В умовах війни багато бізнесів згорнули діяльність. Почасти, це пов’язано з неможливістю продовжувати роботу через відсутність базових умов. Пошкодження офісу чи виробничих приміщень – одна з них. Як діяти підприємцю в таких умовах? Як коректно звільнити працівника, якщо вже нема де працювати?

За умови, що підприємство не може продовжувати роботу, Мінекономіки рекомендує оголосити простій. Детальніше про те, як оголосити простій і що робити з працівниками під час простою ми писали раніше. Тут сфокусуємося на механізмах звільнення працівника, якщо простій, дистанційна робота та надання працівникам відпустки не рятують ситуацію.

Як звільнити?

Роботодавець відштовхується від умов трудового договору. Стаття 21 Кодексу законів про працю (КЗпП) так визначає цей документ: 

Трудовий договір – угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, що визначена цією угодою. А роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. 

Беручи до уваги текст статті, Міністерство економіки пояснює, якщо роботодавець не має можливості забезпечити працівника необхідними для роботи умовами, то працівник не зобов’язаний виконувати свої посадові обов’язки.

Ініціатор звільнення – працівник

Якщо підприємство розташоване у зоні активних бойових дій, а сьогодні це 10 областей, то працівник може розірвати трудовий договір без двотижневого попередження, як було раніше. Мінекономіки тлумачить, що підставою для розірвання трудового договору у цій ситуації є ст. 38 КЗпП.

Вважаємо, що ведення бойових дій у відповідній місцевості є поважною причиною для такого скорочення строку. 

Ініціатор звільнення – роботодавець

Про звільнення працівник попереджається не пізніше ніж за 10 днів з виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку

Допускається звільнення працівника:

  • у період тимчасової непрацездатності (раніше було заборонено);
  • у період перебування працівника у відпустці (раніше було заборонено).

Виняток становлять такі ситуації: 

  • працівник перебуває у відпустці у зв’язку вагітністю та пологами; 
  • працівник перебуває у відпустці для догляду за дитиною.

Детальніше про особливості звільнення під час воєнного стану у зоні активних бойових дій – у нашому матеріалі.


Нагадуємо, що ми публікуємо цикл статей про особливості трудових відносин під час воєнного стану. Зокрема, що робити, якщо працівник не виходить на зв’язок; як платити зарплату мобілізованим; відстрочка військовозобов’язаних працівників; які права працівника не може обмежувати воєнний стан та багато інших питань, що потребують тлумачень.