Незважаючи на активні бойові дії в Харківській області, ресторатор та власник Vilena’s Вілен Даніелян відновив роботу своїх закладів в обласному центрі ще в березні 2022 року. Підприємець не тільки не релокував бізнес в безпечніше місце, а й відкрив новий заклад та продовжував годувати місцевих на лінії фронту. Вілен зізнається, що рівень продажів далеко не такий, як до війни, але показники торгівлі вдалося підвищити на 40% від довоєнного рівня. 

Журналістка AIN.Business розпитала ресторатора про мотивацію продовжувати справу в Харкові попри постійні обстріли та про те, завдяки чому закладам вдається виходити в плюс. 

Фото в матеріалі поділився Вілен Даніелян

Нагадуємо, AIN.Business продовжує збирати історії малого та середнього бізнесу в Україні. Якщо вам є що розповісти, – заповніть форму:

Розкажіть нам про свій бізнес

10 закладів, 4 сервіси доставки та початок війни

Вілен Даніелян – український підприємець, який займається ресторанним бізнесом з 2011 року. За професією Вілен – лікар, який декілька років працював менеджером в фармацевтичній компанії. Згодом  він перейшов у бізнес, адже, за його словами, завжди мріяв мати свою справу. 

До 24 лютого Вілен керував широкою мережею закладів у Харкові, Дніпрі, Києві та Запоріжжі: за 11 років досвіду в ресторанній сфері відкрив 10 закладів та 4 сервіси доставки.

В можливий напад рф на Україну він та його команда не вірили, відверто ділиться Вілен. Саме тому плану дій на такий розвиток подій не мали. 

«Бо я людина дії, і на той час зовсім не вірив в божевільну поведінку нашого сусіда. Я навіть не замислювався про можливу війну. Тому ми будували, інвестували та з позитивом дивились в майбутнє аж до вечора 23 лютого», – розповідає Вілен.

Vilena’s-1
Vilena’s-2

Коли почалась війна, єдиним питанням для власника закладів було закриття фінансових зобов’язання перед персоналом. Вілен розумів, що людям потрібні були гроші й одразу, разом з бухгалтерією, розпочав роботу над виплатою всіх залишків заробітної плати. 

Другим питанням була організація допомоги всім тим, хто її потребував: людям в сховищах, ТрО та ЗСУ. Разом з командою організували роботу на цехах: готували їжу з продуктів, які залишились на складі.

«Працювали в Харкові більше 11 років, тому плани були саме на це місто»

Роботу закладів зупинили всього на місяць після початку повномасштабної війни. І вже в кінці березня 2022 року в Харкові почали працювати кілька закладів Вілена.

«Спочатку відкрили 1 заклад вуличної їжі. Зараз вже в нас працює 2 заклади dark kitchen та 2 заклади вуличної їжі в Харкові. Плануємо відкривати третій dark», – ділиться ресторатор. 

Вілен каже, що у нього не виникало жодної думки, щоб перевозити бізнес з Харкова. Більше того, через деякий час у нього з’явилася ідея масштабувати Roll Club по Україні і все ж відкрити новий ресторан Vilena’s. Дві ідеї підприємцю вдалося реалізувати: в серпні 2022 року відкрили двері в новий заклад, а до листопада в Одесі та Львові запрацював сервіс доставки Roll Club. 

Vilena’s-4
Vilena’s-3

Намір відкрити Vilena’s Pie and Burgies з американською концепцією виник ще в травні 2021 року. У вересні того ж року знайшли приміщення, а 16 березня 2022 року планували відкриття закладу. 

«Дуже хотілось зробити найсмачнішу піцу та бургер в місті. Я познайомився з відомим київським шеф кухарем Іллею Сьоміним, та домовився, що він допоможе мені в цьому задумі. Весь цей час працювали над відкриттям, але війна внесла свої корективи», – додає підприємець.

До війни 80% закладу вже було готовим. Тому, незважаючи на вторгення рф та відсутність запиту від суспільства на новий ресторан, команда через деякий період продовжила готуватися до відкриття. І вже 31 серпня відчинили двері до Vilena’s.

Vilena’s-5
Vilena’s-6

«Попиту звичайно не було, адже ми відкрились 31 серпня: в Харкові було ще дуже небезпечно. Але я хотів зробити свято, адже під час війни майже не було відкриттів нових закладів в нашому місті. Тому ризикнули».

«Створили альтернативне меню, щоб не підвищувати ціни»

Відповідаючи на питання про вплив війни на ресторанну сферу, підприємець наголошує, що для них нічого не змінилося в плані філософії: «Ресторанна якість, але за адекватні гроші з доставкою додому»

Vilena’s-7

В операційній системі, звичайно, спостерігають девальвацію гривні. Це суттєво впливає на ріст цін та знижує можливостей гостей купувати. Але до вирішення цього питання команда підприємця підходить творчо:

«Вигадуємо різні поєднання смаків і комбінацій продуктів, щоб не підвищувати ціни пропорційно інфляції. І поки нам вдається це досить успішно. Дуже гарна команда працює разом зі мною», – додає Вілен.

Ресторатор зазначає, що рівень продажів не такий, як до війни: торгівля на рівні 40% від довоєнних показників. Це пояснює тим, що багато людей виїхало з Харкова. З іншого боку, місцеві, які залишилися, звикли до обстрілів та продовжують відвідувати заклади. Тому останнім часом закладам вдається виходити в плюс. Такі позитивні зміни спричинені також оптимізацією штату, зменшенням потужностей та адекватним оновленням меню. Як зазначає Вілен, цей дохід вони реінвестують в розвиток.

«Треба докласти надзусиль, щоб вийти з ситуації сильнішими»

Хоча питання з операційною системою вдається вирішувати, перед бізнесом виникають нові виклики – часті вимкнення електроенергії. Відсутність світла впливає на падіння рівня доходу та ускладнює технологію. Але й тут підприємця не залишає оптимізм.

«Знову знаходимо виходи, купуємо генератори та адаптуємося до нових умов. Можна не сумніватись, що ми вийдемо з ситуації тільки сильнішими, просто докладемо ще зусиль», – розповідає власник Vilena’s.

Відповідаючи на питання щодо проблем з постачанням продуктів, Вілен каже: 

«Харків дивовижне місто, тут супер люди. Ніяких проблем з постачанням продуктів немає. Часом ситуація краща, ніж в інших більш спокійних містах». 

«Люди працюють кожний день, не дивлячись на небезпеку»

Приймаючи на роботу нових співробітників, компанія не змінює трудовий договір на період воєнного часу, — все укладається в стандартному режимі. 

Станом на листопад, в Харкові дуже багато людей, а роботи не так багато, як до війни. Тому люди добровільно працюють кожен день, не дивлячись на небезпеку.

«Харків’яни — це супер люди. Кожен, хто приїздить в наше місто, розуміє це з перших годин перебування тут».

Нагадуємо, раніше AIN.Business розповідав про те, як у Києві запускали«Міністерство Шаурми» під час війни: