В авторській колонці для AIN Ніна Левчук, співзасновниця Impact Force та EMEA Sales Lead в Google, розмірковує на тему розвитку інновацій в Україні в умовах повномасштабної війни, від очевидних перемог і до супутніх ускладнень.
Повномасштабна війна, яка триває вже майже 2,5 роки, завдала величезної шкоди економіці України та спричинила колосальну гуманітарну кризу. Ми втратили понад третину реального ВВП, фактичний рівень безробіття порівняно з довоєнним 2021-м зріс більше ніж вдвічі. За кордон виїхало понад 6,5 мільйонів осіб, ще майже 4 мільйони стали внутрішніми переселенцями.
Додайте до цього руйнування інфраструктури та майна, надскладну ситуацію в енергетиці, порушення ланцюгів постачання, труднощі з логістикою та скорочення надходжень від експорту. Ситуація складається дуже критична.
І вона була б ще сумнішою, якби Україна не диджитилізувалася. Всупереч усім труднощам і перепонам. У нас не було часу зволікати, і саме цифрова стійкість, гнучкість та адаптивність багато в чому допомогли державі встояти. Але для забезпечення та посилення безперервної тривалої стійкості необхідні комплексні цілеспрямовані заходи та об’єднання зусиль усіх: держави, бізнесу, громадського сектора й іноземних партнерів.
Саме про це багато говорили на форумі Impact Force, який у травні відбувся в Києві. Зокрема, експерти наполягали на важливості цифрової стійкості і надважливій ролі, яку відіграють цифрові інструменти та інфраструктура в забезпеченні безперебійного надання послуг і підтримці населення та бізнесу.
І Україні є чим пишатися у цій царині. Увесь світ із захопленням спостерігає та бере на озброєння наш досвід у галузі цифровізації та розвитку е-демократії. Війна показала, що електронне урядування та цифрові послуги залишились не тільки актуальними, а й ефективним інструментом державного управління. Цифровізація сьогодні є найкращим прикладом стійкості та спроможності української держави.
Онлайн-платформа «Дія» отримала купу престижних міжнародних нагород і відзнак. Але головне, звісно, не премії, а те, що вона стала справжнім порятунком для мільйонів українців. Засвідчити свою особу, подати заявку на допомогу, поділитися техпаспортом на авто, сплатити податки, отримати необхідні довідки — це лише мізерна частина доступних послуг, якими вже користуються понад 20 мільйонів українців. Ми можемо похвалитись однією з найшвидших у світі онлайн-реєстрацій бізнесу. І багато-багато чим ще. Наразі портал «Дії» пропонує 100+ державних послуг, а мобільний застосунок — 14 документів і 30+ сервісів.
«Київ Цифровий» — ще один приклад того, як інформаційні технології та інновації допомагають забезпечувати стійкість і рухатися вперед, надаючи значні переваги та користь для користувачів. Застосунок для оплати проїзду міським транспортом на самому початку, він за 3 роки перетворився на суперпотужну платформу, де є майже все необхідне для життя у столиці: сповіщення про повітряні тривоги та відключення електроенергії, оплата комуналки, проїзду та паркування, рух транспорту, запис до ЦНАП, петиції та опитування.
Незважаючи на війну, Україні не тільки вдалося зберегти свої цифрові послуги, а й суттєво їх розширити. Країна адаптувалася до нових викликів за допомогою інноваційних рішень, які зараз активно вивчають навіть найрозвинутіші у плані цифровізації країни ЄС: зокрема Естонія, Данія та Швеція.
Але зупинятися на досягнутому не можна. Для посилення безперервної цифрової стійкості нам необхідно зміцнювати цифрову інфраструктуру, вдосконалювати заходи кібербезпеки, забезпечувати надійність та ефективність цифрових послуг.
Ми маємо заохочувати інновації, щоб залишатися на передовій технологічного прогресу. Підтримка досліджень і розробок у сфері новітніх технологій, в тому числі військових і цифрових, є ключовим фактором для збереження конкурентної переваги. У світі цифрових технологій, де все змінюється з неймовірною швидкістю, тільки таким чином можна залишатися нагорі.
Нам необхідна інноваційна екосистема та інвестиції в ключові технологічні сектори, як-от: штучний інтелект, кібербезпека, військові та зелені технології. Підтримка на всіх рівнях і створення сприятливого середовища для стартапів і технологічних компаній матиме вирішальне значення для розвитку інновацій і підприємництва, залучення інвестицій, економічного зростання та збільшення глобальної конкурентоспроможності нашої країни.
Розвиток цього сектора — це не тільки покращення позицій України у світових рейтингах інноваційності, що допоможе збільшити обсяг міжнародних інвестицій, це і додаткові робочі місця, і можливість активніше залучати жінок. А це матиме неабияке значення для подолання демографічної кризи, спричиненої війною. Крім того, підтримка стартапів і підприємств, очолюваних жінками, забезпечуватиме різноманітне та інклюзивне економічне відновлення.
Дівчата вміють не тільки вести бухгалтерію, бути перукарками або продавчинями. Вони можуть усе і навіть більше. Їм тільки покажи як і дай зрозуміти, що вони це можуть. STEM? Легко!
Здається, саме чоловіки створюють міф, що жінкам це не під силу. Якщо подивитися навкруги, то й у науці (science) — перша S з цієї абревіатури, й у технологіях ( technology — T) жінки можуть й дають багатьом чоловікам фору. Якщо що, то останні дві латинські літери — це E — Engineering та M — Mathematics. Спитайте у знайомих чоловіків, скільки з них взагалі знають, як розшифровується їхня начебто чоловіча абревіатура — дуже здивуєтеся результату.
Для досягнення значущого успіху треба використовувати сильні сторони й жінок, й чоловіків. До того ж не обійтися без консолідації зусиль держави, бізнесу, міжнародних технологічних гігантів та інституцій громадянського суспільства, які допоможуть масштабувати інновації та забезпечити необхідні ресурси й експертизу для перетворення України на цифрового тигра.
Потенціал маємо величезний, але чи скористаємося ним? Як відомо, під лежачий камінь вода не тече. Для того, щоб можливості перетворилися на реальні здобутки, потрібна наполеглива праця і спільні зусилля. Україна має повірити в цю перспективу і зробити відповідні кроки. Про це мають говорити не тільки експерти та аналітичні центри. Цю віру мають поділяти можновладці та наші технологічні гіганти та їхні лідери. Чи готові вони вести Україну до того, щоб стати справжнім цифровим тигром?
Авторка: Ніна Левчук, співзасновниця Impact Force та EMEA Sales Lead в Google