Павло Гачковський, ресторатор з досвідом у 20 років, розповів про те, як відкрити бізнес в Європі, що обов’язково прорахувати під час запуску закладів та як втриматися на ринку. Його поради опублікувало медіа для власників закладів «Реве та стогне ресторатор». AIN.Business переповідає.
Початок кар’єри ресторатора
- Свою кар’єру Павло Гачковський почав ще в 2002 році, коли відкрив перший заклад у Києві. За 10 років роботи бізнес переріс в мережу закладів.
- Але вже в 2015 році підприємець закрив свої заклади в Україні та разом з сім’єю переїхали в Європу. Спочатку в Італію, де відкрити аналог українського бізнес не вдалося, а згодом до Чехії.
- В Празі Павло створив бар з живою музикою – GastroBar 1401. Через кілька років підприємець відкрив кав’ярню Board Cafe поблизу. Концепцією обох закладів, які були по сусідству, була така, що вдень гості йдуть на каву, а ввечері на коктейль в бар.
Від бару до кулінарії
- На початку пандемії ковіду, власник вирішив розпочати реставрацію стін підвалу 12 століття, над яким був заклад. Коли зрозумів, що пандемія швидко не закінчиться, підприємець переналаштував роботу команди. Почали робити вареники, пельмені, сирники. Так вони стали першими в онлайн-сегменті з кулінарії в Празі.
- В часи пандемії країна активно підтримувала бізнес. Орендодавець дав знижку 50% на приміщення, а інші 50% компенсувала Чехія.
Як почати бізнес
- Павло завдячує успіх в ресторанній справі також і його дружині Ірині. Адже, як ділиться підприємець, парам легше почати власну справу: ви підтримуєте один одного та маєте подвійну мотивацію рухатися далі.
- Важливо визначити бажаний заробіток та суму на інвестиції. Відкриття закладу не має бути на останні гроші. Власники повинні розуміти, що після вкладення у відкриття, вони завжди повинні мати якісь кошти.
- В процесі роботи гість не завжди правий. Павло каже, що важливо поважати свій персонал та ставити його на пріоритетне місце.
- Цільова аудиторія закладу – перший критерій, на який потрібно зважати під час створення бізнесу. Ви маєте розуміти, кому будете продавати послуги, їжу. Також необхідно ретельно підібрати локацію під цей критерій.
- Оптимальною аудиторією для ресторатора початківця в Європі – туристи, яким неважливо хто ви і звідки, та експати – люди, які тимчасово чи назавжди змінили країну для проживання.
Що допомагає втриматися
- Франшиза – вдале рішення продовжити розвиток мережі. Партнер, який спочатку мав невдалий досвід відкриття української франшизи в Празі, звернувся за допомогою до Павла. Згодом вони відкрили другий заклад Boardgame Cafe.
- Важливо мати місцеву «бізнес-няню». Така людина знається на традиціях, мові й інших тонкощах місцевих людей, чим й допоможе надовше бути улюбленцем місцевих.
- Як радить ресторатор, бізнес краще починати з маленькою командою. Адже найбільше розходів йде на персонал, а саме на їхню зарплату. На початку бізнесу, його дружина працювала на кухні, він – на барі, а дочки – в залі.