«Зараз ви дізнаєтесь про проект з феноменальною, унікальною бізнес-моделлю і структурою», – з цих слів розпочала розповідь Міла Потапова, продюсерка вінтажних маркетів ​​Kyivness, що проходять в столиці з 2018 року.

З героїнею я зустрічаюся в столичному ресторані Spicy NoSpicy, де вона працювала арт-директоркою. Проте, під час розмови стало зрозуміло: саме ​​Kyivness є найбільшою пристрастю Міли. Процес організації, комунікація з локаціями для маркетів, партнерами, потенційними спікерами, відбір брендів, контроль фотографів та інші організаційні процеси – це все є відповідальністю героїні, яка сама називає ​​Kyivness першим і основним для себе проектом. 

В цьому матеріалі AIN.Business розповідає з чого починався ​​Kyivness, чим він особливий, як відбувається підготовка до кожного маркету, та як орендувати малий Маріїнський палац або навіть «Шоколадний будиночок» для проведення івенту. Міла поділилася деталями про бізнес-модель проекту та як захід з відвідуваністю у понад тисячу людей організовує команда з двох людей. 


Історія ​​Kyivness бере початок з 2018 року, коли в Україні ще не було відомо про естетику вінтажу й подібні події не проводилися. Тоді засновниця проекту Олена Айгенманн привезла з США ідею створення такої події – саме там вона і надихнулася місцевими вінтажними маркетами.  

Перший Kyivness Олена організувала на Мечникова, у закладі Blur. Формат дуже сподобався містянам. Хоча він трохи відрізнявся від того, що є сьогодні, вже тоді свій одяг на ​​Kyivness представляли тодішня fashion-директорка Vogue Ukraine Юлія Пеліпас, співачка ЛУНА та інші відомі люди. Завдяки цим інтеграціям про перший курований маркет почали говорити, а вже за два роки ​​Kyivness виріс у повноформатну подію зі своєю філософією, метою і став очікуваним заходом серед столичної молоді. 

люди на Kyivness-1

Міла Потапова долучилася до проекту в 2019 році, до цього працюючи в відомих корпораціях близько десяти років. За її словами, вакансія продюсерки ​​Kyivness ні про що не говорила, адже подібного досвіду підприємиця ще не мала. Проте дівчина вирішила спробувати себе на даній позиції та приєдналася до Олени Айгенманн. Зараз вона сміливо говорить слово «обожнюю», описуючи співпрацю з Оленою та роботу над проектом. 

Станом на травень 2023 року, дівчата готують 34 та 35-й куровані маркети. Це і є вся постійна команда ​​Kyivness – дві людини. Олена, на момент виходу матеріалу, живе в США і відповідає за ідейну, натхненну частину, а Міла Потапова – за всі організаційні процеси та комунікації у Києві. 

Міла Потапова і Олена Айгенманн
Міла Потапова (зліва) і Олена Айгенманн (справа)
Фото для матеріалу надані Мілою Потаповою

​​Kyivness – це проект про естетику, співпрацю з найвідомішими українськими брендами, дизайнерами, блогерами та експертами в сфері підприємництва і моди. Проте, є інша фішка – це вишукані локації, в яких організовують подію. 

В рамках ідеї показувати відвідувачам історичні будівлі, які точно не є типовими для подібного формату івентів, Kyivness проводили в Малому Маріїнському палаці, Українському домі, малому театрі, і навіть в «Шоколадному будиночку». Це, зокрема, вдихало у ці маловідвідувані в Києві місця друге життя, зазначає Міла. Але, додає героїня, орендувати подібні локації – справа не з легких. Хоча у кожної з них є загальнодоступний райдер, переговори можуть тривати довго. 

