Сніданки, побачення, вечірки, знайомство з українською культурою та цікавими людьми — це все про ресторан «Най» (Nai) української кухні. У 2022 році ресторатор Володимир Ярославський з партнерами Дмитром та Оленою Товстоляк вирішили, що хочуть популяризувати гастрономічну культуру України та створити місце для зустрічі з українцями. Так і з’явився «Най».

Відкрита кухня, аби спостерігати за ліпкою вареників, вітрини з ароматною випічкою та готовою їжею в індивідуальній упаковці, щоб взяти з собою. Острівець з українськими брендами та власним мерчем, майстер-класи й виставки митців. Таке переплетіння сучасної та етнічної України можна буде зустріти в закладах. 

Най-1
Фото в матеріалі: «Най»

Ресторани працюватимуть за франшизою, щоб створити міжнародну мережу. Засновники впевнені, що їхній бренд може стати не менш впізнаваним, аніж McDonald’s. Перші ресторани вже у процесі відкриття у Вроцлаві та Нью-Йорку, а за рік планується відкрити понад 30 франшиз у світі.

Рубрика Франчайзинг виходить за підтримки Franchise Group.

Як усе починалось?

Команда вже довгий час створює різні проекти в кулінарній та ресторанній сфері. Тому після 24 лютого до членів команди та особисто до співзасновника «Най» Володимира Ярославського почали надходити десятки прохань «допоможіть відкрити український ресторан». Запит був — залишилось лише його вирішити.

За кілька місяців команда отримала понад 50 звернень. Після цього зрозуміли, що потрібно допомогти підприємцям відкривати українські заклади, з якісним сервісом та смачною їжею. Олена Товстоляк, сo-owner & СЕО «Най», згадує, що спочатку думали над освітнім проектом, бо «неможливо розповісти в переписці, як відкрити ресторан за кілька хвилин». Схожий освітній проект у команди вже був — кулінарна академія, яка випустила понад 15 000 кухарів у світі. 

«Тобто спочатку ми хотіли лише ділитися знаннями. Ми більше описували це як “асоціація українських рестораторів у світі”. Ми хотіли навчати, допомагати та об‘єднувати українських рестораторів початківців із різних країн.  Але на одній із зустрічей ми подумали, чого б не зробити це все під єдиним брендом.  Тобто ми навчатимемо з нуля відкривати ресторани, але ресторани будуть з однієї української мережі — “Най”. Щоб люди знали, що можна однаково смачно поїсти як в Нью-Йорку, так і у Лісабоні», — ділиться Олена Товстоляк.

8 липня 2022 року команда опитала охочих відкрити ресторан «Най» серед своєї аудиторії — тоді не було ані сайту, ані вказаних інвестицій, майже нічого. За перший день 150 людей залишили заявки на відкриття свого закладу. Олена розповідає, що це «навіть трохи злякало», бо передусім це величезна відповідальність. Заявки були з різних точок світу: Україна, США, Мексика, Замбія, ОАЕ, Данія, Іспанія, Португалія, Хорватія, Велика Британія, Німеччина і ще десятки країн. Усі хотіли відкрити український продукт за кордоном. Команда провела індивідуальні презентації з кожним, тижневі переговори та обговорення усіх моментів — і вже в перші місяці отримала 8 підписаних контрактів. 

Створення франшизи

Перші 4 місяці команда «Най» сама пропрацьовувала бачення того, як має працювати франчайзингова мережа. Лише після того, як вже повністю сформували своє бачення компанії та процесів, зрозуміли, що це правильний час, щоб допрацювати усі матеріали. Тому звернулись до української компанії Franchise Group: 

«Вони [Franchise Group] на сьогодні для нас вже більше ніж партнери. Вони з‘явились в нашому житті у дуже влучний момент. Команда розробила для нас франчбук. Ми дуже прискіпливі — Franchise Group витримали декілька місяців наших мільйонних запитань, і на кожне ми отримали детальну відповідь. Навіть після завершення співпраці ми постійно відчуваємо підтримку та турботу від їхньої команди. Насправді ми не дивуємось, що так пощастило. Бо щиро віримо, що класні компанії притягують одне одного завжди», — ділиться Олена Товстоляк, сo-owner & СЕО «Най».

Най-2

Скільки коштує відкрити ресторан «Най»?

Паушальний внесок від 30 000 євро в залежності від пакета підтримки, бюджет інвестицій на 1 м² від 2 000 євро, окупність від 18 місяців, 80-160 м² — площа приміщення для відкриття закладу. Команда порахувала, що відкрити ресторан з нуля (продумати концепцію, дизайн, команда, процеси) вартує на мінімум 50 000 євро дорожче, аніж відкрити свій заклад за франшизою. На скільки вигідно витрачати суму в кілька разів більше — питання вже особисте.  

Найбільша проблема, з якою «Най» зіткнулись — це пошук відповідних та гідних приміщень. Середній термін реалізації проекту від затвердження приміщення до перших гостей у ресторані — 6 місяців. «У багатьох містах є не лише проблема знайти гідне приміщення, а й орендувати його. Все відбувається дуже повільно. Надати власнику презентацію компанії, фінансову звітність бізнесу, готовий бізнес-план на конкретне приміщення — це норма, якої в Україні немає», — розповідає команда. 

У команді «Най» зараз працює 42 людини. Всі працюють на партнерів франчайзі: «Абсолютно всі сконцентровані на тому, щоб у партнерів вийшло. Уявіть, партнер із Нью-Йорка будує перший ресторан і йому допомагає команда із 42 крутих людей. Уявіть, як впевнено почуваються наші партнери. Кожен наш партнер — для нас надважливий, тому що вся суть нашої компанії полягає у допомозі нашим партнерам, а не у розвитку власних закладів».

