Протягом останніх місяців війни кількість тих, хто користується кредитними коштами, суттєво зросла. «Мінфін» пояснює, на що українці витрачають гроші та до кого звертаються у випадку їх браку. AIN.Business переповідає.

Ситуація з платіжними картками та депозитами

Згідно з опитуванням, яке проводилося у дві хвилі: перша — травень, друга — кінець літа 2022 року, стало помітним підвищення користувачів:

  • зарплатної картки – з 66% до 71%; 
  • валютної картки — з 17% до 21%; 
  • кредитної картки — з 49% до 53%.

Загалом, частка користувачів платіжних карток залишається без змін — 97%. Cеред зовнішніх переселенців, порівнюючи з усіма опитаними, більша частка тих, хто має картку «єПідтримка» та іншу дебетову картку.

Відповідно до результатів опитувань, частка користувачів депозитів суттєво не змінилася, тримається на рівні 50%. Серед зовнішніх переселенців спостерігається значно менше користувачів депозитів: порівнюючи з травнем 2022 року – зі 49% до 34%.

На що не вистачає грошей українцям

Протягом останніх трьох місяців українці найчастіше брали в кредит на купівлю одягу та взуття, на потребу дожити декілька днів до заробітної плати і на придбання техніки. Окрім того, зросла частка осіб, яким не вистачало коштів на споживчі товари або на непередбачувані ситуації у житті. 

Серед зовнішніх переселенців спостерігається значно більша частка тих, хто упродовж останніх трьох місяців не опинявся в ситуаціях браку коштів. Таких – 70% і це значно більше, ніж в травні 2022 року. Для ВПО найчастіше бракувало грошей на купівлю одягу, на евакуацію та на відновлення майна, пошкодженого через війну.

Де люди позичають гроші

Згідно з опитуванням:

  • 33% респондентів беруть гроші з кредитної картки на купівлю одягу чи взуття. Таких, які позичають у знайомих чи рідних — 15% серед опитаних.
  • 40%, і це значно більше, ніж у попередній період, звертаються за позиками до знайомих або рідних у ситуації закінчення коштів до наступної зарплатні.
  • 17% частіше почали звертатися до кредиту в небанківських кредитних організаціях у випадку браку коштів до зарплати в поточному періоді.
  • 42% опитаних звертається до знайомих або родичів і в ситуації браку коштів на їжу, порівнюючи з попередніми значеннями, ця позначка зросла.

Поточна заборгованість і плани на майбутнє

Серед зовнішніх переселенців спостерігається значно менша частка тих, хто зараз має невиплачені позики, і тих, хто планує в майбутньому звернутися до будь-яких джерел фінансування. Проте серед ВПО, на момент опитування, 40% мають невиплачені позики.

Зокрема, серед цієї групи також значно частіше звертаються до таких джерел фінансування, як: кредит у банку, небанківські кредитні організації, позики від знайомих чи рідних під відсотки, та позики в ломбарді.

Складнощі з кредитними продуктами

Протягом останніх трьох місяців до 16% опитаних телефонували кредитори або колектори та вимагали сплати за кредитом. В той же час, кредитори пропонували кредитні канікули 44% респондентам.

Водночас, спостерігається зменшення частки тих, хто хвилюється, що його кредитна історія погіршиться, — з 23% до 16%. Проте, частка тих, хто готовий давати згоду, щоб інформація про рівень зарплати була доступною для банку в разі запиту кредиту – зростає.