В серпні 2023 року читачі AIN.Business звернули увагу редакції на два українські бізнеси, що продовжують працювати в країні-агресорці білорусі. Мова про «Білий налив» сім’ї ресторанів Дмитра Борисова, і Salateira, яка також заснована в Україні й працює з 2011 року. Редакція AIN.Business звернулася до власників цих закладів та попросила пояснити ситуацію.
Що сталося
Як AIN.Business повідомили деякі читачі, роботу «Білого наливу» і Salateira в столиці білорусі Мінську підтверджують активні соцмережі місцевих закладів. Вони мають майже ідентичний до цих закладів в Україні вигляд і оформлення, логотипи й пропозиції для клієнтів. Крім того, дизайн фізичних приміщень в Мінську збігається з закладами в Україні.
На момент написання матеріалу, у Instagram-сторінки білоруського «Білого наливу» понад 2500 підписників. Загалом в місті працює 2 заклади. В свою чергу Salateira має цілу мережу у Мінську – 6 закладів, і аудиторію в Instagram – більше 4500. Останні пости на обох сторінках датуються 2023 роком. У Salateira – травнем, в «Білого наливу» – серпнем. Тобто, заклади з українським корінням працюють у звичайному режимі в країні-агресорці.
Роз’яснення
Редакція AIN.Business звернулася до команди «Білого наливу» і Salateira в Україні й отримала відповіді від керівництва. В коментарях вдалося з’ясувати, що згадані заклади були відкриті в Мінську по франшизі, а відповідні договори з партнерами укладалися перед початком повномасштабної війни. Таким чином, білоруські «Білий налив» і Salateira, що насправді є українськими мережами, запускалися в країні за договорами франшизи й тільки частково підпорядковувалися командам в Україні.
Як пояснили власник мережі Gastrofamily Дмитро Борисов і директорка мережі Salateira Олена Василевська, з початком великої війни франшизи були офіційно відізвані з білорусі. Проте, партнери на місцях проігнорували виконання зобов’язань і продовжили роботу закладів в Мінську. Таким чином, вони використовують торгові марки українських мереж незаконно.
За словами Борисова, локація «Білий налив» в білорусі не має жодного стосунку до мережі, а брендовані товари та продукти не постачають з України:
«Так, ми також спостерігаємо вже півтора року за цим прикрим неправовими незаконними діями наших колишніх франчазі в Мінську. Цей заклад (чи заклади?) не мають жодного стосунку до нашої мережі, франчайзингові договори розірвані в перші дні повномасштабного вторгнення. Ми навіть не розуміємо, чим саме вони торгують під цією назвою, бо звичайно постачання продуктів та напоїв з України їм не здійснюється. А юридичні намагання припинити використання ТМ з нашого боку, які юристи надсилали минулого року до них в білорусь, на жаль не призвели до припинення незаконних дій», – пояснив Дмитро Борисов.
Одночасно представники ТОВ «САЛАТЕЙРА» надіслали у відповідь на запит редакції офіційний лист, в якому детально розписали всі дії щодо дострокового розірвання договору з партнерами в Мінську:
Директора мережі Олена Василевська, яка виступила автором заяви-роз’яснення, також додала, що українська команда мережі припинила обслуговувати програмні системи обліку
франчайзі у Мінську, надавати будь-які технологічні карти та іншу інформацію, щодо
виготовлення продукції під ТМ Salateira, зупинила поставки поліграфії та іншої продукції.
Також з того часу припинені будь-які фінансові розрахунки по цьому франчайзі.
«Незважаючи на усі вжиті нами заходи для негайного дострокового розірвання Договору франчайзингу, друга сторона продовжила несанкціоноване використання ТМ Salateira, про що ми дізналися з відкритих джерел інформації (соцмережі). У зв’язку з цим ми підготували звернення до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України для захисту наших прав та припинення несанкціонованого використання франчайзі ТМ Salateira. Наша позиція щодо цього питання однозначна, чітка та непохитна», – додала Василевська.
Чому це важливо. Команда AIN.Business вболіває та підтримує український бізнес. Цей матеріал дозволить прибрати зайві маніпуляції стосовно начебто продовження роботи українських компаній у рб.