Літій іноді називають «білим золотом», адже цей метал став ключовим для цілого ряду економічних галузей. Один із основних його постачальник у світі — Китай, він потрібен зокрема і для виготовлення літієвих батарей, які своєю чергою є складовою величезної кількості техніки, від ноутбуків до електрокарів: Tesla мала піднімати ціни на свої авто через здорожчання літію. А попит на електрокари впливає і на зростання цін на літій, за даними WSJ.
В Україні є кілька розвіданих родовищ руд цього металу, а його обсяги можуть сягати мільйонів тонн, але його не видобувають. Причини — різні: від технічних складнощів і до боїв на лінії фронту.
Редакція AIN.UA звернулася до наукового співробітника геологічного відділу Національного науково-природничого музею НАН України Євгена Науменка з питанням про те, чому Україна поки не видобуває літій. Ось його коментар:
Літій — популярний і затребуваний метал, і в нас в Україні є цілих чотири розвіданих родовища: Полохівське, ділянка «Добра», Шевченківське та «Крута балка». Проте з кожним із них пов’язані певні складнощі.
Полохівське родовище
Почнемо з найбільшого, Полохівського, розташованого у Кіровоградській області. Саме родовище — доволі велике, там розташовані три рудні тіла. Зона родовища характеризується доволі високою концентрацією літію. Але проблема із ним, як і з багатьма іншими: літієві руди залягають на чималенькій глибині. Тобто, потрібно знімати величезну кількість осадових порід потужністю 60-100 м. Це родовище вивчене до глибини 500 м, закладати кар’єр немає сенсу, потрібно будувати шахту. Але це буде доволі велика інвестиція.
Тут є ще один нюанс. Є чутки про те, що із цим родовищем пов’язано багато судових процесів, і поки вони не завершаться — ніхто нічого зробити не зможе.
Ще один момент: просто побудувати шахти для того, щоб ефективно використовувати це родовище, може виявитися мало. Імовірно, знадобиться будувати ГОК. Адже у світі зазвичай добувають літій з кількох типів мінералів: літієві слюди — лепідоліт та цинвальдіт, або літієвий піроксен — сподумен, таких руд у світі більше всього. Рідше всього трапляються петалітові руди, лепідоліт-сподуменові і т.п. А склад руд накладає відбиток і на спосіб переробки, і на кінцевий продукт: сподуменовий концентрат, петалітовий концентрат.
Саме петалітовий концентрат можна виготовляти з руди цього родовища і для цього знадобиться будувати ГОК. З такого концентрату можна виготовляти або окис, або карбонат літію — ці сполуки найбільш поширені у світі як джерело літію. Але це ще здорожчить сам процес, адже більша частина комбінатів світу виробляє саме сподуменовий концентрат.
Але слід також не забувати, що ще за давніми оцінками, запас руди цього родовища становить мільйони тонн. Нещодавно на замовлення іноземців проводили його дорозвідку, але результатів я не знаю. Тримав у руках взірці руди з нього, і знаю, що її там справді багато.
Ділянка «Добра»
Це також родовище Кіровоградської області, неподалік Полохівського. Що цікаво у ньому: тут літієві руди сполучаються з рудами інших елементів: тантала, ніобія, рубідія, цезія, берилія, вольфрама, олова. У невеликих кількостях тут трапляється і золота руда. Що ж до літію, він тут залягає у вигляді петалітових та сподуменових руд.
Таке різномаїття важливих елементів — це дуже добре. Але водночас це дуже ускладнює і здорожчує виробництво. Ще одна особливість: на відміну від Полохівського родовища, тут рудні тіла розташовані на певній площі, з кількома рудопроявами (всього 6-7). Плюс, є вскриша 80-100 м (тобто, поверхневі осадові породи, які не містять літієвої руди і які доведеться прибирати, щоб дістатися до неї — ред.). Тому доведеться закладати окремі невеликі шахти.
Шевченківське родовище
Це родовище розташоване на північному заході Донецької області, на окупованій території, на якій ідуть активні бої, і неподалік лінія фронту. Тож це перша складність у роботі з ним: поки ці території не звільнимо, доступу до нього не буде. Плюс, у цього родовища — досить сильна обводненість, тож, якщо будувати шахту, доведеться відкачувати багато води. Але в ньому можна також добувати польовий шпат та жильний кварц: сировину для склодувної або фарфоро-фаянсової промисловості.
Крута балка
Це відносно невелике, але комплексне родовище, розташоване на півдні Запорізької області. Тут також можливо добувати тантал, ніобій, літій, рубідій, цезій, польовий шпат та кварц. Теоретично можна добувати також цирконій та олово. Складності можуть бути через те, що воно виглядає як маленький кар’єрчик на березі річки Берда, а згори розташований дачний масив — частина цих будинків може мати ділянки, які входять до складу земель цього родовища.
Висновки
Є сенс розробляти Полохівське родовище і будувати там ГОК. Усі складнощі окупляться, якщо дані про нього правильні. Я би оцінив будівництво шахти там у $200 млн, і ще $300 млн на сам комбінат та інфраструктуру.