TikTokтретя найбільша соцмережа за кількістю користувачів після фейсбуку та інстаграму. Щомісяця в нього заходить 1 млрд людей — майже восьма частина населення планети. 

Головна перевага тіктоку — можна охопити велику аудиторію з мінімальними вкладеннями. Цим він привабливий не лише для блогерів, а й для бізнесу — особливо малого та середнього. 

AIN.Business стало цікаво, як і навіщо українські підприємці освоюють TikTok. Ми поспілкувалися з різними бізнесами, а ще випитали секрети ефективного тіктокерства в агентства Marketing Geeks. Готові ділитися кейсами та інсайтами.

Я — підприємець. Навіщо мені TikTok?

У середньому користувач проводить у тіктоці 52 хвилини та переглядає понад 200 роликів на день. Серед них може бути контент вашого бренду, на який люди добровільно витрачатимуть свій час. 

Тікток підвищує впізнаваність компанії. Він допомагає залучати нових клієнтів і хантити працівників, розвиваючи бренд роботодавця. 

«Загалом тікток — це воронка, через яку ми перекидаємо людей на сайт або в месенджер, відслідковуючи конверсії», — розповідає Юстина Мостова, спеціалістка Marketing Geeks.

Два роки тому разом із партнеркою Марією Деркач вона почала вести тікток-блог про маркетинг. Нині він зібрав понад 100 000 підписників та переріс в агенцію, що веде тіктоки компаній під ключ. 

Юстина Мостова та Марія Деркач — засновниці Marketing Geeks

Юстина каже, що з тіктоку зараз найлегше конвертувати аудиторію, бо тут високий рівень довіри. Компанії, особливо зі сфери послуг, показують внутрішні речі та стають ближчими до клієнтів. 

Головна вигода тіктока — великі охоплення без вкладень у рекламу. Тут локальний виробник солодкої води може безкоштовно отримати стільки ж переглядів, що й Coca-Cola. У тіктоці добре працює органічне просування. Якщо у вас крутий контент, який заходить користувачам, алгоритми самі його підтягують.

Також у тіктоку немає прив’язки до території. Це плюс для мережевих бізнесів, що працюють на кілька регіонів або здійснюють доставку. Соцмережа показує ролики на всю Україну. Тож при однакових інвестиціях мережі охоплюють більше аудиторії, аніж локальний бізнес.

Кейс №1. Доставка піци 

«La П’єц» — доставка піци родом зі Львова, яка працює по франшизі в дев’яти містах на заході України. Це один із перших клієнтів Marketing Geeks. 

Компанія прийшла в тікток, щоб привабити працівників. Його планували як додатковий канал просування до інстаграму, ютубу та реклами на маршрутках. Нині в «La П’єц» найпопулярніший профіль за хештегом #піца. 

@lapiec До кінця😅 #лапєц #піца #піцаукраїна #офіціант ♬ оригінальний звук – Доставка піци LA П‘ЄЦ💛

«Ми співпрацюємо рік. Зараз їхні ролики набирають в середньому 3-4 млн переглядів у місяць. Як результат, аудиторія по Україні вже знає компанію. Люди чекають відкриття «La П’єц» у своєму місті — Одесі, Чернігові, Києві тощо, і бренд легше просувати через інші канали», — коментує Юстина.

А платоспроможна аудиторія є?

Минулого року дівчата опитали близько 150 власників бізнесу про міфи щодо TikTok, з якими стикаються підприємці. Перше з упереджень — там одні діти.

«Щоб дослідити глибше, ми зв’язалися з офіційним представником. Зараз, на жаль, офісу TikTok у нас немає. За Україну та країни СНД відповідає представництво в Москві. Там нам повідомили, що в тіктоці є 10 млн активної української аудиторії», — розповідає маркетологиня.

73% українських користувачів — повнолітня, платоспроможна аудиторія. Понад 60% становлять молоді люди віком 18-34 роки, підрахувала партнерська мережа для рекламодавців Admitad Affiliate.

Дані з приватної презентації Marketing Geeks

Кейс №2. Туристична агенція   

Христина Штефюк — власниця двох турагенцій у Чернівцях. Жінка відкрила бізнес сім років тому. На розвиток соцмереж у неї не було часу, аж поки злощасний 2020 рік не поставив туристичну галузь на коліна.

Христина Штефюк

«Щоб відволіктися від негативних думок, я почала суто для себе знімати тіктоки. Це були побутові та б’юті-лайфхаки, фішки для айфонів. Приблизно за місяць назбирала першу тисячу підписників. 

У липні, коли небо відкрили, почала знімати поради для мандрівників. Кілька відео потрапили «в реки» і принесли по 3000-4000 підписників. Щоб набрати аудиторію, я підписувалася на інших користувачів і лайкала їх, вела прямі ефіри про подорожі — це дуже допомагало.

За три місяці з’явилася перша співпраця — по бартеру з магазином фотобуків. Також за бонуси рекламувала AliExpress та iHerb. Через рік уже за гроші уклала контракт з додатком для туристів, а також працювала з Idea Bank. 

Нещодавно я вперше запустила таргетовану рекламу, щоправда, з допомогою SMM-спеціалістки. Налаштовували таргет тричі, спрацювало дуже класно. Наприклад, самостійно відео набирає 20 000 переглядів, ми його ставимо на рекламу — і за 300 грн вона докручує ще 50 000-60 000 переглядів. 

@khrystynashtefiuk Як тобі кондитерська? Більше про заклади у моєму інста 🌟 #кондитерськааптекаіонових #закладиукраїни #місцяукраїни #львів ♬ Femme Like U – Monaldin

Я роблю корисний новинний контент: ідеї беру з інфоприводів у сфері туризму. Знімаю на дванадцятий айфон. Із обладнання — чоловік подарував професійну лампу зі штативом у повний зріст, а ще ми днями купили стабілізатор, щоб знімати на вулиці.

Стараюся постити щодня, в ідеалі — по два-три відео. По-перше, ти набираєшся досвіду. По-друге, не випадаєш зі стрічки — інакше алгоритми гірше просувають. На зйомку трьох-чотирьох роликів іде близько години, якщо є натхнення. 

Крім того, що я отримую задоволення від блогерства, є користь для бізнесу. З тіктоку приходить 10-15% нових клієнтів — часто це люди з інших міст. 

Нині я перевела бізнес на дистанційку, делегувала частину роботи і майже весь час витрачаю на розвиток соцмереж. На мій погляд, туристична ніша в тіктоці не забита. Поки низький сезон, в агентів є час знімати відео. Коли попит на подорожі росте, певна кількість конкурентів-тіктокерів випадає. Мало хто лишається і постить регулярно».

Скільки грошей треба на TikTok?

Оскільки тікток дозволяє рости без витрат на рекламу, бізнесу треба інвестувати лише в контент. 

«Створення контенту може бути як ресурсозатратним, так і ні. Охоплення від цього сильно не залежать. Відео, зняте на дорогу камеру з професійним світлом, може зайти в рази гірше за ролик на айфон із освітленням від кільцевої лампи. Загалом айфон від десятого дає картинку та звук достатньої якості», — розповідає Юстина. 

Маркетологиня каже, що користувачам набридла вилизаність інстаграму. Вони хочуть живий контент. До того ж ідеальні ролики вибиваються зі стрічки. Люди думають, що це реклама, і прогортують відео.

Якщо самому йти в тікток страшно, можна скористатися платними послугами спеціалістів. Наприклад, у Marketing Geeks є два основних пакети: на 14 та 18 роликів у місяць. Ціна для українського ринку стартує від $1500 залежно від ніші. Сюди входить розробка стратегії, продакшн і постинг. Щонайменше агентство працює з клієнтами три місяці. Договір зазвичай укладають на термін від півроку. 

Кейс №3. Крафтове виробництво

Валерії Романцевій — двадцять три. Дівчина працює фотографинею в Хмельницькому. Два роки тому вона натрапила в тіктоці на закордонного виробника свічок із таємним посланням. У таких свічках розтоплюється віск — і з’являється певний надпис. Лєра подумала, що це крута ідея, і забила на неї.

Валерія Романцева

«Я боялася, що мене звинуватять у плагіаті, якщо почну робити такі ж. Через пів року знайшла ще одного виробника. У коментарях хейту не було, і я вирішила теж спробувати.

Відкрила ФОП, закупила соєвий віск, тару, скляночки, ароматизатори, гнітики і запустила вдома маленьке виробництво svoyi.candle. Спочатку робила свічки з таємними посланнями, потім сюжетні — по «Гаррі Поттеру», «Щоденниках вампіра» тощо. 

Тіктоки на початку потрапляли переважно на Росію, бо знімала російською. Коли спробувала українською, ролик одразу залетів на 300 000 переглядів. Найкраще заходять розмовні відео, де я продумую невеликий сторітелінг. Наприклад, розповідаю про 20-річчя Поттеріани в ролику про свічку, яка розподіляє тебе у факультет Гоґвортсу. 

@svoyi.candle

На каком факультете вы бы хотели учиться?

♬ Harry Potter Theme Song – Ost

Зйомки в мене переважно стихійні. Я не веду контент-план і не прописую, що треба говорити. Просто знімаю процес виробництва на телефон зі спалахом. Навіть лампою практично не користуюся. Усі мої клієнти — із тіктоку. Я вклала близько 2000 грн у рекламу блогерів і таргет в інстаграмі, але це не принесло жодного замовлення. 

У грудні я викладала один ролик у два дні. Зараз продаю 5-6 свічок у день, але рідко знімаю через брак часу. Веду блог десь рік, але з великими перервами. Поки це хобі додатково до фотографії. 

Цьогоріч я запускатиму нові сюжетні свічки і буду систематичніше вести тікток. Уже переконалася: якщо знімати регулярно, замовлень одразу стає більше».

А що знімати? Усе про продакшн

Важливо, щоб підприємці розуміли: тікток — це не сторіз, де можна просто показати процес під музику. Кожне відео має закінчену ідею і виконує функцію: дає користь, смішить, надихає або спонукає до чогось.

На початку бізнес справді може брати ідеї для тіктоку зі своїх інстаграм-постів чи ютуб-роликів. Далі — сидіти в рекомендаціях, шукати референси та адаптувати їх під свою компанію і нішу. Також Marketing Geeks радить аналізувати коментарі: там аудиторія сама підказує, що її цікавить.

«Щодо трендів і хайпової музики — думка нашої агенції відрізняється від інших експертів. Ми більше за оригінальні ідеї, які диференціюють бренд, показують його цінності й месенджі. Якщо знімати винятково тренди, втрачається ідентичність», —  зазначає маркетологиня. 

В акаунт слід інтегрувати максимум двох-трьох людей, які стануть обличчям бізнесу. Круто, якщо вони матимуть бренд-елементи на одязі. Для загального стилю можна використовувати однаковий колір і музику. «Не бійтеся повторюватися. За такими деталями користувач розпізнає вас у стрічці і запам’ятовує», — запевняє Юстина. 

За словами дівчини, бізнесу достатньо викладати до 18-20 тіктоків на місяць. Чим більше, тим краще — це для блогерів. «Бренд може набриднути. До того ж велику кількість контенту складно контролювати. А бізнесу треба продумувати кожен ролик, щоб не зіпсувати репутацію одним помахом руки», — говорить Юстина.

Постити краще в години, коли аудиторія найбільш активна. Ці дані містить аналітика профілю. Та насправді час публікації не має великого значення. З досвіду Marketing Geeks, алгоритм просто тестує ролик на ваших підписниках. 

Наприклад, якщо у вас тисяча фоловерів, тікток спочатку показує відео ста людям. Якщо користувачі лайкають і коментують його, дивляться до кінця і репостять, алгоритм показує відео ширшому колу людей і так далі. Якщо ваших підписників зараз немає в мережі, алгоритм зачекає, поки вони там з’являться.

«Однак сам контент створюють не для того, щоб набрати якусь цифру переглядів, а щоб завоювати лояльність аудиторії до бренду. Це основна маркетингова ціль», — наголошує маркетологиня.

У просуванні допомагають хештеги. Варто обрати чотири-п’ять слів і закріпити їх за собою. Наприклад, Marketing Geeks постійно використовує #маркетинг #маркетингукраїна #тітокукраїна #тіктокексперт. 

Кейс №4. Майстриня манікюру

Юлія Зубачевська вчилася на бухгалтерку, але з дитинства мріяла робити манікюр. Два роки тому жінка таки перейшла у сферу краси. Юля почала знімати тіктоки як хобі, а тепер уже має 300 000 підписників. Часом її навіть впізнають на вулицях Вишневого — містечка під Києвом.

Юлія Зубачевська

«Знімання тіктоків дуже мене затягнуло. Раніше я публікувала три-п’ять відео на день, сьогодні трохи менше. Ідеї часто дають самі клієнти, а до створення контенту залучаю своїх дітей. 

Розкрутитися мені допомогли консультації в більш успішних тіктокерів. Вони коштують від 600 грн до 2000 грн залежно від спеціаліста. Зараз я вже й сама консультую людей, які хочуть зайти в TikTok. Реклами не купувала й не планую. За аналітикою слідкую без фанатизму.

Ведення тіктоку дало мені:

  1. Впізнаваність, розвиток власного бренду та збільшення клієнтської бази. Із соцмережі приходить десь 10-15% клієнтів.
  2. Співпрацю з брендами. Наприклад, я стала амбасадором Shelly, Rocknail запропонували бути їхнім Nail Artist, а Edlen періодично надає мені продукцію для тестування».
@iulchik.nails #замедленныйзум 😁😂 💰💰💰 #маникюркиев #маникюрвишневое #жиза ♬ оригинальный звук – Тот самый Вовка🥕

А не запізно?

«За останній рік у тікток зайшло багато малих і середніх підприємців. З’являється здорова конкуренція. Деякі ніші, наприклад доставка піци або репетитори, уже забиті спеціалістами», — говорить Юстина.

У Marketing Geeks вважають, що брендам стовідсотково треба заходити в тікток, бо місця ще багато. Є всі шанси стати першим. 

«Якщо заходиш першим, ти зберігаєш за собою нішу і можеш охопити роликами максимально широку аудиторію. Наприклад, коли заходили репетитори з англійської, вони починали з базових понять: як правильно читати й перекладати слово, чим відрізняються акценти тощо. Зараз із таким контентом зайти не можливо, потрібно вигадувати нові формати й теми, обирати вужчу спеціалізацію», — пояснює маркетологиня.

До того ж у тіктоці конкуренція працює за іншим принципом. Рекомендації формуються під кожного користувача. Тож фітнес-тренер, до прикладу, в одній стрічці буде змагатися з з іншими інструкторами, у другій — з роликами про мотивацію, а в третій — з виробником спортивної форми. І як результат — отримає трьох різних потенційних клієнтів.