Через повномасштабне вторгнення росіян український енергетичний сектор зазнав $56,2 млрд збитків і втрат. На відновлення знадобиться $50,5 млрд, підрахувала аналітична команда Київської школи економіки (KSE).
Скільки втратив енергетичний сектор
Аналітики розділили прямі збитки та непрямі витрати, щоб підрахувати загальну суму.
Найбільша частина припала саме на непрямі витрати — майже $40,1 млрд. Через повномасштабне вторгнення росії енергетичні компанії втратили $39,6 млрд. Друга частина, $0,5 млрд — це витрати на розбір завалів і демонтаж на пошкоджених об’єктах.
Прямі збитки склали понад $16,1 млрд. Це, зокрема:
- $8,5 млрд — руйнування об’єктів генерації електричної енергії;
- $2,1 млрд — магістральних ліній передачі електроенергії;
- $3,3 млрд — нафтогазової інфраструктури.
Росія окупувала понад 18 ГВт електрогенеруючих потужностей з 2022 року, зокрема Запорізьку АЕС. Каховська та Дніпровська ГЕС, а також Зміївська та Трипільська ТЕС були повністю зруйновані, а Ладижинська, Бурштинська, Добротвірська, Курахівська, Криворізька та Придніпровська ТЕС зазнали критичних пошкоджень — понад 80%. Пошкодили половину високовольтних підстанцій передачі електроенергії.
Скільки треба на відновлення
Щоб відновити енергетичний сектор краще, ніж було до того, треба $50,5 млрд. З них 2 млрд потрібні для забезпечення потреб ліквідності енергетичних компаній внаслідок втрачених через війну доходів. Саме на електроенергетику треба $33,8 млрд, з них $29,3 млрд для об’єктів генерації.