Спіральна динаміка стверджує, що людська природа не є фіксованою. Людина здатна адаптуватися до будь-яких умов, створюючи нову модель світу, щоб справлятися з викликами. Про концепцію спіральної динаміки, як одну з систем ефективного ведення бізнесу, розповіли Kyivstar Business Hub у своєму Telegram. AIN.Business публікує матеріал.
Теорію спіральної динаміки розробив вчений Клер Грейвз. Це така класифікація найпоширеніших типів мислення як звичайних людей, так і компаній. За нею є 8 парадигм, кожній із яких притаманні свої якості та особливості. Наприклад, фіолетова парадигма базується на сімейних зв’язках із круговою порукою. А от синя — це культура правил. Вона відрізняється обов’язковою місією компанії, бюрократією та чітким регламентом.
Та сьогодні ми говоримо про бірюзову парадигму. Компанії її типу найбільш розвинені і впорядковані та мають функціонувати як єдиний організм. Тут кожен пов’язаний із кожним, а усюди панує рівновага та гармонія. Найвища цінність бірюзових компаній — це людина. Серед її принципів: еволюція та місія, цілісність, самоврядування та ніяких покарань.
Хоча їх часто називають утопією, на практиці є багато подібних успішних компаній із високими темпами зростання й задоволеними працівниками. У таких компаній прозора структура і відсутній мікроменеджмент, а всі працівники спілкуються на одному рівні. Людина сама вибирає, як і коли їй працювати та у якому пріоритеті виконувати завдання. Бо замість KPI у них — цілі й цінності.