Редакція AIN.UA провела анонімне опитування щодо того, як часто читачі беруть фріланси на додачу до основної роботи. Нам вдалося з’ясувати, що регулярно підробітки беруть понад 70% респондентів, при цьому більшість із них – у тій самій сфері, що й основна робота. Нижче наведено результати опитування.
Дослідження: в опитуванні взяли участь 211 осіб, 46% з них працюють в IT. Вони відповідали на поставлені AIN.UA закриті запитання, а також поділилися розгорнутими відповідями на тему.
- Згідно з результатами опитування 71% читачів беруть фріланси на додачу до основної роботи. При цьому 40,3% з них регулярно, а понад 30% — рідко.
- Ніколи не беруть підробітків 28,9% респондентів.
- Найчастіше фрілансами цікавляться читачі, зайняті в Software Engineering. На другому місці – маркетологи.


- Найчастіше респонденти звертають увагу на фріланси в тій самій сфері, що й основна робота. Про це розповіли 72,4% опитаних. 10,3% підробляють в іншій сфері. Водночас 17,3% обрали варіант «Буває по-різному».
- Якщо айтішники підробляють переважно в IT, то маркетологи обирають PPC, а піарники – SMM.
- 90,4% всіх підробітків читачі виконують онлайн.


- Від можливості заробити додаткові кошти відмовляються 54,7% респондентів — через повну завантаженість на основному місці роботи.
- 24,8% просто не хочуть витрачати вільний від роботи час на виконання інших робочих завдань.
- Цікаво, що в 6% випадків підробітки не заохочує чи забороняє роботодавець.

- Як показало опитування, більшості опитаних вдається заробляти на фрілансах в середньому від 5000 до 20 000 грн на місяць. При цьому найбільше заробляють айтішники. Деякі з них отримують за підробітки до 50 000 грн на місяць. Найменше на фрілансах заробляють читачі, задіяні в SMM.

«Розкажіть про свої фріланси (або про їхню відсутність). Як часто берете, що саме робите, чому підробляєте?
Часто, якщо немає повного завантаження на основній роботі або є вільний час, беру підробітки на Upwork. Так легше вийти на нормальну загальну зарплату на місяць, щоб прогодувати сім’ю і відкладати на майбутнє.
Протягом року вела два продукти віддалено в іншому місті. Продукт під моїм керівництвом разом із командою укомплектовувався, розвивався та вибудувався в повноцінний бізнес-продукт. Команда протягом року зростала разом із продуктом у плані знань, цінностей, ставала сильнішою та масштабувалася. На основі цього бека можу впевнено сказати, що аутсорсу бути, і це дуже зручно, практично вигідно.
Працюю в автомотиві, паралельно пишу комерційні матеріали та статті про технології для лайфстайл-видань. Це приносить приблизно стільки ж, скільки основне місце роботи. Привіт, карантин та фриз зарплат на цілий рік.
Є друзі, яким потрібна допомога, тому що вони працюють не у сфері діджиталу. Часто по «сарафанці» рекомендують мене як спеціаліста. І мені цікаво працювати не з одним проєктом в одній ніші, а почерпнути з іншої цікаві інсайти. Ну і є «волонтерська робота», коли проєкт крутий і ти можеш допомогти — просто тому, що віриш у нього і він близький тобі, тож можна допомогти безкоштовно.
10 годин на тиждень на постійній основі, додатково до основного 40-годинного робочого тижня. Лише для підтвердження своєї репутації та розширення кола потенційних клієнтів.
Раз на два/три місяці можу взяти цікавий проєкт. Беру, щоб розвиватися в ширшому колі сфер.
Кілька років працював на стороні клієнта з вузькою нішою. Зараз пішов в агентство, але по «сарафанці» до мене звернулися зі старої сфери, у минулому — компанія-конкурент. Маючи напрацювання та знання, було дуже просто взяти фріланс та вибудувати процеси. У результаті фріланс приносить стільки ж, скільки й основна робота, але витрачаю на нього не більше 2 годин на день.