У Луцьку у форматі Urban Space 100 відкриють громадський заклад misto.cafe. Він поєднає у кілька форматів від кафе до крамниці товарів українських виробників. Зараз проєкт на етапі краудфандингу, приймають заявки від охочих стати інвесторами.

Журналістка AIN.Business поспілкувалася з командою ініціаторів з ГО «Алгоритм дій» про те, чому вирішили відкрити заклад такого формату, як планують заробляти кошти і на які громадські проєкти їх скерують.

Надихалися міськими проєктами

  • Близько року тому у Луцьку місцеві підприємці заснували платформу «Алгоритм дій», щоб докластися до розвитку міста. Місія організації – створити креативний та ІТ хаб у Луцьку, такий як UNIT.City у Києві чи Promprylad.Renovation у Франківську.
  • Стратегічним партнером «Алгоритм дій» є івано-франківська платформа «Тепле місто». Переймаючи їхній досвід команда платформи вирішала відкрити у Франківську громадський заклад misto.cafe на основі ідеї Urban Space 100.

«Це було ідеальне рішення для того, щоб зрозуміти, чи готовий Луцьк до змін, чи є в місті підприємці та активісти, які готові вкладати свої кошти, час та ідеї в соціальне підприємництво», — пояснила команда ГО «Алгоритм дій».

Як стати співзасновником закладу

  • Стартова вартість misto.cafe – $200 000.
  • Партнерський внесок учасника – 80 000 грн, що в еквіваленті приблизно $2000. Це безповоротний фінансовий внесок.
  • Заклад має на меті зібрати 100 інвесторів.

Першими 6 співзасновниками стали:

  1. Катерина Ковальчук, власниця бренду KateLab;
  2. Левко Давидюк, архітектор і засновник leo`duk design;
  3. Яна Тарарай, співвласниця та CEO взуттєвої сімейної справи «Ікос»;
  4. Тарас Пахолюк, архітектор parallel architects;
  5. Іванна Ковальчук, власниця та ідейна натхненниця простору «КУЛЬТ»;
  6. Вадим Курилюк, художник-дизайнер, засновник студії SHKLO.

Протягом першої доби після анонсу надійшло понад 50 заявок від охочих стати співзасновником закладу. Станом на кінець лютого 2024 року вже є 80 претендентів, що готові інвестувати.

Щоб стати інвестором проєкту, потрібно:

  • Заповнити форму на сайті misto.cafe.
  • Отримати від чинних учасників позитивні рекомендації і жодного негативного відгуку;
  • Зробити внесок;
  • Надати згоду на відкриту участь.

Співзасновником кафе не може бути анонімна особа, політичний діяч чи суб’єкт господарської діяльності, зареєстрований як юрособа. 

Як будуть заробляти

misto.cafe – це громадський простір, що поєднуватиме в собі кілька різних форматів:

  • міське кафе;
  • крамниця українських виробників (100% прибутку на гранти закладу);
  • подієвий майданчик (100% прибутку на гранти закладу);
  • фундація, що скеровує 80% чистого прибутку на міські ініціативи.  

Левову частку прибутку генеруватиме саме кафе. За цю частину проєкту відповідає Сергій Капацина — співзасновник та CEO ресторанної компанії «ХОРС», куди входять такі заклади в Луцьку як «Не про хліб», IDEALIST COFFEE CO LUTSK, «Собака.Лу».

«Є кілька основних напрямків, що зроблять заклад успішним. По-перше, унікальність самого проєкту, який буде обʼєднувати людей. По-друге, продумана до деталей концепція меню, сервісу, івентів. Наприклад, дизайн кафе розроблено Ballbek bureau. А до формування меню залучаємо провідних шефів. По-третє, потужна команда закладу, ідейні і професійні люди, які вірять в те, що ми робимо. Також у нас буде крамниця українських брендів та івенти, які мають приносити додаткову аудиторію», — пояснив Сергій Капацина.

  • Команда очікує, що за 3-5 років misto.cafe згенерує більше грошей, ніж сума інвестицій на старті.
  • 80% з першого чистого прибутку від діяльності закладу спрямують на підтримку громадських ініціатив. 

Як відбиратимуть заявки на гранти

Грантову програму від misto.cafe спрямовуватимуть на підтримку некомерційних проєктів з розвитку міста Луцьк. На загальних зборах щокварталу співзасновники спільно ухвалюватимуть рішення, які ініціативи отримають фінансування:

  • Тематика може бути різною, проте всі проєкти повинні бути спрямовані на розвиток міського середовища. На період воєнного стану у фокусі грантових сезонів — ініціативи, пов’язані з військовими та ветеранами. Розглядатимуть також рішення з розвитку інфраструктури, соціальної, культурної чи освітньої сфер Луцька. 
  • Заявником на грант має бути неприбуткова організація або ініціативна група, яка складається з принаймні двох осіб.
  • У співзасновників також буде можливість представити свої проєкти, але існує обмеження — 1 раз на сезон.

Відкриття закладу заплановане наприкінці весни 2024 року.