Міністерство оборони України створює перелік недобросовісних іноземних постачальників товарів, робіт і послуг оборонного призначення. Нова база даних міститиме інформацію про компанії, які не виконали свої договірні зобов’язання перед Збройними силами України.
- До переліку потраплятимуть компанії, щодо яких є судове чи арбітражне рішення, що набрало законної сили та не було виконане добровільно.
- Виключення з переліку можливе лише після повного виконання судового рішення.
- База даних буде доступна міжнародним партнерам, на території яких зареєстровані та здійснюють свою діяльність ці контрагенти.
- Ведення переліку та його використання під час укладання державних контрактів поклали на Департамент політики закупівель Міноборони.
Створення такого переліку є важливим для забезпечення ефективності оборонних закупівель, особливо в умовах повномасштабної війни.
Раніше Міноборони звинувачували у закупівлі продуктів та речей для ЗСУ за завищеними цінами. Журналіст Юрій Ніколов проаналізував угоди Міністерства оборони щодо забезпечення у 2023 році військових частин і дійшов висновку, що ціни завищені удвічі-утричі. Факт розкрадання коштів згодом підтвердила Рахункова палата.
Тому для уникнення корупційних ризиків у Міноборони створили два державні закупівельні підприємства: «Державний оператор тилу» (ДОТ) та «Агенція оборонних закупівель». Перше закуповує тилове майно для армії: харчі, амуніцію, паливно-мастильні матеріали, друге — озброєння та боєприпаси для ЗСУ.
Обидві агенції працюють за корпоративними стандартами та орієнтуються на підходи, які практикують у НАТО.
Міноборони лише формує політику закупівель і здійснює функцію контролю.