Перший розумний пристрій, який зараз можна назвати прадідом інтернету речей, з’явився тому, що розумний студент хотів випити холодної коли з університетського автомата, та через великий попит встигав або на пусті полиці, або на теплі напої. Він змайстрував датчик, що дозволяв дистанційно відстежувати наповненість холодильника. Вважається, що так зародилася технологія інтернету речей або ж Internet of things (IoT).

За 40 років IoT став потужним інструментом для передачі даних між різними пристроями та автоматичного відстеження їхнього стану. У побутовому житті ми знайомі з ним завдяки користуванню «розумною» побутовою технікою: смартчайниками, роботами-пилососами чи системами безпеки для оселі.

А як ефективно застосовувати IoT для вирішення різноманітних завдань в агросекторі, логістиці, медицині та інших галузях бізнесу? AIN.Business розповідає про 5 поширених сценаріїв спільно з «Київстар Бізнес».


Матеріал підготовлено за підтримки Київстар Бізнес
Що це означає?

Сценарій 1: Ми хочемо віддалено моніторити використання води, газу та електроенергії у ЖК. Як обладнати «розумні» лічильники?

Потреба

Ми — управлінська компанія, що постачає енергетичні послуги населенню та підприємствам. Нещодавно уклали угоду з мешканцями нового ЖК на обслуговування будинку. Щоб надавати найякісніший сервіс, ми прагнемо автоматизувати процес збору та обробки показників і позбавити мешканців необхідності подавати дані з лічильників. Також ми хочемо запобігати аварійним ситуаціям в будинку, перш ніж вони стануться. Як це реалізувати?

Рішення

Дистанційно отримувати дані з лічильників можна завдяки технології NB-IoT або ж Narrowband Internet of Things, що у перекладі означає вузькосмуговий Інтернет речей. NB-IoT працює в наявних стільникових мережах і дозволяє передавати на великі відстані інформацію з «розумних» лічильників до внутрішніх систем компанії. 

Комунальне підприємство може використовувати ці дані для моніторингу споживання природних ресурсів, виявлення потенційних проблем з мережею та оптимізації постачання енергії.

Результат

Завдяки IoT-мережі компанія змогла налаштувати автоматизовану систему для обліку споживання природних ресурсів — Smart Metering. Мешканці новобудови були дуже задоволені якістю рішення, адже воно позбавляло їх клопоту та давало відчуття більшої безпеки, відстежуючи справність усіх систем постачання. Завдяки коректно зібраним даним та ефективній аналітиці вже за три місяці використання Smart Metering вдалося скоротити споживання води та електроенергії на 10–15 %.

В Україні побудувати IoT-систему бізнесу допомагає телеком-оператор «Київстар». Щоб під’єднати пристрої до NB-IoT-мережі, у них інтегрують датчики та сенсори з вбудованими M2M SIM-картками. Управляти ними у режимі реального часу дозволяє рішення Центр керування IoT від Київстар. 

Сценарій 2: У нас логістична компанія. Як відстежувати рух та стан вантажівок? 

Потреба

Наша компанія займається логістикою вантажних перевезень з європейських країн в Україну та назад. Після початку повномасштабної війни ми стрімко зростаємо, тож зараз реінвестуємо в масштабування та прагнемо об’єднати усі наші засоби контролю в єдину систему. Зокрема, нас цікавить більш ефективний моніторинг транспортних засобів, оптимізація використання палива та відстеження поведінки водіїв на дорозі. Які рішення для цього існують?

Рішення

Відстежувати рух та стан транспортних засобів у режимі реального часу можна через технологію IoT. Для цього у вантажівки встановлюються різні датчики і пристрої, такі як GPS-пристрої, RFID-мітки, датчики температури та інші. Завдяки цьому збирається інформація про місцеперебування, швидкість, напрямок руху і стан вантажівок і передається через бездротову мережу на центральний сервер.

Результат

Логістична компанія встановила у контрольну групу машин датчики з M2M SIM-картками. Це дало змогу проводити трекінг не лише траєкторій руху транспорту, витрат палива та дотримання ПДР водіями, а й цілодобово перевіряти справність транспорту. 

За три місяці після початку використання послуги, керівництво логістичної компанії провело аналіз ефективності нового рішення. Виявилося, що витрати палива, порівняно з попереднім кварталом, зменшилися на 10–15 %. Крім того, на основі аналізу поширених маршрутів та зупинок на них, компанія змогла прокласти більш ефективні альтернативні маршрути, що призвело до зменшення витрат на паливо на 7 %.

Налаштувати IoT-систему логістичні компанії можуть з допомогою фахівців Київстар. Зокрема, завдяки послузі «Роумінг для IoT» підприємства можуть тримати зв’язок зі своїми транспортними засобами та одержувати від них дані навіть тоді, коли вантажівки виїжджають за кордон.

Сценарій 3: Нашому агрохолдингу потрібно контролювати врожайність полів. Як організувати збір та обробку даних?

Потреба

Наш аграрний холдинг, що працює у різних областях України, прагне більш ефективно відстежувати роботу техніки на полях, системно збирати покажчики якості ґрунтів, стану повітря та вологості, а також захворювань посівів. Відстеження усіх цих показників дозволить зменшити витрати на добрива і полив та водночас збільшити врожайність. Але як це реалізувати?

Рішення

Моніторити стан посівів та роботу сільськогосподарської техніки дозволяють різноманітні IoT-пристрої та датчики, як-от датчики вологості, температури повітря, GPS-трекери тощо. Це допомагає контролювати рух, скажімо, комбайнів на полі та виявляти будь-які проблеми, які можуть виникнути. Також завдяки такому рішенню аграрії, наприклад, можуть автоматизувати полив культур на основі даних про рівень вологості в ґрунті в режимі реального часу.

Результат

Компанія встановила IoT-датчики на земельних ділянках та в техніці, що працює на полях. Завдяки цьому усі дані регулярно та оперативно передавалися захищеною мережею у центральну систему, де аналізувалися інженерами. Це дозволило набагато швидше та ефективніше реагувати на найменші зміни у погодних умовах чи відхиленнях у роботі техніки. 

Так, за допомогою IoT-системи агрохолдингу вдалося регулювати роботу системи поливів та зменшити використання води та добрив на 30 % без зменшення врожайності.

Для передачі даних IoT-датчики в агротехніці можна оснастити M2M SIM-картками від «Київстар». А щоб налагодити безпечний обмін інформацією між пристроями та центральною системою фахівці оператора можуть побудувати захищену VPN-мережу.   

Про більше можливостей для автоматизації сільськогосподарських процесів дізнайтеся у матеріалі Київстар Business Hub. Наприклад, як ефективніше контролювати та керувати агротехнікою, ви можете прочитати тут.

Сценарій 4: Ми надаємо безпекові послуги для клієнтів. Як автоматизувати систему охорони та відеоспостереження? 

Потреба

Ми займаємося безпековими послугами для фізичних осіб та компаній. Якість нашої роботи напряму залежить від можливості відстежувати ситуацію на об’єктах у реальному часі. Тому зараз ми шукаємо автоматизовані способи моніторингу та реагування на небезпеки.

Рішення

Покращити можливості відеоспостереження та загальних операцій з безпеки охоронні компанії можуть завдяки технології Інтернету речей. Для цього встановлюються різні IoT-пристрої, такі як відеокамери, датчики руху, дверні датчики та інші, і підключаються до бездротової NB-IoT-мережі

Такі IoT-системи безпеки використовують алгоритми машинного навчання та інші аналітичні інструменти для обробки даних, зібраних цими датчиками, і для надання персоналу служби безпеки попереджень про можливі загрози в режимі реального часу. Наприклад, коли камера виявляє рух або несанкціоноване проникнення в зону з обмеженим доступом, система може автоматично ввімкнути тривогу і надіслати сповіщення про це співробітників служби на їхні смартфони.

Результат

Використовуючи IoT-рішення, охоронна компанія змогла налагодити автоматизовану систему відеоспостереження та охорони об’єктів. У такий спосіб вдалося перенаправити співробітників на інші завдання та скоротити витрати на моніторинг на 20 %. Крім того, зменшили вплив «людського фактора» та забезпечили на 17% більш точні спрацьовування на тригери.

Більше інформації про принцип роботи IoT читайте у матеріалах Київстар Business Hub

Сценарій 5: Наша клініка хоче віддалено моніторити стан пацієнтів та медичного обладнання. Як це зробити?

Потреба

Наша мережа приватних клінік відкриває новий заклад преміум класу. Ми застосовуємо найсучасніші технологічні рішення, а тому хочемо відстежувати роботу медичних систем та пристроїв у режимі реального часу. Зокрема, медперсонал має дистанційно стежити за станом пацієнтів: динамікою сну, серцевого ритму тощо. Як це реалізувати?

Рішення

Контролювати роботу різних медичних систем, обладнання та об’єктів можна завдяки вбудованим IoT-датчикам. Наприклад, їх можна використовувати для контролю медичного обладнання та прогнозування того, коли знадобиться технічне обслуговування або ремонт. Також з IoT можна моніторити чистоту лікарняних приміщень і відстежувати переміщення персоналу і пацієнтів, виявляючи потенційні джерела інфекції і запобігаючи поширенню захворювань.

Результат

Завдяки впровадженню IoT-рішень у роботу клініки, вдалося скоротити витрати на обслуговування техніки на 15 % від запланованих. Також якісь обслуговування пацієнтів збільшилася у порівнянні з відгуками, що клініка отримувала на інших локаціях. У медичного персоналу з’явилося більше часу для виконання нерутинних завдань, оскільки поточний збір даних та їхню аналітику взяла на себе нова автоматизована система.

Налаштувати мережу для роботи IoT-пристроїв у медичних закладах може допомоги компанія «Київстар». Скажімо, Центр керування IoT дозволяє дистанційно управляти M2M SIM-картами в «розумних» пристроях у режимі реального часу, а також контролювати витрати на їхнє обслуговування. 

Замість висновків. Які потреби бізнесу може закривати Інтернет речей?

Завдяки IoT-сервісам бізнес зможе:

  1. Зробити бізнес більш рентабельним.
  2. Зменшити витрати та втрати через форс-мажори.
  3. Підвищити якість надаваних послуг та завоювати лояльність клієнтів.
  4. Підвищити рівень безпеки.
  5. Автоматизувати повсякденні процеси та підвищити їхню ефективність.

Переваги використання послуг IoT для бізнесу від «Київстар»:

  • Підтримка клієнтів 24/7.
  • Кваліфіковані спеціалісти та успішний досвід впровадження рішень на базі технологій М2М та IoT.
  • Приватна мережа для бездротової передачі даних, яка охоплює майже всю територію України.
  • Потужності сучасного дата-центру Київстар із розгорнутою на його обладнанні хмарою Azure Stack with Kyivstar.

Як скористатися послугами IoT від «Київстар»?

Щоб дізнатися, який формат залучення IoT-рішень буде найбільш доцільним для вашого бізнесу, заповніть заявку на консультацію фахівця на сайті «Київстар». Спеціалісти компанії зв’яжуться з вами та нададуть усю потрібну інформацію. Деталі про тарифи на послуги IoT для бізнесу ви знайдете за посиланням.

Більше про рішення, які допомагають компаніям швидко досягати потрібного бізнес-результату, читайте на Kyivstar Business Hub.