Як виростити Senior у команді: дорожня мапа для менеджерів та тих, хто хоче зростати 

Євген Тищенко, QA Lead у Customertimes, підготував для AIN.UA колонку на тему того, як підвищувати рівень своїх співробітників та ростити з них senior-спеціалістів.

Цей текст я підготував в першу чергу для лідів, які прагнуть не просто керувати командами, але й ростити в них експертів високого рівня. В цьому процесі зацікавлені насправді всі: сам фахівець — адже це напряму впливає на його статус, експертизу, компенсацію та самооцінку; менеджер — бо це внесок у якість проєкту та мотивації команди; бізнеси  — адже ростити таких експертів простіше та вигідніше, аніж заохочувати нових. 

Я працюю з QA-інженерами в ІТ-компанії Customertimes, однак ця стаття стане корисною для керівників будь-яких команд, різних сфер та рівнів. Я зібрав не якісь міфічно-магічні поради, а дієві та корисні кроки й методики, які я використовую в роботі щодня. 

Менторство  

Менторство — один із головних елементів успішного розвитку фахівця. Керівники команд можуть визначити менторські пари, де досвідченіші QA-фахівці стануть наставниками для менш досвідчених колег. Та враховуйте не тільки досвід менторів, але й їхнє бажання та здатність навчати інших. Припустіть, що не всі люди готові виступити в ролі вчителів — і це нормально.  

Є кілька способів, як фахівці можуть передавати знання та навички:  

 • через особисті зустрічі 
 • регулярні наставницькі сесії  
 • спільні проєкти 

Як це працює у мене в команді Customertimes?  

На позиції QA Team Lead я виконую роль ментора для QA-команди і надаю підтримку в її професійному розвитку.  Я працюю сам на сам із кожним учасником, проводжу систематичні 1-to-1 мітинги, слухаю їхні професійні цілі та амбіції, допомагаю розробити план дій для їхнього досягнення. В результаті ми отримуємо кар’єрний менеджмент, адже я не просто ділюся навичками, а ще й даю багато практичних порад зі свого досвіду. 

Найголовніше — вірити, що кожен учасник команди має потенціал для зростання. Тому я докладаю всіх зусиль, щоб підтримати індивідуальний професійний розвиток кожного.  

Створення чіткого кар’єрного шляху  

Розробіть правила гри, аби тіммейти розуміли, з яких кроків та метрик складається їхній кар’єрний шлях.

У нашій компанії запроваджено грейд-форму, яка містить розбивку за рівнями, такими як Junior QA, Middle QA та Senior QA. Критерії оцінювання розробляли QA Lead та Senior QA. Це дає нашим співробітникам чітке розуміння вимог до кожного рівня та навичок, які потрібно розвивати для досягнення бажаного.  Підхід «прижився» досить успішно та наразі використовується для оцінювання грейду не тільки для QA департаменту, але і для інших відділів.  

Постійне навчання та саморозвиток  

Впроваджуйте ідеї lifelong education — аби досягати кращого, ми постійно маємо оперувати новими знаннями та досвідом. Звісно, це не має бути токсичним процесом, коли фахівців змушують постійно вчитись. 

Активна підтримка навчання допоможе QA-інженерам оновлювати свої знання, вивчати нові методики тестування та розширювати фаховий кругозір.  

У вашій компанії має бути розроблена система різноманітних бонусів: компенсації на відвідування конференцій, доступи на ресурси навчання, часткове покриття плати за отримання сертифікатів ISTQB та інше. У 21-му сторіччі це вже не розкіш, а база, як то кажуть. 

Ось кілька практичних порад щодо навчальних активностей:  

 • Забезпечте доступ до навчальних ресурсів для команди. Це можуть бути онлайн-курси, книги, блоги та вебінари. Чим різноманітніше — тим краще, нехай у колег буде можливість обирати ресурси, які найкраще відповідають їхнім потребам та стилю навчання.  
 • Організовуйте курси та тренінги, присвячені конкретним технологіям чи процесам у ваших проєктах. Запрошуйте експертів із певних областей тестування для викладання та проведення інтерактивних сесій.  
 • Підтримуйте самоосвіту в команді QA. Дайте фахівцям час і ресурси для самостійного вивчення нових технологій, інструментів, методологій та трендів у галузі тестування.  
 • Створіть дружнє середовище, де члени команди можуть обмінюватися досвідом та знаннями. Організовуйте регулярні наради та сесії співпраці, де кожен може поділитися своїми відкриттями, висновками та рішеннями, яких вони дійшли під час роботи. Це сприятиме взаєморозумінню та підвищенню кваліфікації всієї команди.  
 • Розгляньте можливість спонсорування сертифікацій. Це важливий інструмент для визнання та підтвердження навичок, а також підвищення статусу професіонала.  

Хто володіє знаннями — той дійсно володіє світом. Забезпечення постійного навчання та розвитку для команди QA допомагає підтримувати навички учасників на актуальному рівні. Це не тільки підвищує якість роботи, але і стимулює мотивацію та інтерес. Таким чином ми боремось з монотонною працею і шукаємо нові шляхи розвитку.  

Впровадження освітніх проєктів  

Ще один освітній крок — впровадження проєктів знань задля обміну досвідом. Дайте спеціалістам можливість обмінюватись знаннями, створіть сприятливу атмосферу для нетворкінгу.  

Використовуйте ці ідеї, якщо запроваджуєте командні навчальні проєкти:  
 

 • Внутрішні семінари, де тестувальники можуть ділитися знаннями, навичками та досвідом. Це можуть бути презентації нових методик тестування, інструментів, технологій.  
 • Стимулюйте спеціалістів до публікації статей на внутрішньому порталі компанії. Так всі колеги матимуть доступ до цінної інформації та навчатимуться одне від одного.  
 • Регулярні обговорення та ретроспективи. Плануйте зустрічі, де команда QA може розповісти про свої успіхи, виклики та відкриття. Іноді відповіді на важливі питання знаходяться саме в процесі обговорення.  

Спільні активності — такий собі next level навчання фахівців. Запровадження проєктів знань сприяє підвищенню колективної експертизи, обміну кращими практиками та створенню стимулювального середовища. Всі учасники команди мають можливість вчитися одне від одного, нетворкати та знаходити рішення.  

Створюйте командну культуру, але підкреслюйте індивідуальність.  

Як я казав вище, team matters. Звісно, ми всі — яскраві особистості, але ми працюємо над проєктом разом. Сприяйте спільним обговоренням, співпраці та обміну знаннями в команді. Заохочуйте QA-фахівців брати участь у проєктах, які допоможуть їм набувати нового досвіду та розвивати навички. Крім того, проводьте регулярні огляди розвитку зі співробітниками, щоб з’ясувати їхні потреби та бажання щодо розвитку, а також плануйте конкретні кроки для їх підтримки. 

Пам’ятайте, що кожен QA має свої індивідуальні потреби та амбіції — отже важливо використовувати різні підходи до кожної особистості, а також надавати підтримку та визнання прогресу.  

Залучення QA-фахівців до shadow-активності 

Окрім самостійного навчання раджу залучати менш досвідчених фахівців до shadow-проєктів — таких, де працюють обізнані колеги.  

Що таке shadow-активність?  

 • Спостереження за тестуванням 

Новий тестувальник може приєднуватися до досвідчених тестерів і спостерігати за процесом їх роботи. Це дає змогу ознайомитися з техніками, методологіями, інструментами та кращими практиками, які вже використовуються в проєкті. 

 • Засвоєння культури проєкту 

Шляхом спостереження та взаємодії з досвідченими тіммейтами менш досвідчений QA може краще засвоїти культуру проєкту, стандарти роботи та специфічні особливості команди.  

Усе це допомагає тестувальнику інтегруватися в команду, швидше зрозуміти проєкт і стати більш ефективним. Він одразу бачить, як все працює на практиці, та має змогу бачити роботу в реальному часі. До того ж це гарна можливість поспілкуватися з колегами, а для них — поділитися знаннями, показати ефективні підходи до виявлення і виправлення дефектів.  

Оцінка та зворотний зв’язок  

Підтримуйте відкриті та чесні відносини в команді. Завдяки цьому фахівець більш активно включений в робочі процеси і може розуміти свій вплив на результат.  

Як коректно надати фідбек спеціалісту?  

