В квітні 2023 року Україні спостерігається суттєве підняття рівня води, яке призвело до підтоплень у багатьох областях України. Крім приватних ділянок, через паводок у воді опинилися багато приміщень, що належать бізнесам. Це ресторани, кав’ярні, галереї, та інші, які знаходяться поблизу берегової лінії.
AIN.Business поговорив із адвокатом, керуючим партнером АО «Артіус» Мацелюхом Віталієм про те, що робити представникам МСБ у разі підтоплень через паводок. Він також розповів, чи можуть підприємці розраховувати на компенсацію від держави, та як застрахувати власний бізнес від подібних ситуацій.
Що передбачено законодавством
З точки зору законодавства, паводок внаслідок якої відбулось затоплення приміщення, відноситься до стихійного лиха і визначається як природне явище, що діє з великою руйнівною силою, заподіює значну шкоду території, на якій відбувається, порушує нормальну життєдіяльність населення, завдає матеріальних збитків (ст. 2 Кодексу цивільного захисту України).
Заходи соціального захисту та відшкодування матеріальних збитків постраждалим внаслідок надзвичайної ситуації включають:
- надання (виплату) матеріальної допомоги (компенсації);
- забезпечення житлом;
- надання медичної та психологічної допомоги;
- надання гуманітарної допомоги;
- надання інших видів допомоги.
Порядком відшкодування шкоди особам, які постраждали від надзвичайних обставин, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 05 жовтня 1992 року № 562 (далі – Порядок) визначається перелік заходів з боку держави, які спрямовані на захист населення від надзвичайних ситуацій, які спричинені стихійним лихом.
Чи можна отримати компенсацію
Підприємці, можуть скористатись заходами відшкодування матеріальних збитків, заподіяні стихійним лихом, що передбачені для фізичних осіб.
Порядком передбачено, що органи державної виконавчої влади, виконавчі органи місцевого самоврядування (комісії у справах осіб, які постраждали від надзвичайних обставин) видають потерпілим довідки про визнання їх такими, що постраждали від надзвичайних обставин, при наявності паспорта або документа, що його заміняє. Зазначена довідка є підставою для вирішення питань забезпечення житлом, відшкодування заподіяних матеріальних збитків, працевлаштування і надання іншої необхідної допомоги.
Тобто особі, майно якої постраждало внаслідок повені, необхідно звернутись до відповідної місцевої адміністрації із письмовою заявою про настання стихійного лиха. Результатом реагування буде виїзд комісії на місце події, про що в подальшому складається відповідний акт обстеження. На підставі акту обстеженням видається довідка про визнання особи такою, що постраждала від надзвичайних обставин, яка і є підставою для компенсації завданих збитків приміщенню.
Слід зазначити, що Порядок не розповсюджується на відшкодування матеріальних збитків, заподіяних юридичним особам. Відшкодування юридичним особам матеріальних збитків, заподіяних внаслідок надзвичайних обставин, провадиться на підставі цивільного законодавства. Тому, для того щоб фізичній особі-підприємцю або юридичній особі отримати відшкодування збитків внаслідок паводку від держави, доведеться звертатися до суду та доводити наявність збитків та їх вартість, в чому полягала бездіяльність місцевих державних органів та причинний зв’язок між спричиненою шкодою та бездіяльністю таких органів.
Зазначений судовий процес можу бути не завжди успішним на користь заявника, оскільки чинним законодавством не передбачено чіткий перелік заходів для боротьби з повенями, а тому доведення вини держави у завданні збитків, що спричинені повінню, є вкрай складним процесом.
Як захистити бізнес
На сьогоднішній день, дієвим варіантом захисту від наслідків повені у майбутньому є страхування приміщення у якому здійснюється підприємницька діяльність. Збитки від стихійного лиха, в тому числі від повені, включаються в стандартне покриття більшості договорів страхування в Україні. Маючи договір страхування, власник майна має право на відшкодування шкоди від будь-якого ризику, в тому числі і затоплення внаслідок повені, в межах страхової суми договору, на яку укладений договір страхування.
Нагадаємо, раніше AIN.Business розібрав із юристами, як правильно встановити літній майданчик: