У вересні 2022-го у Черкасах відкрилася сімейна комікс-книгарня «Перший том». Крамниця спеціалізується виключно на коміксах українською мовою, а власники хочуть зламати стереотип про те, що формат більше для дітей і про супергероїв.
AIN.Business поспілкувався зі співзасновницею крамниці Іриною Магер про формат закладу, скільки вони вклали у відкриття, за скільки років планують окупити інвестиції, та що планують в майбутньому.
З чого все починалося
Засновники комікс-книгарні Ірина та Євген раніше ніколи не займалися бізнесом. Ірина за освітою філолог, і працювала у дитячій обласній бібліотеці, а чоловік Євген, — програміст. Проте вони давно мріяли відкрити якийсь свій маленький бізнес. А оскільки обоє люблять читати, то ж вирішили, що бізнес також буде пов’язаний з книгами. Ірина зізнається, що в Черкасах книгарень вистачає, проте в жодній немає хорошого вибору коміксів.
Комікс-книгарню відкрили 9 вересня 2022 року.
Про формат
«Перший том» задумали як затишну крамницю, яка руйнуватиме стереотипи про комікси і популяризуватиме цей продукт серед широкої аудиторії. Тому починаючи від інтер’єру і закінчуючи асортиментом крамниця мала бути красивою і затишною.
«Існують стереотипи, що комікси це або для дітей, або про супергероїв. Хоча насправді це далеко не так. Як і в літературі, і в кіно, в коміксах вистачає будь-яких жанрів. Ми не хочемо бути нішевою крамницею, ми хочемо познайомити усіх з мистецтвом мальописів. Тому з самого початку старалися зробити інтер’єр приємним, щоб людям хотілося прийти ще раз, а потім ще раз. Щоб гості хотіли фотографувати крамницю, виставляти в соцмережах тощо», — розповіла Ірина.
«Перший том» — це невеличка крамниця, проте там представлений увесь можливий асортимент коміксів українською мовою не лише від видавців, але й самвидави. Чоловік Ірини Євген спілкується з багатьма учасниками української комікс тусовки, тому коли знаходить щось оригінальне та цікаве, вони зв’язуються з авторами і замовляють у них напряму.
Наприклад, у них продаються такі ексклюзивні авторські комікси, як «Гниль» або «Мімік».
Ірина додає, що оскільки це самвидав, автори не можуть давати великі знижки. Але є деякі гуртові продавці коміксів, які почали співпрацювати з багатьма самвидавними талановитими авторами, тому в них вже можна замовляти авторські роботи за гуртовими цінами, що для крамниці та її покупців буде вигідніше.
У крамниці також продають:
- книги різного жанру та для різного віку;
- журнали;
- розмальовки;
- авторські листівки і закладки;
- настільні ігри.
Комікси, книги, журнали в основному замовляють напряму у видавців, в одиничних випадках у гуртових посередників.
Також у крамниці готують каву.
Про цифри
Ірина зізнається, що їм дуже пощастило з орендодавицею і приміщенням. Раніше на локації була фотостудія, тому приміщення було в хорошому стані, і їм не потрібно було багато коштів вкладати у ремонт. Тому вони вклали лише в закупівлю товару, меблі та потрібну техніку.
Загалом витратили 480 000 грн. Планують відбити інвестиції за 2 роки-2,5 роки. Ірина зазначає, що зараз все йде за планом.
Також власниця додає, що у перші місяці прибутки були значно більшими, зокрема за вересень/жовтень 2022 року продажі були вдвічі більші, ніж за квітень 2023 року. Вдень в середньому прибутки не такі, як хотілося б, але вищі за мінімально розраховані для існування. Тому за словами Ірини вони мають прибуток і для подальшого розвитку.
«Перед відкриття ми рахували, що просто для того, щоб не закривати книгарню нам потрібно було б мати виручку 3300 грн в день. Проте навіть у невдалі наші місяці було більше, а у вдалі — набагато більше. Тому ми не виживаємо, а почуваємо себе дуже впевнено», — розповіла Ірина.
Про майбутнє
Ірина каже, що інтерес до книг і коміксів не зникає, навіть попри те, що ціни на літературу зросли майже вдвічі, порівняно з літом 2022 року.
Зараз Ірина та Євген працюють над популяризацією їхньої крамниці, бо багато людей в Черкасах ще не знають про їхнє існування.
«Ми працюємо над тим, як запустити грамотну рекламну компанію, щоб у кожного при думці, де купити комікс в Черкасах, була саме наша крамниця. Ми початківці у веденні бізнесу, тому не спішимо. Було б непогано мати субсидії від Українського інституту книги для відшкодування оренди, але вони не отримали бюджету на це цього року».