У селі Верхній Ясенів у Карпатах на Івано-Франківщині відкрилася кавʼярня-книгарня на честь Михайла Коцюбинського.

Простір заснувала Анна Павліченко зі своїм чоловіком військовим Василем Томишинцем. Збудували книгарню на ділянці, де мали будувати власний дім. 

Засновники стверджують, що це місце було натхненням письменника, тому заклад названо на його честь.

«Коцюбинський» має читальну залу, терасу й вихід до річки Чорний Черемош.

Офіційне відкриття відбулося 16 серпня 2024 року на Всеукраїнському літературному фестивалі «Письменницька ватра над Черемошем».

Фото: Ярослава Поп'юк-Максим'юк


Там були присутні Голова національної спілки письменників Михайло Сидоржевський, представники обласних спілок, літературні критики та інші.

AIN поспілкувався з Анною Павліченко про отриманий грант, підготовку до відкриття, меню та подальші плани.

Грант на розвиток бізнесу


Анна Павліченко — письменниця, драматургиня і театральна діячка. Раніше Павліченко працювала лікаркою та вчила рятувати життя на полю бою з 2014 року. Тепер Анна засновниця «Коцюбинського», керівниця театральної студії «Сонячна хата» та співзасновниця ГО «Дерево життя відродження».

Василь «Гуцул» Томишинець — військовий ЗСУ, співзасновник «Дерево життя відродження», майстер з ліжникарства та роботи по дереву.

Спочатку у подружжя зʼявилася ідея створити місце відновлення для військових. Письменниця шукала фінансування на втілення бізнесу, так і подалася на грант на розвиток власної справи «Дія».

Анна Павліченко отримала грант у травні 2024 року. Окрім того, подружжя докладало свої кошти — у кілька разів більше за суму гранту. 

«Хоча ми реалізуємо цей проєкт разом з чоловіком, який захищає Україну в лавах ЗСУ, нам не вдалось отримати грант на кращих умовах для подружжя військових. Але на старті ця підтримка все одно додає впевненості», — говорить Павліченко у коментарі AIN.

На грантові кошти засновники купили кавову машину, деякі меблі та обладнання. 

Будівництво і локація


Найбільша стаття витрат — будівництво власного приміщення, розповідає Анна Павліченко. 

«Замість власного будинку з чоловіком вирішили побудувати цей простір. Ми обрали місцеву будівельну компанію «Комфорт Дах», яка пройнялася нашими ідеями та дала значну знижку на будівництво», — ділиться співзасновниця «Коцюбинського».

Меню закладу


У кавʼярні можна буде замовити каву, чай та холодні напої власного приготування. А також традиційний пляцок, кекси та бісквіти. Згодом зʼявляться боули та сніданки. 

А у вересні можна буде скуштувати фірмові смаколики закладу — шоколад у формі вус та капелюха, який носив Михайло Коцюбинський. 

Асортимент книгарні


Серед видавництв, представлених у «Коцюбинському» — «Ліра-К», «Видавництво Старого Лева», «Фоліо» та «Ранок».
Незабаром зʼявляться книги «Віват», «Наш формат», «Білка» «Terra Incognita».  

«У нас є також поличка з безкоштовними книгами, які можна почитати у кавʼярні. Також можна взяти в подарунок книги, які підтримують під час війни. У першу чергу для військових від партнерів проєкту “Як ти, брате?”», — продовжує Анна Павліченко.

Артпростір «Коцюбинський»


Співзасновники «Коцюбинського» планують залучити фінансування на проведення мистецьких ретритів, що сприятимуть відновлення захисників України та їхніх родин через мистецтво. Кошти шукають також для відкриття музейної частини в простору на честь письменника Михайла Коцюбинського. 

Фото: Анна Павліченко, Ярослава Поп'юк-Максим'юк


«Маю надію здійснити мрію чоловіка відкрити музейну частину та мати свою справу після повернення з війни. Перший крок він уже зробив, зареєструвавши громадську організацію “Дерево життя відродження”», — розповідає письменниця.

Бізнес діє на громадських засадах, безкоштовно надає простір для культурних заходів. Також у «Коцюбинському» проводять заняття в театральній студії, що функціонує в артпросторі.