16 липня, спливли 60 днів, протягом яких всі військовозобов’язані українці мають оновити свої облікові дані. Вони мають повідомити номер телефону та фактичну адресу проживання, а також email (за наявності).

Хто має оновити дані:

  • Чоловіки віком від 18 до 60 років (за певними винятками)
  • Жінки деяких спеціальностей, визначений у переліку

Де оновити дані?

  • Звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП)
  • Використовувати мобільний застосунок «Резерв+»
  • Скористатися послугою у центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП), однак після 17 липня вони більше не вони оновлюватимуть дані

Чи будуть продовжувати терміни?

Раніше у Верховній Раді реєстрували законопроєкт щодо продовження термінів оновлення даних з 60 до 150 днів. Утім Міноборони не підтримало збільшення термінів, крайньою датою оновлення даних залишилось 16 липня 2024 року.

Що буде, якщо не оновити дані?

Після 17 липня громадянам, які не оновлять свої військово-облікові дані, загрожуватиме штраф у розмірі від 17 000 до 25 000 гривень. Проти них порушуватимуться адміністративні правопорушення. Цей процес може тривати від трьох місяців від моменту виявлення порушення, але не пізніше року від моменту вчинення. Водночас автоматично накладати штрафи на тих, хто не оновив дані, не будуть.

Виписувати штрафи мають право виключно ТЦК та СП. Факт виявлення може здійснити технічний працівник центру за інформацією у системі «Оберіг», він документально оформлює правопорушення і передає керівнику ТЦК для складання протоколу.

Якщо були поважні причини не оновити дані вчасно, рішення про штраф можна оскаржити у суді, надаючи підтверджуючі документи. Також всі громадяни, які не згодні з накладенням штрафу, мають право звернутися до суду. Зробити це необхідно протягом 10 днів з дня винесення постанови про притягнення до відповідальності.

Чи можуть арештувати рахунки та майно?

Якщо громадянин не сплачує штрафи, то справа може бути передана до органів державної виконавчої служби. У такому випадку на майно чи рахунки боржника можуть накласти арешт.

Який алгоритм для тих, хто знаходиться за кордоном?

Військовозобов’язані, які перебувають за кордоном, можуть оновити дані можуть через застосунок «Резерв+» або звернутися до консульських установ.

Чи можна оновити дані після 16 липня?

ТЦК та СП повинні провести необхідні юридичні процедури з кожним військовозобов’язаним, який не оновив свої дані до 16 липня. Штрафи за пропущений дедлайн не застосовуватимуться до тих, хто оновить свої дані, таким чином, як кажуть юристи, самостійно усунувши правопорушення.

Які документи треба мати при собі після 16 липня?

Чоловіки від 18 до 60 років повинні носити з собою військово-обліковий документ. Він може бути паперовий або електронний з QR-кодом. Цей код використовуватиметься для перевірки дійсності документа.

Якщо дані оновлені без проходження ВЛК?

Оновлення військово-облікових даних — це окремий вид військового обов’язку, відмінний від проходження медичної комісії (ВЛК).

ВЛК проходять лише ті, хто отримав повістку на проходження медкомісії. У разі ігнорування такої повістки, на людину також чекає штраф від 17 000 до 25 000 гривень. Якщо після ВЛК визнаний придатним до служби не з’явиться до ТЦК без поважної причини – це вже кримінальна відповідальність, що тягне за собою позбавлення волі від 3 до 5 років.

Повістки поштою чи електронні

Електронні повістки наразі не передбачені, тому онлайн через «Резерв+» також неможливі. Відповідно до ухвалених змін до законодавства, повістки надсилатимуть поштою за адресою, вказаною під час оновлення даних. Вона вважатиметься врученою, навіть якщо не забрати з поштового відділення.

Що ще важливо знати?

  • З 17 липня 2024 року чоловікам 18-60 років для виїзду з України потрібен військовий обліковий документ. Він може бути як паперовий, так і в електронній формі. У разі його відсутності або наявності розшуку прикордонники відмовляють у перетинанні кордону.
  • Чоловіки, які мають відстрочку від призову або виключені з військового обліку за станом здоров’я, повинні мати при собі документи, що підтверджують це.
  • Чи побільшає на вулицях блок-постів або патрулів з поліцейськими та представниками ТЦК, представники влади чи військові не озвучували.
  • Затримувати чоловіків на вулиці та доставляти їх до військкоматів можуть тільки поліцейські. Представники ТЦК не можуть робити це самостійно.

Процес оновлення даних розпочався 18 травня 2024 року, коли набув чинності оновлений закон про мобілізацію.

Станом на 14 липня вже понад 4 мільйони українців оновили свої дані через застосунок «Резерв+», ТЦК або ЦНАП.