Заробити $1,4 млрд на зброї. Хто такий Палмер Лакі, дрони якого використовують ЗСУ

Американець Палмер Лакі був молодим улюбленцем преси, коли створив VR-стартап, який з часом купив Facebook. За кілька років керівництво вигнало його через підтримку Трампа. Сьогодні ж Лакі створює технології, які допомагають українським воїнам у війні з окупантами, а уряду США — з виявленням мігрантів. Редакція AIN.UA переклала статтю Forbes про мільярдера, який заробляє на військовій справі. 

Вежі, які охороняють кордони

На випробувальному полігоні Anduril Industries в Південній Каліфорнії похмура весняна погода. Тут прохолодно, але така погода ідеально підходить для спостереження.  «Видимість — це добре» пояснює Палмер Лакі, мільярдер і співзасновник Anduril Industries. Свій перший статок він заробив продавши стартап Oculus VR у Facebook за 2 мільярди доларів ще у 2014 році. Низькі температури означають незначне термальне спотворення, що полегшує роботу вежам Anduril, які виявляють іммігрантів на кордоні США та Мексики.

У вересні Палмеру виповнюється 30 років. Йому належить близько 11% компанії і якщо додати прибуток від угоди з Facebook, загальний капітал становитиме приблизно $1,4 млрд. Ця сума зросте ще більше після завершення останнього раунду в червні, який, як очікується, підвищити оцінку Anduril на 70% до $8 млрд.

Наземний інфрачервоний датчик помічає пікап на дорозі в зоні тестування, запускаючи камеру на вежі, щоб сфокусуватися на об’єкті. Програма штучного інтелекту під назвою Lattice (основна технологія Anduril) виділяє вантажівку та ідентифікує її як транспортний засіб. 

Скоро автомобіль зникне за пагорбом, тому небо вилітає чорний безпілотник під назвою Ghost, щоб надалі тримати його в полі зору. Вантажівка зупиняється, з неї виходить чоловік і також запускає безпілотник. Радіочастотний датчик вловлює сигнал від дрона, показуючи, що це DJI P4 китайського виробництва. 

Lattice миттєво позначає чоловіка та дрон «підозрілими». Щоб нейтралізувати безпілотник, відкривається металева коробка, і потужний квадрокоптер під назвою Anvil вилітає з вражаючою швидкістю. У нього одна робота: врізатися в чужий дрон.

Фото: Forbes

Прямолінійний підхід

Такий прямолінійний підхід добре відповідає нинішньому образу Лакі. Вісім років тому він здобув любов преси і потрапив на обкладинку Forbes, бувши милим підлітком-вундеркіндом. Але через три роки після того Facebook, якому він продав перши бізнес, звільнив Лакі через підтримку Дональда Трампа на президентських виборах 2016 року.

Лакі став партнером фонду засновників лібертаріанського мільярдера Пітера Тіля та керівників Palantir, виробника шпигунського програмного забезпечення. Це завершило його духовний вихід з лівої Кремнієвої долини.

Тепер друзі, які критикували його за розпалювання, іноді вибачаються перед Лакі. Системи Anduril, які саме не розголошують, зараз допомагають українським військовим у війні з РФ. «Тепер люди усвідомлюють, що для США насправді дуже важливо мати кращу зброю», — каже мільярдер.

Anduril отримала приблизно $150 млн прибутку минулого року. Компанія розробляє більшу частину своїх технологій на власні кошти, що несе більше ризиків, ніж зазвичай мають військові підрядники. 

Замість того, щоб чекати, поки Міністерство оборони розпочне багаторічний процес із запрошенням заявки на розробку прототипів, Anduril створює системи зброї, які уряд ймовірно попросить в майбутньому.

«Ми хочемо бути компанією, про яку вони першими думають, коли Міністерству оборони щось потрібно», – каже Лакі.

Anduril працює над двома проектами, які уряд США поки офіційно не цікавлять. Перший — це швидкісний озброєний безпілотник, призначений для заміни пілотованих винищувачів у роботі з перехоплення порушників повітряної зони. Другий — великий безпілотник для спостереження.

У 2021 році 39 лобістів працювали, щоб збільшити вплив Anduril у Вашингтоні. З самого початку компанія найняла сильну команду ветеранів округу Колумбія та Міністерства оборони, яких очолює Крістіан Броуз, колишній головний співробітник Комітету з питань збройних сил Сенату. Їх задача — пришвидшити процес закупівель та випробовувань.

Фото: Forbes

Від вундеркінда до розробника зброї

Навчаючись дома в Лонг-Біч, Каліфорнія, Лакі отримав перші уроки інженерії, працюючи над автомобілями разом зі своїм татом. Згодом він перейшов до створення потужних лазерів та високошвидкісних снарядів.

У підлітковому віці він оновлював старі ігрові консолі мініатюрною електронікою, щоб зробити їх портативними. Ігри привели до віртуальної реальності: він почав збирати громіздкі старі гарнітури VR. Так народився Oculus Rift, гарнітура віртуальної реальності, яку Лакі створив, коли йому було всього 16, і та, яка привернула увагу Марка Цукерберга.

В період роботи на Facebook, Лакі займався ще більш амбіційними речами. Він будував реактивний двигун у своєму басейні, намагаючись зробити чоботи-ракети, однак безрезультатно. 

У 2017 році новоспечена Anduril переконав митний і прикордонний патруль свою першу ідею: сторожові вежі. Вони автоматично виявляють людей і транспортні засоби, які незаконно перетинають кордон, полегшуючи роботу патрулям. У 2020 році агентство дало Anduril контракт на суму до 250 мільйонів доларів. До лютого на кордоні розгорнули 176 таких веж.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук