Податківці планують провести 4012 перевірки у 2023. Чого чекати бізнесу?

Державна податкова служба України (ДПС) опублікувала план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік. Всього податківці запланували провести понад 4 тисячі планових перевірок. YouControl підготував аналітичний матеріал про те, кого вони стосуватимуться та якою буде їх інтенсивність впродовж року.

Загальна кількість перевірок у 2023 році

  • У 2023 році податківці планують провести 4012 планових перевірок, з яких 2551 припадає на перевірку юридичних осіб. Зазначимо, що кількість перевірок у прийдешньому році буде на 50% меншою, ніж у 2022-му, коли було заплановано 5053.
  • А у 2021 році план складав 4740 перевірок юросіб. Чиновників з ДПС також зацікавила діяльність 1461 ФОПів у 2023 році, що на 14% менше плану  2022 року (1706). Для порівняння у 2021 році було заплановано 1758 перевірок ФОПів.
  • Проте таку динаміку навряд чи можна назвати зниженням регуляторного тиску, адже це приблизно той самий рівень, якщо враховувати окуповані у 2022 році території України.

Інтенсивність перевірок впродовж року

Протягом 2023 року ДПС щомісяця планує в середньому перевіряти від 200 до 300 юридичних осіб. У січні перевірок не заплановано, найменше стартів перевірок буде у лютому — всього 3. Але вже з весни почнеться зростання: так, у березні заплановано 205 перевірок. А  максимальна кількість припадає на вересень наступного року — 315 перевірок юросіб.

Планові податкові перевірки загалом рівномірно розподілені впродовж року: щомісяця ДПС планує опрацьовувати не менше 100 ФОП. Найбільше перевірок індивідуальних підприємців припадає на серпень (170), а також вересень-жовтень (164-162). Найменш інтенсивні планові місяці початку перевірок — березень-квітень (102-110 перевірок).

Географія податкових перевірок

З точки зору регіонального розподілу найвища концентрація планових податкових перевірок юридичних осіб зафіксована у м. Київ (505, що складає 21,6% від загальної кількості). А також серед компаній основних економічно-активних регіонів: Дніпропетровської (192), Харківської (186), Київської (156) та Львівської областей (153).

Серед ФОПів географія розподілу перевірок дещо відрізняється. Впадає в очі найбільший інтерес податкової до підприємців Харківщини (112 планових перевірок, 7,7%), Київщини (106), Вінниччини (99) та Одещини (92). Тоді як на столицю припадає всього 90 перевірок ФОП.

Секторальний розподіл перевірок бізнесу

Якщо поглянути на галузеву приналежність юридичних осіб з точки зору їх основного КВЕДу, то найбільше перевірок податківців слід очікувати компаніям з таких класів як:

Найбільше перевірок припадає на підприємства агросектору, будівництва, неспеціалізованої гуртової торгівлі. Зацікавлені податківці й в посиленому контролі за гуртовою торгівлею паливом, вантажним автомобільним транспортом та торговцями деревиною і будівельними матеріалами.

Чи виправдано?

Як зазначають в YouControl, посилення регуляторного податкового тиску на бізнес під час війни, чи на первинних етапах повоєнного відновлення, якщо війна закінчиться в межах 2023 року, навряд чи можна вважати ефективними заходами для підтримки економічного зростання.

«Вірогідно, український приватний бізнес, який у 2022 році продемонстрував надзвичайну антикрихкість й адаптивність до викликів бойових дій та блекаутів, виконує значну соціальну функцію, часто замінюючи державу у забезпеченні соціальних потреб населення, наразі потребує від держави хоча б базових умов і простору для функціонування, замість посиленої уваги органів, що займаються перевірками. Можливо є сенс стригти «бізнес-шерсть» вже тоді, коли вона виросте, а не сходу рубати курку, що здатна нести золоті яйця?», — зазначають аналітики сервісу.

Чи законно?

Нагадаємо, спочатку Законом України від 03.03.2022 № 2118-ІХ підрозділ 10 розділу XX Податкового кодексу України було доповнено пунктом 69, в підпункті 69.2 якого спершу було зазначено, що на період дії воєнного стану «податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються». 

Згодом рядом інших законів до цього мораторію додавались винятки. Зрештою, 27.05.2022 набрав чинності Закон України від 12.05.2022 № 2260-IX, відповідно до якого податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті зупиняються, за винятком: камеральних, окремих документальних позапланових та фактичних перевірок.

«Як бачимо, жодних планових заходів законодавець на період дії мораторію не дозволив. Хитрість нового плану-графіку в тому, що «кампанія з перевірок» стартує не з-під ялинки, а лише з березня 2023 року (крім трьох лютневих «сиріток”). Тому фактичні підстави для оскарження зараз нібито й відсутні», — зазначили в YouControl.

Крім того, Меморандумом про економічну та фінансову політику Моніторингової програми за участю ради директорів МВФ передбачено, зокрема, подання Урядом до Парламенту законопроекту про скасування мораторію на здійснення податкових перевірок, із набранням чинності з 1 липня.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук