Курси для військових, інтерес до IT — як змінився фокус освіти українців

Співзасновник освітньої платформи Prometheus Іван Примаченко у своїй статті розповідає, як помінялися інтереси українців у освіті під час повномасштабної війни.

Фото надане спікером

Під час повномасштабної війни в Україні освітній фокус українців зазнав змін. Ми отримали великий запит на курси військової тематики, помітно зросло зацікавлення у сфері IT-освіти й також зросла кількість міжнародних освітніх грантів, що надаються через Prometheus.

Незважаючи на масштабні бойові дії активність слухачів на платформі Prometheus перевищила довоєнні показники — сайт відвідало майже 4 000 000 українців та українок, зафіксовано 1 800 000 реєстрацій на курси та майже 700 000 нових слухачів. 

Курси військової тематики як відповідь на повномасштабну війну

В перші місяці повномасштабного вторгнення разом з партнерами ми створили низку безплатних курсів на найневідкладніші теми: «Базова психологічна допомога в умовах війни«, «Перша домедична допомога в умовах війни«, «Інформаційна гігієна під час війни« та інші програми актуальні під час воєнного часу. Також запустили закриті і відкриті курси для ЗСУ.

Ми встановили співпрацю з фондом Victory Drones (раніше «Центр підтримки аеророзвідки»), «Повернись живим», центром спеціальної підготовки ASKOLD. Завдяки таким партнерствам ми створили безплатні курси, що охоплюють застосування дронів та технологій в бойових умовах, зв’язок та загально військову підготовку. Зараз на ці курси зареєструвалося понад 100 000 слухачів. Історії створення цих курсів захоплюють.

Зокрема з Victory Drones створили закритий безплатний курс «Застосування технологій в умовах війни (БПЛА)«. Ми одразу підтримали ідею Марії Берлінської, очільниці центру, щодо створення спільного курсу. Центр має потужну професійну команду, яка навчає розвідці та роботі з ударними коптерами. В середньому, на створення подібного курсу нам потрібно близько трьох місяців. Але Марія разом з командою запропонували зробити це за три тижні. 

Курс був технічно складним і ми працювали над ним без перебільшення цілодобово. Врешті-решт, запустили навчання у, напевно, рекордні по світовим міркам строки — програма включає теоретичний курс онлайн та практичне навчання офлайн на полігоні. Наразі вже десятки тисяч людей успішно закінчили цей курс і надали високу загальну оцінку — 9,5 з 10. Але що є важливішим — відгуки слухачів, що отримані навички врятували їм та їхнім товаришам життя. 

Деякі волонтери пов’язали видачу дронів для військових з сертифікатом про успішне проходження цього курсу. Це призвело до несподіваної проблеми. Слухачі, щоб швидше отримати сертифікат, почали ділитися відповідями між собою. Щоб розв’язати цю проблему, ми розробили систему рандомізації питань, аби на іспиті не було можливості їх банально списати. 

Ще одну важливу програму ми розробили з центром спеціальної підготовки ASKOLD — безплатний курс «База: сучасна військова підготовка«. Навчання із загальновійськової підготовки було одним з найбільш популярних запитів наших слухачів з перших днів повномасштабного вторгнення. Робота над цим курсом була титанічною, оскільки він охоплює багато важливих тем —  від загальної інформації та побутових умов на фронті, до видів озброєння, тактичної підготовки та аеророзвідки. Завдяки роботі Олега Кравчука та команди центру ASKOLD нам вдалося запустити цей курс в березні. Протягом кількох тижнів він вже набрав понад 20 000 учасників. 

Це ще один унікальний досвід української боротьби за свободу — жодна інша країна світу не має досвіду масового навчання військовослужбовців онлайн. Тим більше, під час повномасштабної війни. 

Безплатні IT-курси як спосіб перевірити свій потенціал

Ще до великої війни запитом №1 на Prometheus були IT-курси. Впродовж повномасштабної війни кількість зацікавлених ними зросла на 40%. Люди, чия робота в інших галузях постраждала через війну, почали розглядати можливість переходу в IT-сферу. Тому одним з популярних запитів слухачів є бажання отримати базові знання з різних напрямків IT, щоб оцінити свої здібності та потенціал у сфері. 

Ми почали запускати безплатні IT-курси ще до великого вторгнення, а під час війни продовжили це робити більш активно. Зараз на платформі близько 20 безплатних IT-курсів, серед яких є і власно створені — як «Основи Web UI розробки 2023», так і перекладені українською мовою всесвітньо відомі курси, як «CS50: Основи програмування» від Гарвардського університету або «Основи Kubernetes» від The Linux Foundation. 

Основна мета таких курсів — допомогти слухачам зрозуміти, чи справді їх цікавить робота в IT і чи вони мають внутрішню мотивацію для подальшого навчання та кар’єрного росту в цій сфері.

Також ми помітили високу зацікавленість топових IT-компаній України в тому, щоб давати актуальні та практичні знання великому колу людей. На Prometheus ми запустили потужні спільні курси з GlobalLogic, SoftServe та Ciklum. Інтегрування досвіду роботодавців у навчальні програми є цінним кроком — це дозволяє студентам отримати ті навички та знання, які є дійсно потрібними для роботи в IT-галузі.

Важливим внеском в розвиток наших слухачів є те, що з деякими IT-партнерами ми домовляємося про співбесіди для найуспішніших випускників, а за наявності відкритих вакансій — про стажування, інтернатури чи працевлаштування. Це дає компаніям можливість залучати найкращих кандидатів до своєї команди, а студентів стимулює навчатися на високому рівні. 

Так, наприклад, чотири слухачі з першого потоку курсу Ruby on Rails, який ми створили в партнерстві з компанією SoftServe, відразу після завершення навчання успішно пройшли технічне інтерв’ю та співбесіду з англійської, і були залучені до стажування на проєкті Zero Waste Lviv за технічної підтримки SoftServe Academy. 

Інший цікавий випадок про те, як наші курси ще й допомагають визначитися з напрямком. Слухач курсу «Основи DevOps та Kubernetes», який ми створили в партнерстві з GlobalLogic, всередині навчання на курсі отримав офер на позицію DevOps Engineer (Junior/Middle). Але після QA-сесії з викладачем зрозумів, що хоче проект зі стеком Kubernetes та GitOps, тому відмовився від першої пропозиції – якісне навчання дає не тільки знання, а й впевненість в собі та своїх силах. 

Навіть, якщо студенти не отримують запрошення на роботу, після завершення курсів вони вже матимуть перший досвід співбесіди в топовій IT-компанії. Для новачків, які щойно закінчили перші курси, зазвичай отримати таку можливість надскладно.

Війна як бустер для міжнародних партнерів і грантів

Те, наскільки активно міжнародні освітні організації готові допомагати українцям зараз — безпрецедентний випадок. Нам вдалося створити міцну освітню підтримку для українців завдяки коаліції міжнародних організацій та компаній. За підтримки таких партнерів, як Google.org, INCO, USAID, WNISEF, Nova Ukraine Prometheus запустив стипендійні програми вже для 4000 українців. 

Ініціативи дозволили ветеранам та членам їх родин, людям, які постраждали від війни, біженцям навчатися на практичних та довготривалих програмах для опанування цифрових навичок. Ці програми охоплюють такі різні професії, як цифровий маркетинг, frontend, тестування, програмування та інше. Подібні стипендійні програми користуються колосальною популярністю і ми працюємо над збільшенням їхніх масштабів.

Автор: Іван Примаченко, співзасновник освітньої платформи Prometheus

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук