«Обміняла 400 голів птиць на три кози та цапа» – історія ферми «Коза Амальтея» на Херсонщині

09 вересня, 2023, 10:15 204

Тетяна Страмнова вчетверте відновлює власну справу. В 2014 році вона виїхала з Донецька і покинула там свою ферму, проте коли російські військові зайшли на Херсонщину в 2022-му, де вона довго відновлювала власну справу, вирішила вдруге не тікати. Зараз жінці вдалося відновити свою ферму «Коза Амальтея» у Музиківці Херсонської області.

Для видання «ШоТам» Тетяна розповіла про те, як росія руйнувала її дім та бізнес, як вона пережила окупацію планує перетворити козину ферму на прибуткову справу з клієнтами за кордоном. AIN.Business вибрав основне.

Як все почалося

За спеціальністю Тетяна була художницею-дизайнеркою. Але після народження дитини з інвалідністю, зайнялася власною справою і відкрила ферму птиці. Спершу були бройлери, а потім і перепілки. Ідея відкрити ферму з’явилася через те, що дитині Тетяни потрібне було особливе харчування, зокрема, якісне свіже мʼясо. Клієнтами стали, в основному, батьки діток з алергією.

У 2014 році жінка покинула Донецьк і переїхала у Херсон. Вигравши грант від Великої Британії, у 2016-му, вона придбала інкубатори та клітки для бройлерів. Знадобився ще один рік, щоб люди дізналися про її ферму і з’явилися постійні клієнти. Обʼєми тодішніх продажів птиці не дозволяли платити за кредитом та утримувати тварин. Тому Тетяна обміняла 400 голів птиць на три кози та цапа.

Домашня бринза

  • Кози на фермі давали молока більше, ніж продавалося. Тому Тетяна навчилася робити бринзу. Перші клієнти з’явилися одразу.
  • Першу сироварню купила вживану в борг. Потім брала участь у грантових програмах, за кошти яких прибрала ще доїльний апарат і велику сироварню.
  • Зараз жінка робить різний сир: а-ля пармезан, гауду, маасдам.
  • Багато клієнтів у Тетяни – з Києва.

«Ох, скільки молока я перевела, поки навчилася, ви не уявляєте. Ніхто ж не підкаже точно, як робити той сир. У кожного свій секретик. А ще (це вже зараз я знаю) з козиним молоком узагалі дуже важко працювати».

Реабілітація для дітей

У Тетяни двоє дітей з аутизмом. Вчителі з їхньої школи сказали, що діти краще адаптовуються і розвиваються відтоді, як у родини зʼявилися кози. Коли це почули інші батьки, то теж почали проситися приїхати.

До повномасштабної війни Тетяна встигла провести кілька пробних екскурсій для діток, щоб подивитися, чи їм сподобається.

  • Тетяна розвиває цю ферму ще й для того, щоб у майбутньому її діти могли нею займатися. Вони виростуть, навчаться доїти кіз і будуть на цьому заробляти.
  • Також Тетяна хоче наймати людей з інвалідністю на роботу, аби всьому навчати: від догляду за тваринами і до виготовлення сирів. Під цей проект родина навіть перед великою війною отримали 1,5 гектара землі.

Відлякували окупантів

  • Коли у 2022 році у Музиківці зайшли окупанти, родина не виїхала. В якийсь момент Тетяна дуже розізлилася і почала вмикати українські пісні, розфарбувала клумбу в синьо-жовті кольори і повісила на огорожу козячі черепи.
  • Залишки сиру і молока Тетяна роздала місцевим. Також віддала залишки ферменту, який розбиває лактозу. Це дуже рятувало родини, у яких дітки мають непереносність лактози.
  • Українських військових зустрічала козячим молоком і сиром.

Плани на майбутнє

  • Наразі у Тетяни 45 кіз і 6 козлів. Війна, на жаль, позначилася і на тваринах.
  • Через сильні вибухи, у деяких кіз не витримували серця, були інсульти, епілептичні напади.
  • Ситуація, що склалася, позначилася і на кількості молока, і на народжуваності. Проте Тетяна каже, наступного року ситуація стабілізується.
  • Зараз ферма з місцевою владою працюють над проектом цеху з виробництва сирів на 300 літрів. 
  • Паралельно очікують на нову грантову програму.
  • Попереду – відновлення соціальної складової та туристичного напрямку. Ще до війни на фермі почали ставити фотозони, проводити дегустації, організовувати для відвідувачів «спілкування» з тваринами.
  • Тетяна зізнається, що найважче зараз знайти клієнта. Тому будуть також пробувати продавати за кордон.

«Аби розвивати соціальну складову, потрібно, щоб бізнес став більш прибутковим. Для цього я планую створити повноцінну велику сироварню, найняти фахівців, створити на території ветеринарний кабінет і лабораторію».

Читати більше