У великому інтерв‘ю для AIN.Business співзасновники керамічних студій KUST Віктор і Лола Кущенко розповіли, як пройшли шлях від хобі до бізнесу і навіть франшизи, чому майстер-класи довелося захищати юридично, та як завдяки ліпленню можна допомагати переселенцям, дітям з ДЦП та військовим. 

Археологія та бізнес

У 2015 році подружжя Віктора та Лоли Кущенко заснували в Києві керамічну студію KUST. Саме її в Україні знають за унікальними майстер-класами, де за 4 години учасники можуть власноруч зробити виріб з глини – не просто чашку або вазу, а деталізовані фігури драконів, китів, черепах, а також перетворити їх на дизайнерські світильники. Ця історія про те, як хобі переросло в бізнес, адже Віктор з раннього дитинства захоплювався керамікою, аж поки не став займатися ліпленням професійно. 

«Мені дуже подобалась археологія, я читав тематичні книжки, коли мені було 5-6 років. Це все бентежило, адже кераміка — один з основних носіїв інформації, які дійшли до нас. Завдяки їй можна зрозуміти, як жили минулі культури та цивілізації. Це концептуальне сприйняття кераміки як кластеру інформації, який можна пропускати через століття, надихнуло на розвиток у цьому напрямку. Потім я займався роботою з пластиліном, а пізніше потрапив до свого вчителя – скульптора і кераміста Георгія Беро. В нього в форматі хобі 10 років створював роботи з глини», – ділиться Віктор. 

Коли Віктор зустрів свою майбутню дружину, то не знав, як продавати свої незвичайні вироби, – частіше просто їх роздаровував. Лола ж внесла у творчий процес трохи структурованості, створила сторінки в Facebook та Instagram та стала вести їх у вільний від роботи час. Поступово збиралося все більше підписників, спільнота розросталася, з’являлися нові замовники.

Засновники KUST
Засновники KUST _ Віктор і Лола Кущенко

Тоді виникла ідея розробити ще й майстер-класи, але обрати підхід, який буде відрізнятися від схожих. На першій подібній події ліпили китів, учасникам сподобалося й вони стали розповідати іншим. Віктор придумував нові ідеї майстер-класів, а Лола анонсувала їх у постах – так і понеслося.

Творчість та алгоритми

Кожен майстер-клас від KUST – це чіткий алгоритм дій, який призводить до конкретного результату і зменшує час виліплювання роботи з тижня до чотирьох годин. В результаті створити готовий виріб можна за одне заняття. Як зазначає подружжя, це працює, тому що в сучасному суспільстві є мало часу на самореалізацію та творчість. Потім виріб проходить сушку та перший випал, а за пару тижнів треба прийти на глазурування. Під час майстер-класів кожен учасник працює за своїм столом, а майстер, зазвичай в зоні їх працює двоє, індивідуального пояснює кожному наступні дії.

Майстер клас KUST – кит
Вироби KUST

Крім фірмових майстер-класів, є авторські курси. Майстри охоче допоможуть, якщо ви новачок, який, наприклад, хоче зліпити свою собаку і зробити з неї світильник. Завдяки їхнім знанням, методологіям і секретам можна створити будь-що, проте не за один раз.

Ціни за майстер-клас варіюються від 1100 грн до 3000 грн. За курси: 2 заняття вартують 2200 грн, 5 занять – 4000, а 10 – 7000 грн. 

Хвилі та франшиза

Зараз KUST стала брендом, до якого входять дві студії у Києві – аутентична на Подолі та партнерська на Лівому березі, – та нова локація у Львові. Віктор і Лола зазначають, що з самого початку вірили у те, що проєкт унікальний та перспективний. Саме тому, коли побачили, що аудиторія розширюється, зрозуміли – вони на шляху до того, щоб розвиватися як системний бізнес.

«Ми дуже творчі, тому систему в бізнесі було складно будувати, але ця інтуїтивність і креативність часто допомагали нам виходити з різних ситуацій. Бо коли ти бачиш перед собою не задачі та проблеми, а можеш абстрактніше подивитись зверху на це все, то знайдеш ті ходи, які взагалі спочатку були поза твоїм зором», – зазначає Лола.

Фінансово справлялися своїми силами – що генерували, те і вливали в бізнес. Наприклад, з якогось великого замовлення могли купити пічку, з іншого – організувати переїзд в нове приміщення. Позичали невеликі суми, але швидко їх повертали. Зараз основне джерело прибутку – майстер-класи, індивідуальні замовлення складають тільки 10-20% доходу. 

Майстер-клас KUST

Через наявність чіткого алгоритму та моделі майстер-класів, яка гарно показала себе на практиці, одразу побачили можливість розвивати проєкт мережевого – почали займатись франшизою. Ще у 2016 році у партнерів стали з’являтись перші думки в цьому напрямку, але діяти почали тільки у 2021-му. Встигли продати дві франшизи, одну з яких запустити та стабілізувати. Друга на паузі через війну, адже інвестор боїться зараз вкладатися в Україну. 

«Ринок зараз складний і нестабільний, бувають хвилі. Ми тримаємося завдяки рекламі та маркетингу. Але якби були інші умови, то, можливо, у нас би були вдвічі більші обороти. Багато цільової аудиторії виїхало за кордон. Ми визначали її як середній+ клас, тобто бізнеси, а 85% з них – жінки. Тобто жінки з бізнесу продовжують його робити вже за кордоном, а коли приїжджають сюди, то приходять до нас на заняття», – пояснює Віктор.

Віктор Кущенко, співзасновник KUST

Майстри та IT

В студіях Києва працює близько 13 майстрів, у Львові – 5. Для них пропонують гнучкі та зручні умови, щоб лишався час для самореалізації як художників. Загалом, як каже подружжя, ніша керамістів не дуже велика, тому часто майстри рекомендують одне одного. У всіх них унікальні підходи до творчого процесу, проте всі сходяться на одному – з керамікою важливо перш за все отримувати задоволення від того, що робиш. Адже глина – це енергомісткий матеріал.

Майстри хоч і працюють за алгоритмом, який розробив Віктор, але не бояться, що систему можуть скопіювати конкуренти. Віктор пояснює: «В IT неможливо створити конкретний продукт без шматка коду, так і майстер-класи неможливо повторити без алгоритму. А якщо запозичувати щось з нього, то будуть питання, адже ми зайнялися юридичним боком та запатентували його. До того ж це тісна ком’юніті, ніхто не хоче нікому дорогу переходити». 

Етапи, коли хотілося все кинути, у співзасновників керамічної студії також були. Проте відповідальність перед людьми, які чекають на нові майстер-класи, та попит аудиторії спонукають рухатись далі. 

Реабілітація для військових і кераміка

Ще задовго до початку повномасштабного вторгнення KUST робили соціальні проєкти та допомагали іншим. Перший був у 2014-2015 році –  для дітей переселенців з Донецька проводили безплатний майстер-клас, де вони робили світильники. Потім допомагали їх реалізувати та назбирати на операцію одному з хлопчиків. В результаті всі світильники продали та ще й знайшли спонсора-клініку, яка провела безплатно операцію для дитини. Кінець у цієї історії щасливий.

Також робили безплатні заняття для дітей з ДЦП. Про цей досвід Віктор і Лола розповідають як про складний, але одночасно такий, що надихає – бо вони старалися попри те, що в них значно менше можливостей, ніж в інших. Були неймовірно завзятими і сфокусованими. А коли почалося повномасштабне вторгнення, робили безплатні майстер-класи для дітей-переселенців у Ворохті, щоб асимілювати їх в міській громаді. 

Майстер-клас з кераміки – KUST

2023 року команда KUST проводила реабілітацію для військових в першому шпиталі ДСНС в Києві. Волонтерів для цього проєкту набирали через соцмережі, зголосилися близько 40 дівчат, яких навчали майстри. Кілька разів на тиждень добровольці приїжджали до військових і ліпили разом з ними. Зараз потреба в таких майстер-класах також є. А ще спеціально створили скульптуру Патрона, збирали 400 000 грн на допомогу ГО «Аеророзвідка». Збір закрили, а Патрона так і не забрали, тому керамічного пса передали на наступну благодійну акцію. 

«Чи стало гірше або краще? Важко сказати. Мені здається, що життя кожного залежить в першу чергу від нього самого. Можна бідкатись, але завжди є свої умови, свої виклики та свої можливості. Треба робити те, що від тебе залежить, для того, щоб було все добре», – впевнений Віктор. 

Кити та студії

Основний план на майбутнє для KUST – розвивати франшизу. Це, за думкою керамістів, дозволить вийти на інший рівень, а також розповісти про українську кераміку та мистецтво на весь світ. В Україні також збираються активно зростати. 

«Взагалі наша мрія – мати в кожному великому місті свою студію, щоб всі могли зліпити свого кита, а не їхати десь з Вінниці до нас в Київ. А до нас так часто їздять, особливо у Львові, де 80% учасників – переселенці. Тому плануємо відкриватись та запускатись, а Віктор буде придумувати нові майстер-класи», – мріє Лола. 

Нагадаємо, раніше AIN.Business розповідав історію ювелірного бренду Guzema Fine Jewelry: