Станом на листопад 2022 року бізнес починає потроху адаптовуватися до планових та екстрених відключень світла. Зокрема, його представники скуповують генератори та системи резервного живлення. Попит на них надзвичайний. Проте, як бізнесу правильно обрати генератор, розрахувати потужність та до кого звернутися за консультаціями? AIN.Business детально розпитав про це менеджера з управління проектами в Асоціації «Енергоефективні міста України» Віталія Волкова.

Як бізнесу правильно обрати генератор?

Насамперед треба проаналізувати перелік та характеристики електрообладнання, яке необхідно забезпечити роботою у випадку перебоїв в електропостачанні. Тоді стане зрозуміло, якої потужності генератор потрібно вибирати. Як правило, бізнес та промисловість використовує досить енергоємне обладнання. А воно є вибагливим до якості електроенергії, яку споживає. Тому на етапі вибору генератора потрібно вимагати від постачальника сертифікати якості та технічні паспорти, які підтвердять заявлені постачальником характеристики.  

Для малого бізнесу (малі кав’ярні чи роздрібна торгівля) достатньо генератора малої потужності, починаючи від 2,5кВт і більше, – це також залежить від специфіки обладнання, що використовується. Для великих торгових супермаркетів потрібно обирати генератори вже автономних електростанцій (як правило дизельних) великої потужності. 

Генератори поділяються на ті, що працюють на бензині та дизельному паливі. Як правило, бензинові генератори виробляються з потужністю до 15 кВт, а потужність дизельних може доходити до 150-200 кВт, і навіть більше.

Де краще купувати генератор

Найкраще генератори закупляти безпосередньо в дистриб’ютора та виробника, які мають відділи сервісного обслуговування на випадок виходу з ладу генератора.

Від чого залежить ціна?

Ціна генератора залежить напряму від його потужності та технічних характеристик. Станом на сьогодні, ринок генераторів функціонує дуже в хаотичному вигляді через величезний попит на них. А це суттєво і негативно впливає на їхню вартість. 

Хто може консультувати бізнеси щодо генераторів? 

Фахові консультації під час вибору та придбання генераторів можуть надавати виробники альтернативного енергопостачання та спеціалісти в сфері електропостачання.

Використання генераторів таке ж безпечне, як і користування звичайним енергопостачанням? 

Безпеці використання генераторів треба приділяти особливу увагу. Зокрема важливо визначити оптимальне місце розташування та забезпечити належну вентиляцію, якщо генератор встановлено в приміщенні. Оскільки внаслідок спалювання пального відбуваються викиди шкідливих та отруйних речовин у повітря. 

AIN.Business публікував інструкцію від ДСНС про користування різними системами живлення.

Як бізнесам правильно розподіляти енергоресурси в нових реаліях? 

В сьогоднішніх реаліях важливо розуміти, що використовувати генератор потрібно лише у аварійних випадках. Натомість бізнес повинен максимально переходити на використання відновної енергетики для забезпечення насамперед власних потреб. Це дозволить зменшити енергоємність власного виробництва, а відповідно і залежність від енергоресурсів. Таким чином це зменшить навантаження на електромережі. Для цього потрібно впроваджувати системи моніторингу енергоспоживання, робити регулярний аналіз та впроваджувати рішення для оптимізації споживання.

Мінцифри нещодавно закликали бізнес поділитися доступом до генераторів з мобільними операторами. Як знати бізнесу, що їхній генератор витримає таке навантаження?

  1. Виконуємо пункт №1: проаналізувати перелік та характеристики електрообладнання, на основі характеристик вирішити, якої потужності генератор потрібно вибирати.
  2. Далі визначаємо пікове навантаження власного електрообладнання за допомогою енергометра.
  3. Розраховуємо потребу додаткового навантаження.
  4. Робимо висновок про можливість чи неможливість його підключення.

Нагадуємо, напередодні уряд дозволив підприємцям купувати генератори без ПДВ. А де можна перевірити, які заклади працюють під час виключень світла читайте в попередньому матеріалі AIN.Business.