Український бізнес прогнозує зниження ділової активності у наступні 12 місяців. Про це свідчать результати опитування керівників компаній Національним банком України у ІІ кварталі 2023 року.
Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) складає 99,5% порівняно зі 103,0% у І кварталі 2024 року.
Учасники опитування також очікують нестачу кваліфікованих працівників, збільшення майбутніх обсягів реалізації власної продукції та зростання інвестиційних видатків на машини, обладнання й інвентар з нижчими темпами.
На спроможність підприємств суттєвий вплив мають воєнні дії, високі ціни на енергоносії, сировину, коливання курсу та брак кадрів.
«Зменшення [ділової активності] спрогнозували підприємства більшості видів економічної діяльності, крім сільського господарства, переробної промисловості, енерго- та водопостачання», — йдеться у звіті НБУ.
Погіршення щодо фінансово-економічного стану власних підприємств очікують підприємства транспорту та зв’язку, інших видів діяльності, торгівлі та добувної промисловості. Водночас респонденти будівництва, сільського господарства та переробної промисловості надали оптимістичні прогнози.
Сьомий квартал поспіль поліпшилися інфляційні очікування. Частка опитаних, які очікували інфляцію не вище 10%, зросла за квартал з 48,4% до 62,8%.
Серед інших результатів дослідження:
- частка респондентів, які планують брати банківські кредити, зросла до 36,4% (у І кварталі — 34,9%);
- очікування щодо девальвації національної валюти посилились;
- підприємства, що залучають іноземні інвестиції, очікують збільшення їх обсягів вищими темпами;
- бізнес очікував нижчі темпи зростання майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника.
НБУ проводив квартальне опитування з 30 квітня до 27 травня 2024 року. У дослідженні взяли участь 660 підприємств з 21 області (без урахування тимчасово окупованих територій). Серед опитаних компанії оптової й роздрібної торгівлі, переробної промисловості, сільського господарства, транспорту та зв’язку та інші.