«Мапою відкритих аптек скористалися 2 млн українців». Як працює Liki24.com у війну

Liki24.com — це український сервіс бронювання та доставки ліків, який працює з 2017 року. В перший тиждень 80% аптек в Києві не працювали, а у квітні обсяги клієнтів сервісу зменшились на 50-60%. Редакція AIN.UA поговорила з Антоном Аврінським засновником стартапу Liki24.com про роботу в час війни.

Найголовніше з тексту:

  • Фармацевти, як і більшість українців, намагалися врятувати своє життя, тому деякі аптеки закривалися. Хоча ліки в них були.
  • Мапою працюючих аптек всього за два тижні скористалися 2 млн українців.
  • Стартап оптимізує фінанси, щоб не працювати в збиток.
  • Деякі товари Liki24.com віддає безкоштовно, як гуманітарну допомогу. 
Фото: Антон Аврінський. Засновник стартапу Liki24.com

Про початок війни

З початку війни ми почали моніторити працездатність аптек. В перший день повномасштабного вторгнення більшість аптек продовжували працювати. Наступного дня ми зрозуміли, що вони зачинилися не через вказівку керівництва. А тому що фармацевти, як і більшість українців, намагалися врятувати своє життя. Товар в них був, але приміщення були закриті. 

Ми звернулися до власників всіх мереж і зробили з ними спільний чат. Я їх попросив надсилати в будь-якому форматі перелік працюючих аптек. Далі Liki24 сформували команду з 5 людей, яка обробляла подібні повідомлення. Згодом вона зросла до 20 спеціалістів. 

Так 25 лютого, коли ми зрозуміли, що 80% аптек в Києві закрили, з’явилася Google-мапа з відкритими аптеками — один з напрямків нашої діяльності зараз. Він був особливо важливим в перші місяці війни, адже люди не йшли до всіх аптек підряд, а могли подивитися що і де працює. За перші 2 тижні мапою скористалися понад 2 млн українців.

Найважчими були перші два тижні після початку повномасштабної війни. Основним випробуванням було зорієнтуватись, де та як придбати ліки в перші дні. Ми намагалися доставляти критично необхідні ліки, але не було де їх придбати. 

У аптеках були величезні черги, відсутня послуга резервування товарів. І це зрозуміло, тому що через критично малу кількість відкритих аптек, вони були перевантажені та мали проблеми з обслуговуванням навіть тих людей, що приходили до них фізично. До того ж, ситуація в Києві була нестабільною, лунали обстріли та постійні повітряні тривоги. 

Вся команда логістики Liki24.com вимушена була працювати в підвалі нашого офісу і це також було випробуванням як моральним, так і фізичним. Але кожен член нашої команди продовжував виконувати свої обов’язки, нам вдалося налагодити логістичні процеси і стало легше. 

Про роботу команди 

Зараз значна частина нашої команди працює в Хмельницькому, де ми відкрили логістичні центри ще на початку війни. Перший – для власної доставки, другий – для прийому фур з гуманітарною допомогою, третій – для доставки гуманітарної допомоги. Частина логістичної команди знаходиться в Києві. Деякі члени команди працюють віддалено. 

Сьогодні Liki24.com мають «ядро» команди з 60 спеціалістів. Компанія працює на різні ринки: це Україна, Румунія, Польща. В тестовому режимі перебуває Угорщина. Команда розробників налічує до 20 співробітників. 

Ми повністю зберегли свою команду, яка з перших днів війни працювала над перебудовою і оптимізацією процесів. Проте ще в січні–лютому ми взяли на роботу декілька працівників на випробувальний період, але були змушені припинити з ними співпрацю, виплативши повністю зарплату за лютий–березень.

Про зміни в роботі

Зараз компанія має 3 напрямки діяльності. Перший – мапа працюючих аптек, коли людина може знайти потрібну їй аптеку і ліки в ній. Другий – доставка ліків по всій Україні. Третій – доставка гуманітарної допомоги.

Перші два тижні після початку війни ми спостерігали значні скачки показників від падіння на 90% до різких сплесків. Зростання відбувалося, тому що люди шукали критично необхідні ліки. Далі ситуація стабілізувалась, але сумарно за квітень об’єми зменшились приблизно на 50-60%. 

Поступово ми відновлюємо попередні показники. На це впливає те, що більшість аптек вже працює, послуга резервування товарів знову стала доступною. Liki24.com продовжують доставляти ліки та медичні товари. Доставляємо усюди, де працюють наші кур’єри та українські поштові оператори, які є партнерами Liki24.com — «Укрпошта» та «Нова пошта». Тож поступово показники щодо клієнтів відновлюються, але все ще залишаються суттєво нижчими ніж до війни. 

На зниження показників також вплинуло, те, що значна частина наших клієнтів-жінок виїхала за кордон. Проте, ми бачимо, що частина з них користується нашим сервісом в Румунії та Польщі. Це приємно для нас. 

Про фінансові показники

В напрямку комерційної діяльності компанія намагається оптимізовувати бюджети і витрати, щоб не працювати в збиток. Зараз значною частиною нашої діяльності є гуманітарний вектор. 

Це неприбуткова історія, в якій немає вартості товарів. Але є покриття витрат по доставці і упаковці, які коштують досить дорого. Компанія зараз працює над створенням власного фонду для того, щоб фінансувати власними силами гуманітарний напрямок. Крім цього сьогодні гуманітарку допомагають фінансувати як закордонні донори, так і українські IT-компанії.

Про волонтерські ініціативи

Мапа працюючих аптек. На сьогодні на сайті Liki24.com та в додатку Liki24 можна дивитись, де є відкриті аптеки та які товари в наявності. Це була абсолютно волонтерська ініціатива, не комерційна. 

Персоналізована доставка гуманітарної допомоги. З перших тижнів війни ми приймали від наших іноземних партнерів ліки в Україні та сортуємо їх в нашому логістичному центрі, що базується в Хмельницькому. Ми створили спеціальний розділ на сайті Liki24.com, де можна замовити гуманітарну допомогу, а саме ліки. Вони безкоштовні, замовник оплачує лише доставку та упаковку. Далі ми персоналізовано доставляємо людям те, що їм потрібно. 

Третій напрямок — фонд Liki24.com «Ліки для Українців». Я дуже ним пишаюсь. Частково ми фінансуємо його самостійно, частково нам допомагають наші міжнародні партнери. Вони фінансують фонд і ми покриваємо частину вартості ліків, які замовляють наші клієнти. Таким чином ми допомагаємо покрити до 50% вартості товарів і підтримати купівлю ліків саме в Україні. Це дуже важливо для підтримки економіки країни, для того, аби була можливість виплачувати зарплати. Наша команда обрала такий підхід — все, що можна купити в Україні, треба купувати в Україні. Те, що неможливо знайти в Україні, потрібно замовляти через гуманітарну допомогу.   

Про інвестиції

Зараз ми бачимо дуже велику підтримку України на всіх рівнях. Компанії-інвестори розуміють ризики і в першу чергу хочуть інвестувати в компанії, які вже працюють, розвиваються та зростають на зовнішніх ринках. Тому основний фокус Liki24.com зараз — це зростання, розвиток бізнесу на європейському ринку та рух далі. 

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук