На Україну очікує післявоєнний стартап-бум. П’ять напрямків, що будуть затребувані

Олександра Балкова, партнер та керівник портфоліо Startup Wise Guys в колонці для AIN.UA розповідає про те, чому Україну очікує післявоєнний стартап-бум, а продуктові стартапи сьогодні отримують унікальний шанс відігравати більшу роль на українському ІТ-ринку, де до війни переважно домінували сервісні та аутсорсингові компанії.

Галузями, у яких будуть найбільш затребувані інновації від українських стартапів, стануть оборонна сфера та кібербезпека, будівництво та інфраструктура, здоров’я та медицина, освітні проекти, аграрний сектор та зелені технології.

Олександра Балкова, партнер та керівник портфоліо Startup Wise Guys. Фото надане автором

Продуктові стартапи сьогодні отримують унікальний шанс

Під час війни до партії українських єдинорогів приєдналися 2 технологічні компанії – airSlate і Unstoppable Domains (базована в США з українськими засновниками). Український стартап Preply залучив $50 млн, а додаток для обміну почуттями obimy, у серпні очолив рейтинг найпопулярніших додатків в американському App Store у розділі Lifestyle. Згідно з опитуванням Forbes Україна, українські VC та стартапи демонструють безпрецедентну стійкість: менше ніж 4% із понад 250 стартапів у портфоліо найактивніших венчурних гравців значно знизили оборот, але жоден не закрився. 

В цілому, український tech-сектор виявився найгнучкішою ланкою української економіки під час війни та може стати майбутнім драйвером відновлення економіки після її закінчення. За перші п’ять місяців 2022 року IT-сектор України, за даними уряду, отримав від експорту приблизно $3,2 млрд — це на 27% більше, ніж за аналогічний період 2021 року, і становить майже половину загального обсягу експортних послуг країни. 

Продуктові стартапи сьогодні отримують унікальний шанс відігравати більшу роль на українському ІТ-ринку, де до війни переважно домінували сервісні та аутсорсингові компанії. Галузями, у яких будуть найбільш затребувані інновації від українських стартапів, стануть оборонна сфера та кібербезпека, будівництво та інфраструктура, здоров’я та медицина, освітні проекти, аграрний сектор та зелені технології.

MilitaryTech та кібербезпека 

За даними Мінцифри, вже сьогодні майже 30% усіх заявок на нову грантову програму від Українського фонду стартапів — проекти в галузі military-tech. Це стартапи, які виготовляють дрони, програмне забезпечення, продукти у сфері кібербезпеки. Завдяки військовим технологіям ми можемо посилювати наших захисників на полі бою, тримати технологічний фронт, оборонятися та контрнаступати. У пріоритеті усе, що допоможе мінімізувати людські жертви серед наших військових та перемогти у війні. 

Технологічний бізнес допомагає програмним забезпеченням для БПЛА у межах Армії дронів. Українська компанія Culver Aviation розробляє власні дрони й нещодавно передала ЗСУ частину власного парку БПЛА. Delfast відправив армії електробайки власного виробництва, на яких возять контейнери ракет NLAW. В України однозначно є шанс посісти передові позиції у галузі military-tech з шаленою мотивацією та неймовірним людським ресурсом. 

HealthTech та ментальне здоров’я

Ще перед війною в державі спостерігався бурхливий розвиток HealthTech на стику технологій, медицини та фармацевтики. Пацієнти отримали можливість обирати між численними інструментами моніторингу біомаркерів здоров’я із використанням  штучного інтелекту, машинного навчання, яке дозволяє разом із biodata обробляти накопичені знання та робити рекомендації.

Під час війни також затребуваними стали застосунки, спрямовані на надання першої медичної допомоги. Так, український  TacticMedAid навчає надавати першу домедичну допомогу під час війни – як цивільним, так і військовим. Фітнес-застосунок Better Me запустив безкоштовні для українців додатки по ментальному здоров’ю. Коли війна закінчиться, особливої уваги потребуватиме ментальне здоров’я захисників та захисниць.

