Найбільші ІТ-спільноти України – Асоціація IT Ukraine, Lviv IT Cluster, Kharkiv IT Cluster – висловили консолідовану позицію індустрії стосовно нового законопроєкту №10449 про мобілізацію, який Верховна Рада підтримала у першому читанні. У спільній заяві, повний текст якої є у редакції AIN.UA, вони закликали доопрацювати документ з урахуванням позицій.


ІТ-об’єднання України вважають, що законопроєкт №10449 фактично дублює попередній №10378, який викликав низку питань та міг поставити під загрозу розвиток економіки та бізнесу в Україні.

Ризики, які ІТ-галузь вважає критичними:

  1. Перегляд Кабміном порядку бронювання військовозобов’язаних протягом місяця з дня опублікування цього закону.
  2. Обов’язок громадян реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста. Отримання повісток через такий електронний кабінет.
  3. Обмеження осіб, що перебувають за кордоном, в отриманні консульських послуг за відсутності військово-облікових документів.

Крім того, на думку спільноти, у новому законопроєкті додалися і нові ризики:

  1. Необґрунтовано малі строки для уточнення облікових даних.
  2. Виключається відстрочка від мобілізації особам, які отримують другу вищу освіту.
  3. Повторне проходження обстежень всіма особами, що визнані обмежено придатними до кінця цього року.

ІТ-спільнота підтримує необхідність впорядкування підходу до обліку військовозобов’язаних під час воєнного стану і водночас вважає, що необхідно знайти баланс між обсягом мобілізації та здатності підтримувати економіку України на належному рівні.

ІТ-індустрія закликає:

  1. Зупинити та направити на доопрацювання з урахуванням позицій громадськості та бізнесу.
  2. Запровадити збалансовані та ефективні механізми бронювання ключових працівників. Зокрема, автоматичне бронювання працівників на квартал.
  3. Знайти час і обговорити з ІТ-спільнотою зазначені ризики та наслідки для індустрії та держави.
  4. ІТ-галузь України готова надати експертну підтримку і всіляко сприяти прискоренню вирішення питань.

ІТ-галузь залишається однією з ключових в українській економіці. Комп’ютерні послуги складають 41,5% загального обсягу експорту послуг. Разом з тим, за минулий 2023 рік експортна виручка IT-послуг зменшилася на 8,4%, що в грошовому еквіваленті склало $6,7 млрд.