На сьогодні вже будуються два ресторани — у Вроцлаві та Нью-Йорку. А в найближчий рік планується запустити будівництво понад 30 ресторанів. Наступними локаціями будуть Торонто, Галіфакс (Канада), Лісабон (Португалія), Челтнем (Англія), Прага (Чехія), Берлін (Німеччина).

Най-3

Welcome To New York City

Олексій та Анастасія Ягодка — українці, які вже понад 9 років живуть у США. Вони захотіли розповісти про Україну, про свій рідний дім, тому придбали франшизу «Най». Молоді підприємці вже будують свій перший заклад у Нью-Йорку на Манхеттені за адресою 192, Lexington Ave. Команда «Най» сподівається, що до кінця 2023 ресторан розпочне свою роботу й відкриє двері для перших гостей. 

«У складний для країни період ми об’єдналися та створюємо батьківщину у різних куточках планети, навіть через океан. Аби переселенець, експат чи іноземець міг відчути величну українську культуру через їжу, мистецтво та продукцію», — ділиться команда «Най».

Все ж відкрити заклад у Нью-Йорку складніше, аніж в Україні, зізнається команда. Але, якщо говорити про сервіс та рівень креативності — тут українці безсумнівно найкращі, впевнена Тетяна Ніколенко, консультант з маркетингу мережі «Най». Український сервіс значно вибагливіший і продуманий до найменших деталей —  welcome drink, контент, сторітелінг. 

Будівництво закладу в Нью-Йорку на Манхеттені за адресою 192, Lexington Ave

«Я думаю, що ми це дуже сильно здивуємо Нью-Йорк. А ще українці, які живуть за кордоном, дуже скучили саме за цим українським креативом і сервісом. Скучають за нашими ось цим “задовольнити гостя на всі 100”, щоб він відчував себе, як частина великої сім’ї», — додає Тетяна Ніколенко.  

Однією зі складових промокампанії стала реклама ресторану на Таймс-Сквер, на одній з найвідвідуваніших площ у світі та відомим рекламним майданчиком.

Най-5
Реклама «Най» на Таймс-Сквер 

Все буде «Най»

«Най» з самого початку позиціюється як бізнес для людей, які взагалі не мають досвіду в ресторанній справі. Але це точно нелегкий шлях — навчити партнерів з нуля стати найкращими рестораторами. «Ми в прямому сенсі навчаємо партнерів усіх тонкощів ресторанної справи з нуля і супроводжуємо на кожному кроці.

Для багатьох мрія мати свій ресторан, але зазвичай людей зупиняє відсутність досвіду, якісного навчання або наставника, який відкрито допоможе з усім. В цьому ми несемо велику цінність нашим партнерам», — розповідає Олена Товстоляк. Окрім цього, команда дуже суворо обирає франчазі «Най». На сьогодні вже понад 20 партнерів, які готові були підписувати контракт, отримали відмову.

Най-6

Який ідеальний франчайзі для «Най»?

Продажі заради продажів — це історія не про «Най». Для команди важливо знайти людей схожих за цінностями, хто буде розвивати компанію у різних куточках світу: «Ми у прямому сенсі проводимо співбесіди на роль наших франчайзі й затверджуємо всією командою, чи підходить нам ця людина у партнери. Наприклад, ми ніколи не співпрацюватимемо з людьми, які хочуть просто інвестувати в бізнес і не займатися ним. Ресторан — це дитина. І ми обираємо тих, хто готовий стати батьками цій дитині». 

Головним викликом під час роботи для команди стало «подружити між собою перфекціонізм у всьому та реалії світу». Команда не любить шаблонних рішень, для них важливо придумати щось унікальне і нове, тому це завжди пошук — цікавіше, краще, масштабніше.  Покращення внутрішніх процесів та бізнес-процесів — це незмінна історія, бо «є бажання змінитись на краще для наших партнерів». 

У команди «Най» є ресурси та можливість для партнерів повністю під ключ підбирати персонал, вирішити юридичні питання, допомогти з маркетингом чи бізнес-процесами після відкриття. За все меню та навчання кухарів відповідає Володимир Ярославський. Меню адаптується під кожну країну, враховуючи продукти та менталітет.

Весь декор, меблі, аксесуари ресторанів — українське виробництво. Київська дизайнерка Йова Ягер створила унікальний дизайн, який демонструє сучасне обличчя України перед світом. Але в цьому не лише естетична цінність, а й практична користь для її партнерів.

Команда великими обсягами закуповує необхідні матеріали та предмети для інтер’єру в Україні за найнижчими цінами, формує спеціальні «пакунки» на складі для кожного партнера і доставляє їх однією фурою або контейнером (залежно від країни). У такий спосіб партнер отримує вантаж з усіма необхідними меблями, декором, посудом та іншими дрібницями для свого закладу. Це зручно, адже не потрібно замовляти у десятків різних постачальників, займатися логістикою та щоденним прийомом різних товарів. Партнеру необхідно лише зробити ремонт своєї мрії і «розібрати пакунок». 

«Знаєте, іноді проекти створюються типу “давайте спробуємо, а далі побачимо”, а є проекти одразу з масштабними цілями. Ми не створили “Най”, щоб протестувати варіанти або відкрити декілька ресторанів. Ми орієнтуємось на світові компанії, які мають тисячі локацій. Щодо ринків — зараз ми сконцентровані на Америці, Канаді та Європі. Упродовж року ми плануємо відкрити 30 ресторанів, протягом 5 років — 300, а далі почнемо рахувати тисячами. Бо це якісний продукт, сервіс, і це наше українське, яке буде в усьому світі», — впевнена Олена Товстоляк, сo-owner & СЕО «Най».