Банки ЄС блокують перекази ФОП із Запоріжжя та інших регіонів через санкції

Фізособи-підприємці (ФОПи) та інші бізнеси із частково окупованих областей стикаються із тим, що європейські банки можуть блокувати грошові перекази, посилаючись на санкції. Особливість ситуації в тому, що такі перекази блокуються навіть у випадку, якщо підприємець зареєстрований не на окупованій росіянами території (наприклад, у Запоріжжі, а не в тимчасово окупованій частині області). AIN.UA розповідає деталі ситуації.

Що сталося

Після 8-го пакета санкцій ЄС деякі європейські банки відмовляються проводити перекази українським ФОП та юрособам, які зареєстровані у Запоріжжі та області. Також цей ризик зберігається і для інших частково окупованих територій України.

Про це, зокрема, розповіла у Facebook волонтер та депутат Запорізької райради Олена Ярошенко. Також про це повідомляє запорізьке медіа «Забор». У коментарях до допису Олени — багато підприємців, що підтверджують ці факти. У коментарі AIN.UA вона також підтвердила, що проблема існує: «Проблема вже не тільки у ФОП, я також не змогла отримати грошовий переказ з-за кордону через прописку в Запорізькій області».

Український підприємець Дмитро (побажав залишитися анонімним), який веде бізнес в ЄС і має робити виплати ФОП в Україну, також розповів редакції, що проблема є, причому системна:

«У нас бізнес в ЄС, співпрацюємо з кількома ФОП в Україні, більшість із них зареєстровані у місті Запоріжжі. Трохи більше тижня тому ми не змогли оплатити рахунки тим, хто зареєстрований у цьому місті. Це сталося із болгарським банком, але ми почали питати по інших країнах (приміром, в Латвії), і відповідь була така сама», — розповідає він.

Також AIN.UA стало відомо, що проблеми — не лише у підприємців із Запоріжжя та області, але й по інших окупованих (і навіть неокупованих) регіонах. За словами бухгалтера та автора Telegram-каналу «Твій бухгалтер» Тетяни Черньонок, є схожі складнощі у підприємців з Харківської, Одеської та інших областей.

Можливі причини

Причина — очевидна, але трохи абсурдна. У листі від одного з європейських банків, які Дмитро показав AIN.UA, ця установа посилається на 8-й пакет санкцій ЄС. Він вводить обмеження для анексованих українських територій, зокрема, окупованих територій Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей.

Банк пише, що відповідно до санкцій прийняв політику не проводити перекази в області, що не контролюються українським урядом. Місто Запоріжжя контролюється Україною. Але в банку повідомили, що оскільки немає офіційної заяви ЄС, яка чітко визначає контрольовані та неконтрольовані зони в окупованих територіях, ця політика поширюватиметься на цілі області.

Виходить, що навіть якщо ФОП (або юрособа) зареєстровані в місті або селищі, контрольованому Україною, але в області, де є окуповані території або ведуться бойові дії — європейський банк може відмовити «про всяк випадок».

Тож поки що дієвим рішенням є перереєстрація підприємців в іншому регіоні. «Доводити банкам-посередникам, що Запоріжжя неокуповане — важко і довго, а кошти будуть зависати. Якщо є така можливість, то краще змінити реєстрацію ФОП: нова прописка або по довідці ВПО», — радить бухгалтер.

Це звісно призводить до іншої глобальної проблеми: Запоріжжя та інші неокуповані території отримуватимуть менше податків. Адже, наприклад, єдиний податок, який сплачують ФОП, повністю йде до місцевих бюджетів.

За словами Дмитра, для системного вирішення логічно було би, щоб українське Міністерство закордонних справ звернулося до ЄС зі списком, де вказані деокуповані території відповідних областей, щоб ЄС зробив уточнення з урахуванням цих даних. І європейські банки мали би офіційний документ, на який могли би орієнтуватись.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук