За три роки український IT-ринок пройшов шлях від піку наймів і зарплат до найбільшого спаду за часів незалежності країни, зокрема через повномасштабну війну росії проти України. Галузь усе ще залишається однією з найбільш перспективних в Україні, втім, все частіше її представники кажуть про «кінець казки» і надприбутків.
AIN.UA дослідив, які кризи вплинули на український IT-ринок за останні 10 років, як на них реагували компанії і співробітники та наскільки за цей період змінилися зарплати.
Брак фахівців у 2014-му і вплив на ринок початку війни з росією
До війни з рф обсяги українського ІТ-експорту зростали на 40% щороку, сповільнившись лише у 2009-му внаслідок фінансової кризи — тоді приріст фіксували в межах +8%.
У січні 2011 року тодішній віцепремʼєр-міністр України Сергій Тігіпко заявив про подвоєння обʼєму експорту програмного забезпечення з України (за його даними, у 2011 році експорт сягав майже $1 мільярда) і наголосив, що за умови стимулювання з боку держави IT-галузь «може стати основою економічного розвитку країни».
За 2011 рік обсяг українського ринку розробки програм та IT-аутсорсингу склав понад $1,1 млрд, за даними Ciklum з посиланням на Ukrainian Hi-Tech Initiative. Тоді 90% галузі зосереджувалося на зовнішніх ринках.
Уже на початку 2014 року голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Володимир Семиноженко заявив про дефіцит кадрів на ринку IT — 100 000 у сегменті IT-експорту і близько 70 000 фахівців на внутрішньому ринку.
«Для прискорення розвʼязання цих проблем необхідно збільшувати підготовку IT-фахівців насамперед у тих регіонах, де планується швидке і значне зростання нових робочих місць у відповідних галузях: Київ, Харків, Львів, Дніпропетровськ [зараз Дніпро — ред.], Одеса, Донецьк, Луганськ, Крим», — додав Семиноженко.
Однак у лютому 2014-го росія розпочала війну проти України — це стало першим переломним моментом за останні десять років для українських IT-компаній і працівників. Загалом за перший рік війни український ринок IT-послуг скоротився на 54%, згідно з дослідженням компаній IDC та DeNovo, — на це вплинула окупація Криму та деяких районів Донецької та Луганської областей.
Місто-мільйонник Донецьк регулярно згадувалось у зарплатних опитувальниках DOU до 2014-го. Так, у грудні 2011 року найбільше відносне зростання зарплат зафіксували у розробників з досвідом від одного року в Донецьку.
У 2014-му з окупованого росією міста почали виїжджати IT-компанії та співробітники: за кілька місяців Донецьк покинули понад 1000 спеціалістів. До вторгнення у місті, за статистикою DOU, працювали 3000-4000 айтівців. Загалом, за підрахунками асоціації IT Ukraine та BRDO, у період 2014-2015 років з України виїхали 13,8% спеціалістів.
Однак з 2016 року, за даними DOU, IT-галузь знову фіксувала приріст: з +11% у 2015 році до +30% у 2019-му.
Manual QA з дев’ятирічним досвідом Андрій (імʼя замінили на прохання героя) у коментарі AIN згадує, що у 2015 році стажерам у середньому пропонували $250-300, джунам платили від $300-400 (тоді долар коштував у межах 22 грн).
За два місяці від початку кар’єри він доріс від стажера до джуна, а зарплата збільшилась від $300 до $600.
«Бонусом [навчального курсу, який я тоді слухав] був виступ HR-спеціаліста з відомої IT-компанії, вона запропонувала студентам "навчальну" співбесіду з її підлеглими. У мене була класна англійська, і мене проспівбесідували в реальності, забрали на три місяці на випробувальний із зарплатою $300 на місяць. За два місяці доріс до джуна і $600», — розповідає Андрій AIN.
Ринок у 2020-2021: більше наймів, можливостей для новачків і зростання зарплат
Попри те що ринок кадрів стабілізувався, IT-компанії стикнулися з іншими проблемами: нестабільність через війну з росією та потреба в якісній освіті.
Водночас ринок надалі зростав. Пік наймів в Україні припав на ковідний період: +20% у 2020 році та +38% у 2021-му. Попри переформатування роботи з початком пандемії — переведення на віддалений формат — компанії та спеціалісти доволі швидко пристосувалися до нових реалій.
«2020-2021 роки були активними в плані наймів: ми в середньому за місяць в Україні за всіма розробницькими центрами могли наймати 400-500 людей», — розповідає AIN Senior Talent Operations Manager компанії SoftServe Олександра Толох.
Дослідження CNA International IT показало, що попит на українських ІТ-спеціалістів стабільно зростав з останнього кварталу 2020-го. Тоді компанії потребували значно більшої кількості співробітників, ніж міг запропонувати ринок.
За словами Олександри Толох, у 2020-2021 роках дійсно з’явилося більше можливостей для новачків почати карʼєру в IT завдяки вищому попиту з боку клієнтів і бізнесу. Водночас поріг входу не знижувався: «У нас є job-стандарти, які перевіряються на кількох етапах інтерв'ю — внутрішніх і з замовником. Важливо, щоб кандидати відповідали цим стандартам, бо не хочемо втрачати якість у послугах, сервісах і рішеннях, які надаємо клієнту».
Наприклад, Full Stack Developer Маркіян (імʼя замінили на прохання героя) влаштувався на першу роботу, за його словами, в маленьку аутстаф-компанію на хвилі зростання ринку — у вересні 2021-го. Пошуки зайняли приблизно два місяці. Тоді компанія запропонувала йому $400 з підвищенням до $500 після двох місяців випробувального терміну.
«Це була моя перша співбесіда з програмування, і я приємно здивувався оферу, — згадує він. — Мені одразу запропонували ті самі гроші, які я отримував на попередній роботі, де працював не перший рік».
Зростання зарплат фіксували й на інших рівнях: Junior — на 20-25%, Middle — на 50-100%, Senior — на 30-50%.
-
У 2020 році середня зарплата розробника в Україні після оподаткування дорівнювала $2300 на місяць, повідомляв DOU.
-
Наприкінці 2021 року зарплати українських програмістів стали більш конкурентними, ніж у Польщі. Тоді, за даними НВ Бізнес, зарплати співробітників IT-компаній в Україні були від $1500 у Junior Software Engineer до $4000 у Team Lead і Senior Software Engineer, коли у Польщі вони були нижчими або такими самими.
-
Зарплатне опитування DOU показало, що наприкінці року 18% фахівців отримували від $5000.
2022-2023: спад ринку, скорочення кількості вакансій і повільне відновлення
Після піку у 2021-му прогнозоване зростання змінилося обвалом через повномасштабне вторгнення росії в Україну — у 2022 році фіксували найменше зростання — +5,9% — за всі роки.
На початку 2022 року ринок праці в категорії «ІТ, комп’ютери, інтернет» на сайті з пошуку роботи Work.ua обвалився з 9 887 до 1 363 вакансій. За даними системи управління наймом Work.ua, загальна кількість пропозицій роботи скоротилася вдесятеро.
За пів року — до вересня 2022-го — кількість вакансій зросла до 4 909, але згодом знову пішла на спад. У Work.ua таку тенденцію повʼязали з перебоями електропостачання через обстріли росією української енергосистеми.
Частина великих компаній із початком повномасштабної війни вимушено скоротила витрати — принаймні тимчасово. «Для збереження команди та уникнення скорочень у 2022-му ухвалили рішення про тимчасове зменшення рівня винагороди, яке сягало до -20%. Та вже влітку того ж року всі винагороди повернули до 100% і нарахували індексацію», — розповідає AIN Head of Recruitment Uklon Дарʼя Кружиліна.
Також компанії намагалися відновити роботу в безпечних умовах для співробітників. «Коли почалося повномасштабне вторгнення, компанія відкрила завод у безпечнішому регіоні країни, створила там нові робочі місця та перевезла велику кількість співробітників», — зазначила пресслужба Ajax Systems у коментарі AIN. Постачання продуктів відновили протягом трьох тижнів, а за пʼять тижнів вдалося вийти на повний цикл виробництва.
На початок літа 2023-го в категорії «ІТ, комп’ютери, інтернет» кількість вакансій відновилася на 57% порівняно з довоєнним показником. Це повільніше відновлення, ніж в інших галузях (наприклад, «Медицина, фармацевтика», «Охорона, безпека» та «Телекомунікації та зв’язок»): у Work.ua зазначили, що на другий рік повномасштабної війни ринок праці в Україні відновився на 90%.
Водночас сервіс Djinni свідчить про зниження кількості нових IT-вакансій наприкінці 2023-го: у липні працедавці мали понад 18 500 пропозицій, натомість у грудні — 12 300.
Зменшення обсягів нових наймів констатують і найбільші українські IT-компанії. EPAM цю тенденцію повʼязують з викликами війни та уповільненим зростанням глобальної економіки.
«Минулого року ми змінили процес найму відповідно до ринкового попиту і потребу в талантах закривали коштом власного резерву експертів, тимчасово не залучених до проєктної роботи», — коментує AIN віцепрезидент, голова EPAM Україна Степан Мітіш.
Зміну в кількості вакансій помічають і самі айтівці. «У мене є підписка на бота Djinni з новими вакансіями, і вакансії зараз приходять хвилями: бувають періоди, коли постійно є щось нове, а бувають тижні без пропозицій», — розповідає Full Stack Developer Маркіян.
Зміна в наймі вплинула і на зарплати — Djinni фіксує падіння на $200-500. За статистикою DOU: зменшилась кількість спеціалістів, які отримували від $2000 до $5000 (44% у 2022-2023 роках проти 47% у 2021-му); а кількість айтівців, які отримують зарплату не вищу за $2000, навпаки, зросла — 37% у 2022-2023 роках проти 34% у 2021-му.
Найбільш затребувані спеціалісти та їхні зарплати у 2024-му
«Зараз найбільш затребуваними є вузькопрофільні нішеві компетенції, пов'язані зі штучним інтелектом. Втім, це не означає, що інші спеціальності не актуальні. Навіть якщо говорити про початківців, то ми наймаємо і Python-інженерів, і .NET, і QA — мануальних і тест-автоматизаторів», — каже Senior Talent Operations Manager компанії SoftServe Олександра Толох.
В Uklon звертають увагу, зокрема, на soft skills майбутніх співробітників. «Розвинутий емоційний інтелект — головний тренд як серед фахівців, так і серед менеджерів. Soft skills неодмінно превалюватимуть над “хардами”, а думка “професійних навичок можна навчити, а “софтів” набагато важче”, ще довго залишатиметься девізом не лише в Україні, а й по всьому ринку праці у світі», — впевнена Head of Recruitment Uklon Дарʼя Кружиліна.
У пресслужбі продуктової компанії Ajax Systems зазначають, що компанія потребує великої кількість фахівців для департаменту R&D:
«Найбільш затребувані напрямки — Embedded та Hardware спеціалісти. Водночас зростання відбувається в усіх інших напрямках: бізнес-команда та виробництво».
Попит на фахівців у сферах кібербезпеки, хмарних технологій і штучного інтелекту, здебільшого на спеціалістів рівня Senior+, відзначають у EPAM. «У компанії найактивніше найм зараз йде за напрямами Data, Cloud, Python і .NET.», — пояснює AIN голова EPAM Україна Степан Мітіш.
У великих українських компаніях, які ми опитали, не називають точні зарплати співробітників. Статистика сайтів з пошуку роботи та опитувальники айтівців показують, що у 2024 році:
-
Work.ua: на найвищі середні зарплати можуть розраховувати Golang developer (95 000 грн), iOS developer (76 000 грн), C++ developer, Javascript developer та Angular developer (по 60 000 грн).
-
robota.ua: Senior Front-end developer (зокрема стеку JavaScript) — медіана 165 000 грн, Angular.JS — медіана 103 000 грн, Mobile Developer і Middle Android Developer — медіана 100 000 грн.
Можливості та зарплати для трейні/джунів у 2024-му
Попри несприятливі умови на ринку і зменшення вакансій, великі компанії продовжують брати на роботу людей без або з мінімальним комерційним досвідом. Зазвичай це випускники спеціальних програм чи курсів самих компаній.
«За перше півріччя 2024-го на приблизно 67% вакансій для початківців ми найняли випускників нашої академії або інших навчальних рішень, як-от спільні освітні програми з університетами», — пояснює Олександра Толох AIN.
За її словами, кандидатів зараз більше, ніж у 2020-2021 роках, зокрема через відбудування навчальних інфраструктур: «Наприклад, наша співпраця з університетами триває вже багато років у різних форматах. А у 2019 році ми стартували спільні бакалаврські програми з університетами, тож зараз якраз і наймаємо випускників цих програм».
Програми для початківців в IT є у більшості великих українських компаній. Наприклад, в Ajax Systems для допомоги кандидатам без досвіду на початку карʼєри заснували ініціативу Ajax Next.
«Разом із закладами вищої освіти впроваджуємо програми, що поєднують проєктну роботу з менторською підтримкою від інженерів компанії. Після успішного проходження програм студентів запрошують на роботу в Ajax Systems», — розповідають AIN у пресслужбі компанії.
Згідно з даними DOU за червень 2024-го, спеціалісти без досвіду роботи можуть розраховувати на такі зарплати:
Intern/Trainee Software Engineer | медіана $338 |
Junior Software Engineer | медіана $935 |
Intern/Trainee QA | медіана $363 |
Junior QA | медіана $800 |
Junior DevOps | медіана $1300 |
Junior HTML Coder | медіана $850 |
Junior Data Scientist | медіана $800 |
Junior Machine Learning Engineer | медіана $950 |
Junior Data Analyst | медіана $900 |
На думку Head of Recruitment Uklon Дарʼї Кружиліної, незалежно від попиту на початківців в IT, Україна потребуватиме таких спеціалістів у майбутньому.
За її словами, бізнеси вже відчувають брак фахівців, який поглиблюватиметься: «Якщо найм джуна/трейні до вторгнення був буденним питанням, скоро для кандидатів і бізнесів це буде питанням “виживання”».
Деякі айтівці мають менш позитивні прогнози щодо майбутнього IT-ринку. На думку Андрія, зараз важко шукати роботу майже всім спеціалістам: «Рівень англійської у всіх значно зріс, відтак немає проблеми в пошуку адекватної заміни будь-якому фахівцю».
Доступність навчання він вважає і плюсом, і мінусом:
«Поширені стереотипи “багатеньких айтівців”, доступність інтернет-навчання та наявність профільних вишів породили велику кількість нових фахівців, що, з одного боку, просадило ринок, але й дало шанс досвідченим фахівцям просунутися вгору — менторити молодих, виділитися знаннями та досвідом».
Є й більш оптимістично налаштовані. Розробник Маркіян зазначає, що за три роки його роботи зарплата зросла в кілька разів (точних сум не називає). Водночас Андрій каже, що у 2022-2024 зарплата лише індексувалася: «Загалом, незалежно від курсу долара, ціни зросли більше, ніж сам курс. Тож компанія всім працівникам пару разів накинула по $50».
Ще одна зміна: працевлаштування ветеранів в українському IT
Від початку повномасштабного вторгнення українські IT-компанії пропонують можливості для ветеранів опанувати нову професію.
Серед таких:
-
безоплатні курси з Project Management, Business Analyst, PPC та ASO від онлайн-університету Choiсe31 (Netpeak Group);
-
програма «ІТ для ветеранів» від EPAM;
-
безплатні відеолекції від ITVDN та інші.
Крім курсів, компанії намагаються адаптуватися під потреби ветеранів, які пробують себе в новій сфері або повертаються до цивільної професії.
Серед тих, хто повернувся до роботи в IT — ветеран Іван Дурський, Service Desk Analyst в SoftServe. Він демобілізувався через падіння зору внаслідок поранення.
«SoftServe зберігає робоче місце за військовими під час служби, — пояснює Іван. — Знаю, що серед колег-ветеранів є й ті, хто перенавчався і змінював проєкт. Компанія з цим допомагає, підшуковує проєкт, пропонує навчання — намагається зробити так, аби ветерани мали роботу».
Станом на липень 2024-го у SoftServe працює понад 60 ветеранів, розповідає AIN директорка з корпоративної репутації та CSR компанії Марія Кучеренко. Загалом з початку повномасштабної війни понад 390 співробітників SoftServe мобілізувалися до війська.
«SoftServe продовжує надавати фінансову підтримку під час служби, — каже вона. — Після повернення з війська колеги-ветерани можуть взяти додаткову відпустку до місяця часу, щоб адаптуватися, відпочити і провести час із родиною».
У межах програми для ветеранів у компанії надають ще два тижні до щорічної відпустки, розширене медичне страхування з додатковими профілактичними оглядами, можливості для навчання та гнучкий графік роботи.
Українські IT-компанії також працюють з організаціями, які спеціалізуються на роботі з ветеранами, як-от Veteran Hub — перший в Україні відкритий простір для ветеранів і ветеранок, який працює з 2018 року.
У 2023-му співробітники організації реалізували масштабний проєкт «Praktyka», який має на меті допомогти компаніям запровадити дружні практики для тих, хто повертається до цивільного життя.
«Ми співпрацюємо з IT як консультанти проєкту «Praktyka», підказуємо, як готуватися до повернення ветеранів», — прокоментували AIN у Veteran Hub.
Серед тих, хто співпрацює з хабом, — Intellias, SoftServe, GlobalLogic, EPAM та інші.
«Ми залучили Veteran Hub для розробки програм із підтримки та адаптації ветеранів, а також до навчання рекрутерів, HR та менеджерів з основ взаємодії з ветеранами», — розповідає Марія Кучеренко, SoftServe.
«Усе більше компаній активно займаються питанням ветеранів, розвивають програми, адаптують свої політики», — ділиться Іван Дурський.
За його словами, у SoftServe, наприклад, уже сформувалась ветеранська спільнота, де обмінюються досвідом, проводять збори, влаштовують різні активності: «Наприклад, ми проводили вебінари про підготовку до війська для цивільних колег».
У рейтингу Forbes серед найкращих IT-компаній для працевлаштування ветеранів — Ciklum, ELEKS, EPAM Ukraine, Intellias та SoftServe, а сайт із пошуку роботи Work.ua запровадив додатковий фільтр «Ветеранам».
Водночас, за даними дослідження Українського ветеранського фонду, у 2024 році безробітними залишалися майже 31% ветеранів. Серед перешкод чинні військові та ветерани називають проблеми зі здоров’ям, зокрема психічний стан, нерозуміння з боку суспільства, брак навичок і знань. Пошук роботи тривожить 39,4% з 1043 опитаних респондентів.
Чи залишається IT в топі сфер із найкращою зарплатою
Попри падіння зарплат, IT все ще тримає позицію однієї з найбільш оплачуваних галузей в Україні. За даними Держстату, у 2024-му середня заробітна плата в IT становить 49 473 гривень — на 35,6% більше, ніж у 2023-му (середня плата по всьому ринку становить 19 553 гривні станом на липень 2024).
Рейтинг вакансій із найвищою середньою зарплатою на Work.ua очолює програміст Golang, а чотири з пʼяти найкраще оплачуваних посад на Robota.ua — з IT-галузі:
Зараз з IT-сферою на сайтах із пошуку роботи конкурують лише військові спеціальності. За даними Мінекономіки, наступними після IT-фахівців отримують фінансисти та страховики — 39 116 грн; далі йдуть люди, що працюють у сферах наукової й технічної діяльності (26 316 грн), а також в державному управлінні (23 376 грн). Найменше отримують освітяни — середня заробітна плата становить 12 649 гривень.
За даними DOU на літо-2024, медіанна зарплата розробників зросла на $200 — до $3500. На це вплинуло зростанню зарплат Tech Lead, а також зменшення кількості джунів і збільшення частки Architect у продуктових компаніях.
Водночас фахівці помічають тенденцію падіння зарплат розробників різних тайтлів і технологій — стрімкіше, ніж в інших спеціалізаціях, падають зарплати у Front-end розробці.