Аналітики сервісу пошуку роботи Work.ua зібрали статистику з IT-вакансій: є ознаки того, що ринок праці в галузі IT відновлюється. У компанії надали AIN.UA основну статистику із дослідження.
- За даними компанії, на початку повномасштабного вторгнення ринок праці в IT обвалився у сім разів: з 9887 до 1363 вакансій. Загалом ринок праці тоді рухнув ще сильніше: кількість пропозицій роботи скоротилась у десять разів.
- У вересні 2022 року, досягнувши піку у 4909 пропозицій роботи, вакансії в ІТ знову пішли на спад. Це може бути пов’язано з обстрілами енергетичної інфраструктури України та подальшими перебоями з електрикою та зв’язком.
- На сьогодні, за даними Work.ua, ринок праці у категорії «ІТ, комп’ютери, інтернет» відновився на 57% порівняно із довоєнними показниками. У червні 2023 року зафіксували 5600 вакансій. А відновлення ринку праці в цілому по Україні досягло 90%.
- Серед причин повільного відновлення IT-ринку в Україні аналітики компанії називають:
- глобальну рецесію. У 2022 році низка міжнародних компаній (як-от Amazon, Google, Microsoft) скоротила десятки тисяч співробітників. Тож загальна тенденція вказує на зменшення ринку праці;
- ризик блекаутів;
- труднощі з бронюванням співробітників. Більшість айтівців працюють як ФОПи й не підлягають бронюванню від мобілізації;
- відсутність реального механізму короткострокових відряджень за кордон.
- На кількість вакансій у окремому регіоні впливає, наскільки він далеко від лінії фронту. Найбільше пропозицій роботи в категорії знаходиться в Київській (1 731 вакансія), Львівській (387), Дніпропетровській (353), Одеській (257), Харківській області (100). При цьому остання показує чи не найнижчу в Україні частку відновлення ринку праці. До початку повномасштабної війни Харківщина була одним із осередків IT-кластера.
- Ще одна цікава цифра: лише третина вакансій для айтівців розміщена ІТ-компаніями:
- Також у Work.ua відзначають, що конкуренція шукачів за роботу в ІТ майже втричі вища, ніж в цілому по Україні. Ситуація тут суттєво відрізняється від конкуренції на ринку праці як такому, де навпаки спостерігається дефіцит кадрів:
- Якщо ж говорити про зарплати, роботодавці на цьому сайті вказують рівень заробітних плат для фахівців рівня Junior. А от вакансії для Middle та Senior зазвичай не містять інформації по зарплаті. Тому середні значення зарплат для різних спеціальності переважно відповідає сумі, яку ринок зазвичай пропонує початківцям.
- Топ некерівних посад у категорії з найбільшою медіанною зарплатою у червні 2023 року:
- 80 000 грн — програміст Java;
- 53 540 грн — Full Stack програміст;
- 53 250 грн — JavaScript-програміст;
- 50 000 грн — Back-end програміст;
- 47 750 грн — Android-програміст;
- 41 250 грн — програміст PHP;
- 40 000 грн — Python-програміст;
- 37 000 грн — Front-end програміст;
- 35 875 грн — програміст WordPress;
- 33 750 грн — бізнес-аналітик;
- 30 000 грн — 3D-візуалізатор, web-програміст;
- 27 500 грн — адміністратор баз даних, менеджер проєктів, UI/UX-дизайнер;
- 27 250 грн — тестувальник.
«Ринок праці в IT відновлюється, але досить повільними темпами. Фактори, що стримують зростання, залишаються актуальними: загроза блекаутів, побоювання щодо можливої мобілізації працівників тощо. Проте осінь традиційно є високим бізнес-сезоном, тож IT має всі шанси наростити темпи відновлення», — вважають у компанії.