Кожні 10 років NASA ініціює проведення дослідження стану планетарної науки, в рамках якого вчені аналізують актуальні тенденції та визначають пріоритетні напрямки роботи на наступне десятиліття. У квітні агентство випустило свіжий звіт на 780 сторінок, над яким науковці працювали з 2019 року.
Видання Space.com підготувало огляд прогнозів щодо розвитку планетарної науки та пріоритетів NASA, про які йдеться у свіжому дослідженні. AIN.UA зробив короткий переклад.
Майбутні флагманські місії NASA
Одна з основних задач дослідження — визначати флагманські або найбільш пріоритетні місії NASA на наступні 10 років. Згідно із попереднім звітом, флагманами для агентства до 2022 року стали два проекти: Perseverance Mars вартістю $2,7 млрд та Еuropa Clipper — $4,25 млрд, його планують запустити у 2024.
Цього разу пріоритетним був обраний проект космічної місії до Урану, що може обійтися NASA у $4 млрд. Вчені вирішили, що саме вона має високий науковий потенціал, адже дозволить вивчити «крижаного гіганта» зблизька. «Уран — одне з тіл у Сонячній системі, що найбільш інтригує», — зазначено у звіті. Запуск місії планується на 2031 або 2032 рік. 13 років знадобиться, аби дістатися цілі та ще декілька років, аби пролетіти навколо Урану, вивчаючи його атмосферу, кільця та супутники.
Є і другий флагман — місія Enceladus Orbilander, в рамках якої космічний корабель за $5 млрд упродовж 3,5 років вивчатиме крижаний супутник Сатурна. Втілення цього проекту у життя упродовж наступного десятиріччя залежить від того, чи отримає NASA достатньо фінансування на це.
Перспективи планетарної науки
Згідно зі свіжим звітом, ключовим напрямком розвитку планетарної науки є її дослідження в широкому контексті інопланетних світів. Нічого дивного — за останнє десятиліття вчені виявили, що кількість екзопланет, тобто планет за межами Сонячної системи, збільшилася у 5 разів. Сьогодні ця цифра перевищує 5000. Тому науковці пропонують продовжити шукати відповіді протягом на запитання:
- Як виникли Сонячна система та Земля, і чи є у Всесвіті ще такі системи, як наша?
- Як планетарні тіла еволюціонували від їх первісних станів до об’єктів, які можна побачити сьогодні?
- Що зумовило появу придатного для життя середовища на Землі, і чи є життя ще десь?
На цьому будуть зосереджені так звані medium-class місії NASA, зокрема, дослідження карликової планети Церери, Сатурну та його супутників.
Програма планетарної оборони
Йдеться про роботу NASA у сфері виявлення, відстеження та оцінку ризику астероїдів для Землі. Окрім дослідницьких аспектів, агентство працює над створення нового космічного корабля NEO Surveyor — він допоможе ідентифікувати такі близькоземні об’єкти.
У звіті вчені також наголосили, що у 2029 році NASA неодмінно потрібно використати проліт великого астероїда Apophis як можливість випробувати систему планетарного захисту — збити кораблем супутник цього астероїда. Першу місію-репетицію порятунку Землі від астероїда під назвою DART (Double Asteroid Redirection Test) агентство запустило восени 2021 року.
Наступним пріоритетом NASA за рекомендаціями науковців має стати «генеральна репетиція» — запуск космічного корабля швидкого реагування для дослідження сусіднього астероїда.