Право на відпочинок – одна з базових потреб працівника. Однак, на час війни роботодавець може відмовити у наданні не тільки щорічної основної відпустки тривалістю 24 дні, а й будь-якого іншого виду відпусток. Це не стосується лише окремих категорій осіб. 

AIN.Business з’ясував, на кого не поширюється новий закон та як змінилась тривалість відпусток без збереження заробітної плати на час війни.

Кому не можуть відмовити у відпустці на час воєнного стану?

З 15 березня і до скасування воєнного стану Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон) має пріоритет над нормами чинного Кодексу законів про працю України (КЗпПУ). Що це означає для працівників та роботодавців?

У мирний час відпустка надавалася мінімум тривалістю 24 календарних дні за згодою сторін між роботодавцем та працівником. Ст.10 КЗпПУ визначає порядок надання щорічних відпусток від 24 до 69 календарних днів (для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах). 

Зазначена стаття закріплює пріоритетність 11 груп працівників у наданні відпусток. На час війни вони втрачають свою чинність, якщо працівник працює на об’єктах критичної інфраструктури. В інших випадках – пріоритетність зберігається. 

Якщо місце роботи працівника все ж таки пов’язано з критичною інфраструктурою, то роботодавець не може відмовити працівнику лише у двох видах відпусток:

  • відпустка у зв’язку вагітністю та пологами;
  • відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Важливо! Якщо місце роботи не можна зарахувати до критично важливої інфраструктури (банки, енергетика, транспорт, телекомунікації, охорона здоров’я та інші галузі відповідно до ЗУ «Про критичну інфраструктуру»), працівнику надається щорічна основна оплачувана відпустка.

Скільки може тривати відпустка без збереження заробітної плати?

Трудове законодавство дозволяло працівнику скористатися відпусткою без збереження заробітної плати за згодою роботодавця. Ст.26 КЗпПУ так фіксує цю норму:

Працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін не більше 15 календарних днів на рік.

На час воєнного стану Закон знімає обмеження на відпустки без збереження заробітної плати. Тепер вони не обмежуються 15 календарними днями, як було раніше. Ст.12 Закону стверджує наступне:

Роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку.


Раніше AIN.Business опублікував майже 20 матеріалів про особливості трудових відносин під час воєнного стану. Невдовзі з’явиться матеріал, де ми зберемо для вашої зручності усі попередні публікації.