Гранти стали хорошим інструментом для розвитку бізнесу в Україні. Проте, отримати їх не так легко, як здаться, а відмова приходить дуже часто. Співзасновниця та керуючий партнер ProCapitalInvestment, консультант USAID Антоніна Кутова розповіла, яких найпоширеніших помилок допускаються підприємці під час подачі заявок та оформлені бізнес-плану. AIN.Business вибрав основне.

Програма від держави

До 23 квітня 2023 року триватиме прийом заявок на отримання гранту від держави в рамках програми єРобота. Урядовий проєкт єРобота передбачає одразу декілька програм: «Своя справа», «Свій сад», «Своя теплиця» та «Новий рівень».

Юридичні особи та ФОП (а в деяких програмах і фізичні особи) можуть отримати грант на суму від 50 тисяч до 8 мільйонів гривень. Щоб отримати грант потрібно виконати ряд умов, гарантуючи що бізнес працюватиме і надалі. А щоб не отримати відмову, потрібно все зробити правильно.

Поганий бізнес-план

Більшість підприємців, які подають заявку через портал Дія, використовують розміщений там зразок бізнес-плану, але у ньому є помилки.

Серед найпопулярніших помилок:

  • Некоректні розрахунки оплати праці працівників, закупівлі обладнання. Варто рахувати щомісячно, а не поквартально;
  • Віднесення витрат, наприклад, таких як купівля матеріалів або меблів, до тих чи інших статей витрат у плані надходжень та витрат. Підприємці помилково об’єднують напрями витрат і пишуть щось на зразок: «Обладнання та матеріали», «Матеріали та маркетинг»;
  • Зазначення невірних витрат на заробітну плату робітників. Підприємці можуть вказати їх без відрахувань із заробітної плати, мотивуючи тим, що податки та збори додатково зазначаються у рядку 49 «Сплата податків і зборів» і врахування їх у рядках 46 та 47 призведе до подвоєння сум.

Щоб не припускатися цих чи інших посилок, варто звірятися з Порядком надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженим Постановою 738 Кабінету міністрів України від 21.06.2022 (зі змінами). Особливо приділіть увагу пункту 5, де розписано на що дозволено витрачати кошти гранту.

Також можна звернутися до регіонального Центру зайнятості, де можуть порадити онлайн-курси з написання бізнес-плану.

Ще є платформи, які автоматизують бізнес-план з урахуванням побажань державних банків, Міністерства економіки України та Державної служби зайнятості.

Інші помилки

  • В дохідній частині не відображаються власні кошти, передбачені в заяві, оскільки в шаблоні відсутня конкретна графа для їх відображення.
  • Невідповідність фактичного місця провадження підприємницької діяльності в заяві та бізнес-плані.
  • Невідповідність подання заяви на отримання гранту від фізичної особи та бізнес-плану від чинної юридичної особи.
  • Заява не підписана електронним підписом.

Варто звернути увагу:

  • Чи збігаються описова та розрахункова частини.
  • Розберіться, що в заявці є послугами, а що — основними засобами.
  • Вчасно відкрийте спеціальний рахунок в установі «Ощадбанку».
  • Підготуйтеся до співбесіди.