 • Використовуйте різні методи оцінки продуктивності, якості роботи та навичок комунікації. Наприклад, це може бути вимірювання кількості закритих задач, аналіз якості тестування та оцінка співпраці з командою. Це допомагає отримати об’єктивну оцінку, окреслити сильні та слабкі сторони.  
 • Підкреслюйте успіхи та визнавайте досягнення. Під час зворотного зв’язку важливо наголосити на сильних сторонах QA-фахівців, визнати їх успіхи та внесок у проєкт. Це допомагає зберегти мотивацію та підтримує позитивну робочу атмосферу.  
 • Виявляйте можливості для покращення. Важливо говорити фахівцям не тільки про їхні сильні сторони, а ще й наголошувати, як вони можуть покращити навички. Це надає можливість для саморозвитку та вдосконалення їхньої роботи. Але критика має бути конструктивною — аби людина чітко зрозуміла, що саме потрібно доопрацювати.  
 • Обговорюйте перспективи професійного розвитку. Ви можете разом визначити шляхи, якими можна підтримати зростання професіонала у компанії.  

Розберемось, як ці поради працюють на практиці. Оцінюючи роботу спеців, які приєдналися до моїх проєктів, я реалізую наступні кроки:  

 1. Проводжу одну-дві ознайомчі сесії з продуктом, над яким вони будуть працювати. Це потрібно для розуміння предметної сфери.  
 2. Виділяю час для практичного ознайомлення з системою: наявною документацією, технічними вимогами, тестовими сценаріями та іншим. На цьому кроці тестувальник проходиться по всій системі, щоб зрозуміти наявну функціональність.  
 3. Першу задачу тестувальник отримує, коли вже має розуміння основних модулів системи. Зазвичай це не дуже складний таск — попередньо ми обговорюємо підхід та кроки для його виконання, включаючи створення нових або модифікацію дійсних тестових сценаріїв.  
 4. Після завершення тестування обов’язково проводжу ревізію роботи та надаю зворотний зв’язок. Намагаюся видавати такі завдання в достатній кількості, щоб колега відчував впевненість та розуміння процесу розробки ПЗ проєкту. Важливо, щоб він зрозумів, від кого отримує завдання та з ким повинен комунікувати у разі питань.  
 5. Якщо розумію, що тестувальник вже пройшов адаптацію, поступово надаю задачі більшої складності.  
 6. Обов’язково отримую фідбек від усіх учасників проєкту щодо співпраці з новим колегою, формую зворотний зв’язок та обговорюю, що добре, а що потрібно вдосконалити.  

Тож правила доволі прості: встановіть прозору систему оцінювання, давайте зворотний зв’язок, кажіть про слабкі та сильні сторони фахівця. Все це допоможе створити конструктивне середовище для професійного вдосконалення, де люди розуміють напрямки розвитку та продуктивно працюють задля цього.  

Визнання та винагороди  

Хто ж з нас не прагне отримати похвалу? Особливо якщо це стосується кар’єрного розвитку. Працюючи над збільшенням мотивації, раджу подумати про систему винагород для найкращих фахівців:  

 • Розробіть програму премій. Встановіть чіткі критерії, за якими будуть призначатися премії — наприклад, відмінна якість роботи, творчий підхід до проблем, ініціативність та сприяння покращенню процесів. Програма може включати фінансову винагороду, бонуси, подарунки.  
 • Розгляньте можливість просування. Якщо QA-спеціаліст проявляє високу професійну компетентність, лідерські якості та позитивний вплив на команду, розгляньте можливість підвищення або розширення його відповідальності в проєктах.  
 • Публічно визнавайте успіхи. Відзначайте досягнення QA-фахівців, наприклад, під час нарад, внутрішніх комунікаційних каналів або в порталі компанії. Висвітлюйте їхні досягнення та цінність роботи для команди.  
 • Надавайте можливості для професійного розвитку. Фінансуйте участь QA-фахівців у конференціях, семінарах, тренінгах або навчальних програмах. 

Працювати стає легше, коли ми бачимо проміжні результати та отримуємо заохочення — це створить позитивне робоче середовище та підтримуватиме залученість всієї команди QA до досягнення спільних цілей. А також це просто приємно.  

Замість висновку

Senior-спеціалісти — це спільний результат систематичної та поміркованої роботи менеджменту і талантів. Підвищення мотивації, заохочення до навчання та підвищення скілів, конструктивний зворотний зв’язок, прозора система нагород — все це має прямий вплив на ефективність робочих процесів. І як наслідок, сприяє професійному зростанню та позитивному робочому середовищу.  

Не забувайте про важливість публічного визнання та підтримки успіхів вашої команди QA — це надихає фахівців на досягнення цілей проєкту. А проєкт, в свою чергу, отримує лояльних та мотивованих людей!  

Автор: Євген Тищенко, QA Lead у Customertimes

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук