12 квітня Президент підписав закон, що запроваджує абсолютну гарантію повернення банківських вкладів протягом дії воєнного стану та трьох місяців після його закінчення, у випадку закриття чи банкрутства банку.
AIN.Business зібрав головні тези очільниці Фонду гарантування вкладів Світлани Рекрут про те, як Фонд покриватиме фінансові ризики українців під час війни.
Поширення гарантій на всю суму вкладу
В інтерв’ю «Економічній правді» Світлана Рекрут заявила, що відповідно до нового закону на період дії воєнного стану держава поширить гарантії за депозитами громадян не в межах 200 тис грн, а на всю суму вкладів. Через три місяці після завершення війни розмір гарантій стане фіксованим – 600 тис грн.
Джерела фінансування депозитів українців
Основне фінансування – це кошти самого Фонду. Не випадково, що підвищення сум гарантування депозитів відбулося в унісон із рішенням про «відновлення фінансової позиції» Фонду. Це означає, що Фонд стає повністю капіталізований та ліквідний.
Якщо під час воєнного стану деякі банки стануть неплатоспроможними, то держава візьме частину відповідальності на себе та розділить ризики з Фондом. До того ж, Фонд може звернутися за кредитами до Національного банку та уряду або отримати безповоротну допомогу з держбюджету. Держава готова розподілити всі ризики та відповідальність. Підвищення розміру внесків для банків не буде.
Банкопаду 2014-2016 не буде
За 54 дні війни не збанкрутував жоден банк. Сценарій 2014-2016, на думку Рекрут, неможливий навіть з причин того, що в Україні фізично зараз немає стільки банків. До того ж, банківська система зараз, навіть в умовах війни, стійкіша, оскільки пережила коронакакризу і продемонструвала свій імунітет. У 2014-2016 роках з ринку пішли слабкі банки, а залишилися сильні, які продовжували нарощувати свою міць до передвоєнного часу.
Новий закон також фіксує здійснення позик під ринкові відсотки. Окрім того, є інструменти безповоротного фінансування. Однак, з минулої кризи 2014-2016 років Фонд має 45 мільярдів гривень боргів. Ця сума буде реструктуризована та продовжена до 2032 року і прив’язуватиметься до регулярних платежів банків.
Ощадбанк – учасник системи гарантування депозитів
Ощадбанк діє у Фонді на пільгових умовах. Він сплачує 1% від регулярного, а не статутного капіталу. За підрахунками «Економічної правди», це 15,9 млрд грн проти 49,5 млрд грн.
Також протягом перших трьох років Ощадбанк сплачуватиме не повну, а базову ставку, що залежить від обсягів депозитів. Це на 40-50% менше, ніж він би працював на загальних умовах. Тому очікування Фондує щодо Ощадбанку – сприятливі.
Як Фонд гарантування працює в умовах війни?
Фонд виконує всі функції, за винятком прийому громадян. Призупинено до 1 червня продаж активів виведених з ринку банків, щоб побачити, чи існує попит на ці активи.
Зараз не працюють реєстри і повноцінно переоформити угоду фактично неможливо. Тому Фонд не робить хаотичних рухів і поставив на паузу деякі процеси, що не на часі в умовах війни. Але все, що направлено на збереження активів та виконання зобов’язань щодо вкладників та кредиторів під контролем, на думку очільниці Фонду.
Раніше AIN.Business писав про обмін готівкової гривні за кордоном та дозвіл Нацбанку на обмін валюти в України з 14 квітня.