Ігор Сироватко, директор департаменту клієнтського сервісу OLX в Україні та Центральній Азії, підготував для AIN.Business колонку на тему сфер та напрямків, де ще є достатньо місця для конкуренції в Україні.
Найбільш поширеними очікуваннями суспільства від держави є створення рівних можливостей розвитку для всіх українців, забезпечення сучасної освіти, якісної медицини, розвиненої інфраструктури та безпеки для громадян. Держава може виконати цю соціальну місію тільки за умови економічного зростання, в якому розвиток малого та середнього бізнесу відіграє велику роль.
Минулого року перша віцепремʼєрка, міністр економіки України Юлія Свириденко озвучила своє бачення довгострокового розвитку економіки України: за 10 років зробити потрійний стрибок від перехідної економіки до економіки, що розвивається. Тобто створити українське економічне диво – забезпечити щорічне зростання на рівні 7% ВВП протягом довгого проміжку часу. Це амбіційне бачення може бути реалізоване завдяки 10 крокам, які докладно описала Юлія. І одним із ключових серед них є саме економічна диверсифікація через малий та середній бізнес.
Початок власної підприємницької справи
Перед тим, як розпочати бізнес, потрібно відштовхуватись не лише від того, що буде актуальним та прибутковим, а й розуміти, що є цікавим саме для вас, у чому ви маєте необхідний для старту бізнесу рівень експертності. Для цього варто відповісти на кілька запитань:
У яких товарах я розбираюсь найкраще та яку проблему споживача зможу вирішити?
Наскільки вже насичений ринок такою продукцією, чи високий на неї попит?
Чи можу я запропонувати кращі умови, ніж конкуренти (ціна, сервіс, логістика тощо)?
Багатьох новачків на ринку лякає конкуренція, але в будь-якому разі, чим би ви не вирішили займатись, існує велика ймовірність, що хтось вже реалізує такий товар чи має аналогічний бізнес. Тож на початку варто приділити увагу створенню унікальної торгової пропозиції – тому, чим ваш бізнес буде відрізнятися від інших.
Тим, хто починає свій шлях у товарному бізнесі, аби уникнути зайвих ризиків, слід звернути увагу на товари, що мають характерну сезонність і не потребують ретельного вивчення та додаткової підготовки, яка займе багато часу. Наприклад, щоб продавати автотовари, треба витратити більше ресурсів на здобуття потрібного рівня експертизи та обізнаності, ніж, скажімо, для продажу одягу.
Товари та сфери, перспективні для відкриття бізнесу
Продаж одягу та взуття
Одяг і взуття – це товари, які купують завжди та оновлюють відповідно до сезону. З власного досвіду практично кожен має необхідний рівень обізнаності для старту справи з продажу цих товарів. На платформі OLX ми простежуємо, що жіночий, чоловічий одяг та взуття – це одна з тих категорій, що має найвищий попит. Кількість відгуків від користувачів OLX на оголошення про продаж товарів станом на квітень 2023 складає 4,3 млн.
Товари для дітей
Товари для дітей завжди у пріоритеті покупок для батьків, до того ж їх купують частіше, адже діти швидко ростуть. На платформі OLX у категорії “дитячий світ” українці найчастіше купують дитячий одяг і взуття, іграшки, товари для школярів та ін. Загальна кількість відповідей на оголошення станом на квітень 2023 – майже 3 млн.
Спортивні товари
Багато українців віддають перевагу домашнім заняттям спортом, аніж спортзалам чи фітнес-клубам. Такий тренд залишився з часів пандемії й досі є актуальним. Тому ще одна перспективна ніша для новачків – товари для спорту: спортивні знаряддя, аксесуари. Собівартість таких товарів здебільшого не є захмарною, тому на старті бізнесу не потрібно робити великих вкладень, що також є важливим для підприємців-початківців. На OLX високим попитом користуються велотовари, кількість відповідей від користувачів на такі оголошення – понад 200 тисяч. Тому, приміром, продавати велосипеди чи складові до них – це ще одна перспективна ніша для бізнесу.
Автозапчастини та аксесуари
Запчастини до автомобілів можна вигідно купувати за кордоном і продавати в Україні, адаптовуючи під потреби та актуальний запит. Є автотовари, на які завжди є попит, наприклад, автошини та ті, що мають сезонність. Зараз є актуальними деталі інтер’єру та екстер’єру для автомобіля та різні доступні за ціною девайси, які щойно з’явилися на іноземних ринках.
Актуальні товари до свят
Напередодні свят завжди відбувається сплеск онлайн-шопінгу та надходить багато замовлень від користувачів. Наприклад, нещодавно був День вишиванки – приблизно за місяць до свята збільшився попит на вишиті сорочки й сукні, їх почали активно купувати вже з середини квітня. Часто до свят також купують декор чи інші тематичні речі.
При виборі ніші продажу товарів до свят варто розуміти, що головне тут – завчасно отримати товар та підготувати все необхідне для продажів, щоб у сезон високого попиту бути повністю готовим. Також важливо прорахувати та замовити товари в необхідному обсязі, адже у випадку великого залишку доведеться довго чекати нового продажу.
Стосовно сфери послуг можу сказати, що перспективними для відкриття власної справи зараз та в найближчому майбутньому є: будівельний бізнес, здача в оренду різного типу обладнання, логістичні та б’юті послуги. На платформі OLX на ці категорії оголошень також спостерігається високий попит. Скажімо, станом на квітень 2023 року оголошення про авто/мото послуги зібрали понад 160 тисяч відгуків від користувачів OLX, бізнеси, що займаються орендою різного обладнання отримали більш ніж 120 тисяч відгуків на оголошення, понад 100 тисяч відгуків отримали оголошення про послуги у сфері будівництва, а також краси та здоровʼя.
Зараз найпростішим способом для старту власної справи є онлайн формат. Цей підхід довів свою ефективність, адже підприємцям-новачкам не потрібно на початку шукати оптимальний варіант оренди приміщення, робити ремонт чи одразу займатись наймом співробітників.
Зараз є багато варіантів та платформ для створення свого бізнесу, що на відміну від офлайн формату потребують набагато менше вкладених ресурсів для старту власної справи. З досвіду можу сказати, що OLX став місцем старту для тисяч підприємців. Зі свого боку ми також намагаємось підтримати тих, хто розпочинає свій шлях у бізнесі. Наприклад, на платформі діють ініціативи “Персональний менеджер”, “Школа OLX для бізнесу”, періодично проводяться вебінари з експертами.
Підприємницькі ініціативи підтримує держава та наші міжнародні партнери через грантові програми. Якщо є бажання, спробувати себе у ролі підприємця – однозначно варто. Для одних це може стати гарним досвідом, для інших – початком розвитку власної справи та свого внеску в розвиток підприємництва та економіки України.