«Малий Маріїнський ми у свій час орендували погодинно. Зараз вартість оренди певно піднялася би десь до 4000 грн, думаю, пропорційно росту цін у країні. Проте у воєнний час локація закрита та доступу туди немає. “Шоколадний будиночок”, мабуть, був найважчою локацією. Оскільки будівля – пам’ятка архітектури, мали багато обмежень при монтажі та під час івенту, що не зупинило та не злякало нас. Зараз багато наших постійних відвідувачів кажуть, що то була дійсно фантастична локація. У проведенні маркету в Шоколадному будиночку нас підтримав Департамент культури КМДА. Це була гарна співпраця і нам дуже приємно, що нас підтримала така інституція». 

прикраси на Kyivness

На жаль, з початком повномасштабної війни, влаштовувати подію в подібних історичних будівлях заборонено або є багато обмежень. Саме тому Міла та Олена знаходять альтернативні, не менш красиві та цікаві місця. Це, наприклад, гастропростір «Гараж», де був проведений перший маркет у воєнний час, або коворкінг Generator – раніше легендарний ресторан «Динамо», спроектований архітектором Йосипом Каракісом у 1932 році. 

Підготовку до кожного наступного маркету Міла та Олена починають на наступний день після закінчення попереднього. За словами Міли, такий темп є оптимальним і прийнятним, хоча ​​Kyivness – не а єдиний проект дівчини. Так, з моменту долучення продюсерки до проекту, подію  почали  проводити у динамічному темпі. Це, зокрема, дозволяє підтримувати досить високу прохідність та інтерес аудиторії, додає героїня. 

«Після мого приходу ми стали робити Kyivness щомісяця, бо я робоча машина і мені не потрібні вихідні. Я шуткую – звісно потрібні, але я дійсно багато працюю. І це проект, який я люблю і вірю, що ми з Оленою не просто так зустрілися».

Кожен курований маркет планується поетапно. Спочатку погоджується та бронюється локація, після чого відкривається реєстрація брендів-учасників. Зазвичай, каже Міла, надходить 70+ заявок, кожну з яких продюсерка переглядає самостійно, ретельно вивчає кожен бренд та його особливості. Ознайомившись з потенційними учасниками, близько 50 брендам надсилають підтвердження. При цьому, кількість може змінюватись в залежності від масштабу та місткості локації.

«Беруть участь не тільки відомі бренди. Звісно, я переглядаю кожну заявку і аналізую, чи сподобаються ці бізнеси нашим відвідувачам, і чи будуть бренди задоволені участю у нашій події. Тут головне, чи збігаються наші з брендами та проектами цінності. Я завжди погоджую список товарів для маркету, рекомендую, що краще презентувати, надаю багато референсів, щоб синхронізуватися по естетиці. На кожного учасника маркету я витрачаю безліч часу, багато годин в переписці, щоб дійти до потрібного візуалу та розуміння брендом естетики та вимог маркету». 

люди на Kyivness-2

Далі відібрані компанії сплачують участь у маркеті. Станом на 2023 рік внесок для бренду складає 10000 грн, для вінтажу 7000 грн за два дні. Різниця в ціні обумовлена тим, що в брендів вартість одиниці товару зазвичай вища, пояснює Міла. Також є окрема категорія для учасників фуд-проектів. Оскільки подія камерна, таких можуть долучити декілька. 

З членського внеску, а також плати за вхідний квиток і формується бізнес-модель події. При цьому, вказує героїня, формуючи вартість вхідного квитка, керівниці Kyivness зважають на користь, яку можуть отримати відвідувачі. Мова, зокрема, про нетворкінг з представниками бізнесів, консультації, бонуси та пропозиції від партнерів, корисні та прикладні лекції. 

локація Kyivness

За словами Міли, Kyivness виходив в плюс ще з перших маркетів. Зараз ця модель залишається прибутковою. Під кожну подію залучаються волонтери, адміни, фотографи та відеографи, залежно від потреб маркету та його масштабу. Проте, саме Міла та Олена – статична постійна команда.

«Команду помічників залучаю під кожний маркет. Вона змінюється десь, мабуть, раз на рік. Я люблю працювати з людьми, це точно моє покликання. Зокрема, формувати сильні команди, де кожен на своєму місці. При цьому, команди змінюються, бо робота щоразу дуже проектна. Це класний досвід для молодих людей, що шукають можливість здобути нові навички, знайомства, долучитися до красивої події. Тут є можливість здобути чудові навички комунікації, сервісності, розуміння роботи івентів та що відбувається за лаштунками. Я дуже радію, коли мої команди виростають, йдуть далі в інші проекти, з усіма ми залишаємось на зв’язку».

прикраси на Kyivness

На другому тижні підготовки до Kyivness починається робота з кожним із відібраних брендів: їх брифують, узгоджують презентації, оформлення стендів та корнерів. Паралельно Міла вступає в комунікацію з потенційними цікавими лекторами, узгоджує лайнап лекторію. Етап підготовки також включає спілкування з потенційними партнерами маркету. Це ті бренди та сервіси, що хочуть долучитися та проявитися як партнер івенту, так на вхідній групі маркету з’являються додаткові бонуси до квитка. Наприклад, знижки на сервіси, спеціальні пропозиції тощо.

Заріна Нетовкіна на Kyivness
лекторіум Kyivness

При цьому, Kyivness не проплачує рекламу. Не користується команда події й конверсійним постингом, таргетом. Міла запевняє, що аудиторія в більше ніж 40 000 підписників в Instagram – здобута органічним шляхом. Соцмережа проекту, загалом, дуже нативна, стильна та унікальна у всіх сенсах. Контент затверджується за баченням Олени – засновниці та ідейної натхненниці проекту.

З розповідей Міли я роблю висновок, що дівчата створюють дійсно чудову подію, працюючи з різних континентів. 

Kyivness в коворкінгу «Генератор»

Сьогодні Kyivness сприймається як фешн-подія, оскільки на кожен івент гості приходять дійсно святково, стильно вдягнені та підготовлені. Це, зокрема, можна вважати однією з фішок заходу. Так само, як і фотозвіти, які організаторки вирішили робити в особливому стилі. Раніше контент знімали виключно на плівку, зараз балансують між плівковим кадром та цифрою. Це додає Kyivness ефекту камерності й унікальності такого формату події в Україні. 

AIN.Business й далі збирає історії малого та середнього бізнесу в Україні. Якщо вам є що розповісти, – заповніть форму за посиланням: 

Фішкою заходу також є те, що це київська історія. Хоча іноді Kyivness виїжджає за межі міста, роботи маркети в інших регіонах України на постійній основі організаторки поки що не планують. Це, зокрема, пов’язано з тим, пояснила Міла, що підготовка до маркету в іншому місті – це новий ринок, який потрібно дослідити та зрозуміти як правильно в нього інтегруватися, врахувати всі особливості, ризики та економіку такої події. Проте, полюючи на вишукані локації, згодом Kyivness може відбутися у Львові, натякнула продюсерка проекту. 

Загалом, команда Kyivness намагається не будувати ніяких довгострокових планів. За словами Міли, в наших реаліях це робити – безпідставно. Крім цього, зазначає героїня, наразі формат проекту задовольняє всіх, хто причетний до організації.  

«Це унікальна подія, маркет, що переріс у міський повноцінний івент з лекторієм, фудкортом та своєю дуже красивою, лояльною аудиторією. Він камерний, сюди приходять гості, що цінують всі особливості події, а ми цінуємо наших резидентів та гостей. Ми раді такому розвитку. У планах є амбіція розвиватися у діджитал та інші цікаві прояви. Далі буде». 

Завершуючи розмову, Міла в черговий раз нагадує, що Kyivness – це чудова можливість отримати потужний поштовх у розвитку для брендів. А відвідувачі, в свою чергу, можуть провести на маркеті гарний вікенд, познайомитися з представниками українського МСБ, і насолодитися атмосферою унікального, камерного заходу. «Зрештою, Kyivness – чудова нагода показати свої найкращі вбрання!» — підсумовує Міла.

Нагадаємо, раніше AIN.Business розповідав історію закладу Ponchyk Boy: