Наприкінці липня EIT Community RIS Hub в Україні та Sigma Software Labs за підтримки Мінцифри оголосили про старт українського етапу конкурсу Startup World Cup. Переможець регіонального етапу зможе взяти участь у глобальному Гранд-фіналі в Сан-Франциско в жовтні 2024 року, де позмагається за головний приз в $1 млн інвестицій. Заявки на участь від українських стартапів приймаються до 15 серпня. Цього року український етап унікальний тим, що вперше включає в себе акселераційну програму UNICORN, яка дозволить молодим стартапам підтягнути свої знання й скіли, а також позмагатися на одній сцені зі зрілими проєктами.
В інтерв’ю для AIN організатори українського етапу розповіли, в чому особливість Startup World Cup, для чого український етап розділили на два треки і яку користь стартапи отримають від участі в акселераційній програмі UNICORN. На питання відповідали EIT Community Officer в Україні Ігор Маркевич, Head of Growth EIT Community RIS Hub в Україні Каріна Кудрявцева, Investment Director в Sigma Software Labs Дарʼя Янієва та Senior Event Manager в Sigma Software Катерина Стефанович.
Що таке Startup World Cup?
Ігор Маркевич: Це глобальний стартап-кубок, де понад 70 команд із різних країн змагаються за інвестиції в $1 млн. Мова не просто про конкурс пітчів у межах якоїсь конференції, тут йдеться про престиж країни і її технологічної екосистеми. Цю подію можна порівняти з Олімпіадою або Євробаченням, тільки в стартап-світі.
Хто організовує український етап Startup World Cup цього року?
Ігор Маркевич: Власником прав на Startup World Cup в Україні є EIT Community RIS Hub – організація, яку ми представляємо. На початку літа до нас звернулася інвестиційна компанія Pegasus Venture, що є власником бренду Startup World Cup і головним драйвером цього конкурсу. Вони запропонували нам взяти організацію цьогорічного українського етапу на себе. Ми погодились і вирішили запросити в співорганізатори Sigma Software Labs, з якими у нас вже була багаторічна співпраця в рамках минулих наших проєктів та класна колаборація під час програми UNICORN. У цьому контексті задача акселерації – прокачати менш досвідчені команди, аби вони мали більше шансів у змаганні з більш зрілими стартапами та показати свій потенціал як екосистемі, так і всім колегам по ринку.
Дар’я Янієва та Ігор Маркевич на церемонії Startup Awards 2023
Чому організатори кубку звернулися саме до вас?
Ігор Маркевич: Останні 5 років ми активно залучені в українську екосистему інновацій і багато речей у ній зробили першими — зокрема, ще в середині 2022 року проводили перші defense tech хакатони та демо-дні, організовували українські делегації на такі світові події, як Web Summit, CES та Mobile World Congress, займалися розвитком першого державного фонду підтримки стартапів – USF. У 2022 році ми також залучили найбільший в історії європейський грант для підтримки українських стартапів – проєкт Seeds of Bravery на 20 млн євро.
З кінця 2023 року ми займаємося проєктом EIT Community RIS Hub в Україні (хаб Європейського інституту інновацій та технологій), який наразі є наймасштабнішим проєктом у сфері інновацій, що здатен дати доступ до можливостей всім гравцям ринку — від початківців із ідеєю та стартапів до великих корпорацій, які шукають партнерів та нові ринки. Ми є представником EIT як підрозділу Єврокомісії, що створює місток між Україною та ЄС, допомагаючи інтеграції української інноваційної сфери в європейський контекст. Головна мета – допомогти українським проєктам, бізнесам та іншим представникам технологічної екосистеми виходити на глобальний ринок.
Чи проводився український етап Startup World Cup раніше?
Ігор Маркевич: Так, до цього він проводився, як мінімум, тричі. Першим переможцем були агродрони Kray Technologies, в 2022 році Україну представляв проєкт MANNA (розробляє технологію створення реалістичних 3D/AR/VR-аватарів), а минулого року – стартап A.D.A.M., який займається 3D-друком кісток. Але до нинішнього року український етап був доволі нішевою подією. У 2024 році він вперше буде настільки масштабним і ділитиметься на два треки. Швидким треком для більш зрілих стартапів можуть скористатися проєкти, які вже встигли заявити про себе. Вони мають відповідати мінімум двом із цих критеріїв:
-
мати не менше 15 працівників full-time;
-
$5+ млн залучено у вигляді еквіті-інвестицій;
-
$1+ млн ARR.
Зрілі стартапи можуть подавати заявки одразу на український фінал конкурсу, що відбудеться 4 вересня 2024 року. Другий трек для більш ранніх стартапів відбудеться на основі акселераційної програми UNICORN від Sigma Software Labs.
Каріна Кудрявцева, Head of Growth EIT Community RIS Hub в Україні
Чому обрали в партнери саме Sigma Software Labs?
Каріна Кудрявцева: Минулого року в нас уже була вдала колаборація в рамках програми UNICORN в межах роботи Українського Фонду Стартапів — фінальний пітч програми став частиною заходу USF Startup Awards і класно показав результати роботи стейкхолдерів, адже всі глядачі мали змогу не лише потішитись нагородами команд, які вже давно торують свій шлях в екосистемі, а й побачити нові обличчя та їх готовність зростати, вчитись та змінювати підхід до рішень тих чи інших проблем. Маючи розуміння того, які класні синергії ми робимо з командою Sigma Software Labs — рішення запропонувати партнерство було прийнято досить швидко.
Цьогоріч в українському етапі Startup World Cup ми вирішили скомбінувати два формати, щоб стартапи-початківці змогли не просто взяти участь, а й отримати максимальну користь, нові знання, менторську підтримку, а також можливість засвітитися на сцені регіонального фіналу на рівні з проєктами, які вже отримали чималі інвестиції або досягли значних показників зростання. Звісно, ми хочемо, аби Україну представив проект, який буде потужним претендентом на перемогу в глобальному конкурсі. Але разом з тим прагнемо допомогти й майбутнім зіркам, надати їм платформу для отримання корисних знань, потенційних клієнтів і партнерств. Це дозволить їм зрозуміти свою цінність та попит на ринку.
Ігор Маркевич: Це насправді унікальна історія в межах Startup World Cup, яка полягає в тому, що у стартапів на ранній стадії є можливість запітчитися на одній сцені з проєктами, що вже залучили мільйони інвестицій або мають мільйонні доходи. Ми віримо в них і саме тому вважаємо за потрібне додавати можливості для всіх.
Дар’я Янієва, Investment Director в Sigma Software Labs
Яка історія акселераційної програми UNICORN від Sigma Software Labs?
Дарʼя Янієва: Конкурс стартапів UNICORN став логічним півотом давнього стартап-конкурсу IT_EUREKA, який був заснований освітньою програмою Tempus ще в 2014 році. Проєкт підтримала Sigma Software Group та Міністерство освіти і науки України. Після завершення програми Tempus головним організатором конкурсу стала наша компанія. З 2021 року Sigma Software Labs, інвестиційне крило Sigma Software, є головним драйвером конкурсу.
З кожним роком масштаб конкурсу зростав – разом із розвитком української стартап-екосистеми. Якщо колись конкурс проводився на рівні університетських проєктів, то тепер це вже частина глобальної історії Startup World Cup. По суті, наш конкурс став стартапом і пройшов класичний для таких проектів шлях. За 8 років через нашу акселераційну програму пройшло вже 980 проєктів та 2200 фаундерів, а географія проєкту постійно розширюється. Минулого року концепт було повністю переформатовано, народився UNICORN, який підвищив планку як для команд, так і для нас як організаторів. Сьогодні – це унікальне ком’юніті в екосистемі, яке гнучко реагує на зміни і тому ідеально відповідає актуальним потребам команд з року в рік.
Як саме проходитиме акселераційна програма цього року в межах Startup World Cup?
Дарʼя Янієва: Учасники треку для Rising Stars візьмуть участь у менторських сесіях під час інтенсивної програми UNICORN і проведуть краш-тест своєї ідеї перед інвесторами та запрошеними експертами. Серед менторів і журі краш-тестів будуть лідери української технологічної екосистеми, венчурні компанії та фаундери вже дорослих українських стартапів. 28 серпня учасники програми UNICORN позмагаються на UNICORN Demo Day за право участі в українському фіналі, а також за грошові призи. 10 кращих команд візьмуть участь у регіональному фіналі за право представляти країну у Сан-Франциско. Ще 10 команд дійдуть до фіналу по швидкому треку для Established Startups. Фіналісти з обох треків зустрінуться 4 вересня 2024 року на українському фіналі, який відбудеться у офлайн-форматі одночасно у двох містах – Києві та Варшаві.
Заявки приймаються до 15 серпня, тому поспішіть!
Катерина Стефанович, Senior Event Manager в Sigma Software
З чого складатиметься акселераційна програма цього року і скільки вона триватиме?
Катерина Стефанович: Наша задача – дати максимально можливий буст молодим стартапам за короткий термін в декілька тижнів. Перший тиждень – це лекції, розбиті на такі блоки: пітчинг, фандрейзинг, product lifecycle, communications, technical excellence. Серед лекторів: стенфордський експерт із пітчингу Джефф Кабілі, лектор Copenhagen Business School Крістіан Бйєрре Нільсен, Senior UI Engineer компанії Netflix Олександр Сабов, Lead Product Designer компанії Revolut Андрій Кравченко, комунікаційниця monobank Юлія Кравчук та інші відомі експерти.
Мета лекційного тижня – підготувати команди до нашого краш-тесту, який відбудеться 28 серпня в форматі пітчингу.
Окрім лекційного тижня, в нас будуть one-to-one консультації з менторами, де вони зможуть точково вирішувати актуальні для них питання. Серед менторів – Лера Шукатка з Glovo, Катерина Пастощук з Uklon, Senior Software Engineer в Google Віктор Турський, Head of Product Marketing в Reply.io Максим Зубенко та інші.
Для Rising Stars у нас передбачено окремий призовий фонд від п'яти тисяч доларів у вигляді no equity-грантів.
На яку кількість учасників розраховуєте?
Дарʼя Янієва: Станом на зараз у нас вже понад 100 заявок.
Що би ви хотіли сказати стартапам, які ще не подалися?
Каріна Кудрявцева: Це велика візійна історія, де йдеться про почесне представлення країни. Потенціал нашої держави є величезним за багатьма напрямками й стартап екосистема не є виключенням — українські продукти вже давно почали ставати глобальними, тому це гарний шанс ще раз показати, на що ми здатні й представити технологію на світовій арені.
Дарія Янієва: Окремо хотілося б ще раз закликати до участі молоді команди. Цьогорічний етап Startup World Cup в Україні унікальний не тільки тим, що вперше включає в себе акселераційну програму, яка дозволить підтягнути свої знання, скіли і розвинути нетворк. А ще й тим, що урівнює шанси для команд різного рівня, де стартапи ранніх стадій зможуть зустрітись в одному батлі з уже більш зрілими командами нашої екосистеми, пітчити в рівних умовах, навчатись та надихатись.