FoodTech та сталий розвиток

Технології допомагають агросектору працювати ефективніше, а під час кризи їхня цінність лише зростає.  Йдеться про штучний інтелект, біотехнології, хмарні технології, Big Data і, звісно, про дрони. AgTech та FoodTech стартапи й надалі матимуть попит, враховуючи зростаючі ризики продовольчої безпеки.  Мова йде як про технології для потреб  аграрного господарства, так і «зелені» стартапи, орієнтовані на екологічність та збереження клімату.

Українці здатні запропонувати цікаві, інноваційні та, головне, конкурентоспроможні технології. Так, у портфоліо Startup Wise Guys нещодавно з’явився дуже цікавий український стартап S.Lab, який виробляє екологічну упаковку з коноплі та міцелію, що після використання вона повністю розкладається всього за 30 днів. Варто також згадати стартап Effa, який займається випуском одноразових екологічно чистих продуктів для щоденного використання. Першим таким продуктом стала зубна щітка, що повністю переробляється з паперу, виготовленого з цукрової тростини.

EdTech та освітні проекти

Невизначеність із навчальним процесом для школярів та високий попит на отримання нових кваліфікацій серед дорослих, починаючи ще з періоду пандемії covid-19 і, безперечно, під час війни надали поштовх розвитку численних українських EdTech-стартапів. Евакуація багатьох наших співгромадян також зробила більш затребуваними платформи із вивчення іноземних мов, деякі з яких зробили свої сервіси безкоштовними для українців.

Про успіх у цій сфері свідчить той факт, що у липні український стартап Preply залучив раунд серії С у розмірі $50 млн, зібравши понад $100 млн інвестицій з моменту створення. З освітнього стартапу Preply перетворилась на глобальну EdTech платформу, яка об’єднує найбільшу у світі спільноту з вивчення мов.

Проекти з відновлення інфраструктури та будівництва

З урахуванням колосальних руйнувань житла та цивільної інфраструктури внаслідок російської агресії, у найближчі роки в Україні безперечно будуть затребувані нові технології з будівництва. Завдяки допомозі держав-партнерів вже створюються архітектурні проекти відбудови українських міст, важливих соціальних та комунальних об’єктів, побудови нових технологічних парків. Це час для нових технологій та експериментів — адже ми маємо шанс побудувати наново те, що залишилося нам у застарілий радянський спадок. І українські стартапи точно можуть стати важливою частиною цього процесу. Так, місцева влада Львова вже оголосила, що хоче побудувати приміщення школи за допомогою технологій 3D-принтингу. У фокусі уваги – швидкість, економність, безпека та екологічність.

Перерахованими вище напрямками, безперечно, не обмежується усе різноманіття української стартап-екосистеми. Останні залучені раунди фінансування свідчать про високий попит на розробки українців у сфері IoT, AI, різноманітних API-платформ. Зокрема, SWG після початку війни відібрав до своєї акселераційної програми два нових українських стартапи. Один з них — Elai.io — є провідною платформою для перетворення тексту у відео, яка дозволяє будь-кому створювати персоналізовані відео  за допомогою штучного інтелекту з 69 доступними для перекладу мовами. Другим є Knowledgator Engineering — багатофункціональна пошукова система для наукових статей, патентів та клінічних випробувань із функціоналом для менеджменту знань.

Українці вже продемонстрували усьому світові як свою безперечну сміливість на полі бою, так і самовідданість та інноваційність у бізнесі. Інвестори, як правило, охоче йдуть на ринки, де багато працелюбних, гнучких та амбітних людей.  Україна вже на шляху творення нової історії, і, сподіваюсь, може повторити та навіть перевершити успіх Ізраїлю — країни, де бізнес та економіка розвиваються навіть під час довгої війни. 

Автор: Олександра Балкова, партнер та керівник портфоліо Startup Wise Guys

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук