Російська «донька» французької мережі гіпермаркетів «Ашан» постачала армії рф товари, а також сприяла мобілізації власних працівників на війну в Україну. Про це стало відомо з спільного розслідування The Insider, Le Monde і Bellingcat, опублікованого 17 лютого 2023 року.

Що відомо

В розслідуванні йдеться, що поставки відбувалися з початку повномасштабної війни під виглядом гуманітарної допомоги. Товари відправляли солдатам рф, що перебувають на тимчасово окупованих територіях, зокрема, погоджуючи такі дії з місцевими самопроголошеними органими влади.

Як вдалося з‘ясувати, мова про шкарпетки, футболки, цигарки, запальнички, бритви, їжу, зубні пасти, щітки й тп. Об‘ми поставок – сотні й тисячі одиниць кожного товару. Всі вони зібрані як з «ашанівських» складів, так і волонтерами в магазинах «Ашан» у різних регіонах росії. Наприклад, загальна вартість березневої партії «допомоги» становила 2 млн рублів.

Поставки за березень 2022 року
Зображення: The Insider, Le Monde, Bellingcat

Російський «Ашан», судячи з розслідування, не намагався приховати допомогу армії окупанта всередині компанії. Все робили відкрито, надсилали списки необхідних товарів, хіба що палети просили ставити окремо від інших.

«Добрый день. Коллеги, прошу собрать цессию для гуманитарной помощи (по списку во вложении) и сегодня ночью отправить на магазин Северный, дайте ОС, когда палеты будут собраны. Правила палетирования (в том числе на товар с логистики): сделать афишаж на палете — ГУМАНИТАРНАЯПОМОЩЬ.

Логистику прошу организовать переброску палет на Северный с магазинов: Лето, Дыбенко, Парнас, Боровая, Эврика. Транспортные расходы за счет Северного.

Приемка 044 — поставьте все палеты в одно место, отдельно от остальных, утром коммерция приду принимать».

Хоча одна з менеджерів з логістики «Ашан-Санкт-Петербург» зазначила, що «Ашан» виділяв предмети безкоштовно зі своїх запасів, в розслідуванні йдеться про оформлення поставок через десять юросіб.

Загалом, вся «гуманітарна допомога» для армії рф погоджувалася з головним офісом «Ашан» у москві. Ба більше, в деяких магазинах країни стояли пункти збору «гуманітарної допомоги для Донбасу».

«Когда они отгружали, я спросил куда эта „гумпомощь“, она сказала: „Подумай сам“. Я стал настаивать: „И куда же?“ — и она ответила: „На специальную военную операцию“, а потом добавила: „К сожалению“», – розповів авторам матеріалу приймальник одного з пітерських «Ашанів».

Про сприяння мобілізації

Крім всього іншого, російський «Ашан» сприяв збільшенню армії рф. Як The Insider розповів свідок, компанія збирала військові квитки своїх працівників ще на початку повномасштабної війни, а також передавала особисті дані до військоматів. Повістки роздавали прямо на робочому місці, а також пропонували звільнитися.

Що чекає на «Ашан»

В росії «Ашан» має 230 магазинів, що становить 10% від загального обороту компанії, тобто близько 3,2 млрд євро на рік. Оскільки «гуманітарною» вважається тільки допомога цивільному населенню, автори розслідування припустили, що такі дії можуть призвести до накладення на компанію санкцій, а також її виходу з ринку рф.

Крім цього, пише The Insider, така ж доля може чекати мережу «Леруа Мерлен», яка входить в холдинг. На опублікованому в грудні 2022 року відео з Маріуполя можна побачити, як члени «Молодої Гвардії Єдиної Росії» розвантажують однакові палети з фірмовим знаком «Леруа Мерлен»:

Про позицію компанії

Російське керівництво мережі від коментарів відмовилося. Одночасно, в прес-службі французького «Ашана» заявили, що компанія перебуває поза політикою і жодною підтримкою військовослужбовців не займається.

Нагадаємо, не дивлячись на війну, французький «Ашан» залишився в росії, заявивши: «Кинути своїх співробітників, їхні сім’ї, а також своїх клієнтів — це не наш вибір». Одночасно, в квітні 2022 року компанія розповіла, що частково згортає роботу в країні. Як повідомляли її представники в Україні, мова про зупинку поставок та інвестицій.

Після виходу розслідування The Insider, Le Monde і Bellingcat, українське представництво направило запит щодо роз‘яснення ситуації й офіційну комунікацію в французький офіс. Тим часом, Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, закликав українців бойкотувати «Ашан», «Леруа Мерлен» і «Декатлон».