Власник паю в Україні втратить свою земельну ділянку, якщо не оформить на неї право власності. Про це попереджає Мін’юст.
«Законодавством України встановлено, що якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив права власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки», – наголошують у міністерстві.
Що робити
Щоб зареєструвати право власності на земельну ділянку, треба обов’язково присвоїти їй кадастровий номер. Це послідовність цифр і знаків, яку пай отримує під час держреєстрації та зберігає за собою протягом усього існування.
Аби отримати кадастровий номер, слід подати в Держгеокадастр такі документи:
- паперову або електронну заяву про держреєстрацію ділянки;
- документацію із землеустрою, яка є підставою для формування ділянки, – оригінал плюс електронний документ.
Відомство протягом 2 тижнів здійснює реєстрацію та на підтвердження видає власнику витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Чому це важливо
Кадастровий номер – це так званий аграрний паспорт для землі. Без нього не здійснити жодної юридичної операції. Наприклад, нотаріус не зможе посвідчити договір купівлі-продажу будинку або споруди, якщо в ділянки, на якій розташований об’єкт, немає кадастрового номера.
Крім того, втратити пай можна через рейдерство, коли шахраї підробляють паперові документи та реєструють чужі ділянки на себе. Для захисту Мін’юст радить оцифрувати документи і подбати, щоб права на пай обов’язково внесли до Держреєстру речових прав на нерухоме майно. Для цього можна звернутися до нотаріуса або держреєстратора. Документ відсканують – і його кольорова копія з’явиться в реєстрі.
З 1 липня в Україні працює ринок землі. AIN.Business розповідає, як продати або купити ділянку та скільки грошей потрібно, щоб почати інвестувати в землю.