1991 Ventures, публічно анонсований навесні 2024 року в Лондоні, залучає британський капітал та інвестує в інноваційних підприємців з України та країн ЦСЄ. Засновники фонду – Віктор та Денис Гурські, а венчурний фонд є продовженням 1991 Accelerator — найбільшої програми розвитку стартапів в Україні.
1991 Ventures прагнуть масштабувати підтримку фаундерів через забезпечення капіталом та експертизою у Великій Британії. Навесні 2024 року фонд став виконавчим партнером UK-Ukraine Tech Bridge, створивши Investment Accelerator — програму скеровану на допомогу українським стартапам у выходи на ринок UK.
До першої когорти стартапів увійшли Aspichi, Birb, Cardiomo, CASES, Djooky, FortuneGuard, GIOS, knopka, FlyAgData, Deus Robotics, Kodisoft, Kuka, Medvoice, Metaenga, NeuCurrent, NLSQL, Spendbase, PLATMA, Wantent, Zibra AI.
Віктор та Денис Гурські в авторській колонці для AIN.UA поділилися деталями про ринок UK для українських early stage фаундерів та факторів, які вони мають для себе дослідити.
Інвестиційний клімат
Коротке оверв’ю
- Британський ринок венчурних інвестицій займає перше місце в Європі та третє місце у світі за обсягом.
- У першому кварталі 2024 року британські венчурні фонди залучили рекордні $50,2 мільярда.
- У 2023 технологічний сектор уперше в історії перейшов позначку в $1 трильйон
- В UK налічується 547 активних венчурних та приватних фондів (згідно з дослідженням Beauhurst).
Окрім уваги до технологічних трендів (AI, енергетика, fintech та інші), венчурні фонди UK все більше надають перевагу стартапам зі збалансованими моделями зростання, які включають стратегії диверсифікації, зменшення витрат та підвищення операційної ефективності. Компанії, які стрімко досягли великого успіху, частіше схильні до фінансових криз, проблем з управлінням, збереженням обертів тощо.
Денис Гурський, партнер 1991 Ventures, розповідає:
З географічної та геополітичної призми, Велика Британія є найбільш привабливою країною для українських стартапів, що шукають інвестиції в Європі. Її близькість до України, стабільний політичний клімат, активна підтримка інновацій та інтернаціональне середовище створюють сприятливі умови для розвитку бізнесу.
Важливо відзначити, що обсяг угод на пізніх етапах як Series D+, суттєво зменшився, що грає на руку стартапам, які розпочинають чи знаходяться в процесі масштабування. Деякі з найбільш активних та відомих UK-based фондів, які фаундерам варто дослідити: Antler та SFC Capital (найактивніші early stage фонди згідно з дослідженням sifted) Balderton Capital, Octopus Ventures, Index Ventures, Earlybird Venture Capital та Accel Partners.
Звісно, велика кількість фондів не обіцяє гарантованих чи швидких інвестицій. Як і на будь-якому ринку, вам доведеться працювати над Investor relations: вибудовувати контакт із цільовими інвесторами заздалегідь та регулярно його підтримувати. Вони мають знати про стартап принаймні 6–12 місяців перед початком вашого раунду та отримувати щомісячні/квартальні апдейти про ваші досягнення.
Щоб залучити значні інвестиції від UK-based фондів, стартап має продемонструвати вже набутий міжнародний трекшн. Тож першим кроком стартапу у фандрейзингу можуть стати фонди вузького скерування (за фазою стартапу, сферою чи географією), державні чи CVC (наприклад, Google Ventures).
Будьте готові до due diligence. Якщо ви цікаві інвесторам, вони захочуть провести ретельну перевірку вашого бізнесу, включаючи фінансову звітність, юридичні аспекти, IP (інтелектуальну власність) та інші важливі аспекти. Забезпечте наявність усієї необхідної документації та будьте готові відповідати на запитання.
Спільнота, умови для нетворкінгу та росту
Віктор Гурський:
«Велика Британія є домівкою для понад 30,000 технологічних стартапів, зосереджених у різних індустріях. Відповідно, країна має розвинену мережу акселераторів та інкубаторів, які підтримують early stage стартапи. Ці програми забезпечують доступ до менторства, фінансування та бізнес-ресурсів, що допомагає стартапам швидше зростати та досягати успіху в UK.
Крім традиційних інкубаторів та акселераторів, у Лондоні існує багато приватних клубів на ком’юніті для підприємців, які слугують майданчиком для нетворкінгу та розвитку. Наприклад, Home Grown, провідний бізнес-клуб у Лондоні, об’єднує понад 4,500 членів та пропонує регулярні пітчинг події, партнерські події, закриті інвесторські вечері та багато можливостей. Інший приклад — Tech London Advocates об’єднує понад 15,000 фаундерів, експертів та інвесторів, що підтримують розвиток технологічного сектору Лондона. Від імені спільноти регулярно проводяться відкриті саміти різних тематик, а також регулярні менші івенти для нетворкінгу та обміну знаннями.
Загалом, мало не щодня в Лондоні проходить безліч технологічних заходів — від офіційних конференцій до неформальних зустрічей у форматі tech poker, як відкритих так і закритих, що передбачають оплату за подію чи членство. Такі заходи сприяють органічному нетворкінгу та закладання фундаменту нових партнерств.
В UK вже сформувалась і міцна tech спільнота з українців (UA Tech in London) з понад 300+ учасників, тож ви не залишитесь наодинці з локальними викликами. Це все дуже локальні речі, про які доволі важко дізнатись знаходячись за межами Британії».
Відкриття компанії в UK
Відкритість уряду країни до міжнародних бізнесів — це дуже важливий фактор у довготерміновій перспективі. І із цим UK не підводить. Підтримка України на міжнародній арені також створює сприятливе середовище для українських стартапів.
Олександр Борняков, Заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ, зазначає: «Розвиток міжнародних партнерств та залучення нових бізнесів до країни входить до топ 6 пріоритетів міжнародної технологічної стратегії Великої Британії. Наша ініціатива UK-Ukraine Tech Bridge є яскравим прикладом відкритості британського уряду до українських стартапів, інтеграції їх в одну з найсильніших стартап-екосистем світу з безліччю можливостей для фандрейзингу, масштабування та партнерств».
Процес реєстрації компанії у Великій Британії є дуже простим, швидким та доступним. Реєстрація компанії відбувається через Companies House. Можна зареєструвати компанію онлайн за кілька годин і вартість реєстрації складе всього £12. На сайті Companies House від уряду UK ви знайдете поступовий гайд, як зареєструвати Ltd компанію.
Реєстрація зокрема передбачає такі кроки:
- Реєстрація компанії з Companies House та одночасна реєстрація для сплати податку на корпорації
- Реєстрація назви компанії (перевірку її доступності, відповідності правилам та відсутності існуючої торговельної марки з такою назвою)
– Необхідно зареєструвати офіційну адресу компанії - Потрібно вибрати SIC-код, який ідентифікує вид діяльності компанії
- Призначення директорів (або директора), їхніх ролей та відповідальностей
- Визначення акціонерів або гарантів (Потрібен як мінімум один акціонер або гарант. Якщо у вас є акціонери, потрібно випустити акції компанії)
- Визначення PSC: особи із суттєвим контролем (понад 25 % акцій або голосів) повинні бути зареєстровані
- Підготовка меморандуму та статуту компанії, які визначають правила управління компанією
Для стартапів, які прагнуть бути присутніми фізично в UK, найпопулярнішими є візи Global Talent та Innovator Founder. Вони є важливою частиною стратегії Великої Британії із залучення висококваліфікованих спеціалістів з усього світу, сприяючи розвитку інновацій та росту на глобальному ринку.
Детальніше про процес подання заявки та вимоги можна дізнатись на сайті gov.uk.
Обов’язково варто детально вивчити актуальні проєкти та послуги, які надає Department for Business and Trade (DBT). Залучення іноземних стартапів в UK — один із їхніх ключових пріоритетів, і за рахунок цього вони готові надавати компаніям чимало можливостей: доступ до знайомств, менторства та інших ресурсів для масштабування у Великій Британії. Зокрема можуть стати корисними програми Global Entrepreneur Programme (GEP), Help to Grow від DBT та гранти Innovate UK від UK Research and Innovation Agency.
GEP підтримує інноваційні компанії в заснуванні глобальних штаб-квартир у Великій Британії, а Help to Grow надає централізовану підтримку для бізнесів, що включає навчання, скероване на збільшення клієнтської бази та підвищення прибутків.
Наразі також дуже недооціненим стартапами ресурсом при масштабуванню на інші ринки є посольства. Команда Посольства Великої Британії відкрита для консультацій стартапів, може за запитом надавати інформацію про ринок, регуляторні вимоги та допомагати вам у встановленні контактів із місцевими партнерами.
Податки
Британська екосистема унікальна зокрема через урядову політику: уряд активно підтримує інноваційні проєкти через податкові пільги, гранти та інші фінансові стимули.
Загальна ставка корпоративного податку у Великій Британії становить 19% для прибутків до £250,000 і 25% для більших прибутків, що вже є конкурентоспроможними ставками на міжнародному рівні.
Крім того, існують численні податкові пільги для інноваційних компаній, такі як R&D Tax Credits, які значно знижують податкове навантаження на дослідницькі проєкти. Research and Development (R&D) Tax Credits дозволяє компаніям знижувати свої податкові зобов’язання або отримувати грошове повернення за витрати, пов’язані з R&D.
Для малих та середніх підприємств (SME): компанії можуть отримати податкову знижку до 230 % від витрат на R&D. Це означає, що на кожен £1, витрачений на R&D, можна відрахувати £2.30 з оподаткованого прибутку.
Для великих компаній: через програму Research and Development Expenditure Credit (RDEC), великі компанії можуть отримати податковий кредит у розмірі 13% від кваліфікованих витрат.
Покриття витрат включають витрати на заробітну плату, матеріали, зовнішні послуги та деякі інші витрати, безпосередньо пов’язані з дослідженнями та розробками.
Повернення грошових коштів: якщо компанія не має оподатковуваного прибутку, вона може отримати грошове повернення від HMRC.
Існують і локальніші податкові програми для стартапів. Так, Patent Box дозволяє компаніям зменшити ставку корпоративного податку до 10 % на прибуток, отриманий від запатентованих винаходів. Enterprise Investment Scheme (EIS) та Seed Enterprise Investment Scheme (SEIS) стимулюють інвесторів вкладати кошти в нові стартапи, надаючи їм значні податкові знижки: податкову знижку на доходи в 30% (EIS) чи 50 (SEIS) від суми інвестицій та захист від податку на приріст капіталу для акцій, утримуваних щонайменше три роки.
Підсумки
Вибір країни для масштабування (фандрейзингу, команди чи продукту) буває доленосним для стартапу. Залучайте радників або менторів, які мають досвід масштабування в UK. Серед українців в UK вже є чимало success stories, виходьте з ними на контакт та досліджуйте їх кейси.
Ми в 1991 Ventures твердо віримо, що Велика Британія є сприятливим місцем для українських стартапів, які прагнуть вийти на міжнародний ринок. Відкрита стартап-спільнота й підтримка від уряду допоможуть вам швидко адаптуватися і знайти потрібні ресурси.
Зрештою, не соромтеся надсилати нам свої пітчдеки та ділитись своїми запитами.
Світовим трендом серед стартапів є масштабування в США через через підвищену оцінку, але й запеклу конкуренцію. Але чи варто починати зі штатів? Найпростіший фактор, проте часова різниця між Україною та Великою Британією становить лише 2 години. Це спрощує синхронізацію бізнес-процесів та комунікацію в команді, якщо ви наразі не плануєте фізично бути в UK або одночасно будуєте команду в кількох країнах. Так, те ж стосується і країн Європи, але UK виграє і з призми фандрейзингу, й умов від уряду, і розміру екосистеми та проєктів, які сприяють розвитку стартапів.
Автори: Віктор та Денис Гурські, засновники