26–29 липня кластер розвитку технологій в галузі Defense Tech Brave1 провів хакатон Precision, покликаний створити технологічні рішення, що мають на меті допомогти Силам безпеки і оборони виконувати операції з підвищеною точністю, ефективністю та мінімальними втратами. У тексті для AIN у Brave1 розповіли про найцікавіші інновації.
У сучасному світі, який постійно змінюється, технологічні інновації є основою стратегічного лідерства. Нещодавній хакатон Precision об’єднав передових фахівців та розробників, які представили інноваційні рішення, що обіцяють перевернути уявлення про військові операції. Від передових систем наведення до «розумних» боєприпасів — ця подія дала змогу зазирнути в майбутнє військової справи. Отже, коротко про найцікавіші інновації, які були представлені на цьому заході.
Удосконалені системи наведення: точність через планування
Чи бачили Ви колись поле бою, де системи наведення можуть швидко й точно ідентифікувати загрози в захаращеному середовищі? На хакатоні Precision були представлені удосконалені алгоритми та моделі штучного інтелекту, здатні на це.
Ці передові системи використовують машинний зір для виявлення та знищення цілей в автономному режимі, підвищуючи ефективність бойових дій. Камери відеоспостереження за полем бою автоматично фіксують переміщення ворога та надають точні координати, а системи донаведення FPV на ціль та мобільні застосунки підвищують точність як повітряних, так і наземних операцій.
Однією з команд, яка представила рішення на цьому напрямку, став ZIR. Їх однойменний модуль для виявлення та наведення дрона на ціль ZIR System може самостійно виявляти цілі за допомогою машинного зору та вражати їх у режимі автоматичного керування.
«Восени минулого року прийшло розуміння, що якщо є бажання перемогти, то просто донатами це вже не зробити та треба долучатись до війска. Або фізично, або інтелектуально. Почали думати з друзями. Спочатку хотіли збирати дрони, що було дуже популярно тоді, але від друзів-військових дуже часто чули, що до цілі долітає 1 дрон з 10. І вирішили, що краще тоді зосередитись на ефективності дронів. Знайшли друзів із відповідними компетенціями та почали створювати свою систему автозахоплення і знищення цілей «ЗІР», — розповіли в команді про свою мотивацію доєднатися до defense tech.
Цей модуль може бути встановлений на будь-який FPV дрон-камікадзе. У планах команди — інтеграція системи на безпілотники з дальністю ураження понад 100 км.
Аналіз відео стріму в реальному часі дозволяє відстежувати координати без GPS, а контрбатарейні акустичні сенсори визначають місцезнаходження ворожої артилерії за звуком.
Інтеграція штучного інтелекту в ці системи значно підвищує їхню ефективність, що робить їх незамінними в умовах ведення війни.
Об’єднання датчиків та аналіз даних: формування повної картини поля бою
Уявіть, як Ваш телефон або планшет перетворюється на центр керування сотнями роботизованих систем у режимі реального часу, або системи, які допомагають операторам із високою точністю наводити гранатомети та кулемети на ціль при непрямій стрільбі.
Також серед інновацій — інерційні вимірювальні пристрої, що підвищують точність та зменшують похибку для БПЛА, автоматизовані турелі, оснащені декількома датчиками для виявлення FPV, вдосконалені системи управління дронами із самонаведенням та оптичною стабілізацією та система датчиків, що попереджає бійців про початок обстрілу та визначає місцезнаходження ворожих вогневих позицій.
Завдяки цим технологіям автоматизується і вдосконалюється управління системами, що робить військові операції більш ефективними і зменшує ймовірність помилки через людський фактор.
Розумні боєприпаси: точне ураження динамічних цілей
Такі програмовані боєприпаси можуть коригувати свою траєкторію польоту для ураження динамічних або частково укритих цілей.
На хакатоні Precision були представлені комплекси активного захисту від дронів коптерного типу, мультикумулятивні боєприпаси з готовими вражаючими елементами, а також дрони, що використовують оптоволоконний зв’язок. Навігаційні системи «останньої милі» забезпечують точне наведення на ціль, а системи автономного польоту покращують навігацію безпілотників.
Модульні лазерні системи й системи наведення керованого скиду підвищують точність і ефективність цих «розумних» боєприпасів, що значно посилює військові спроможності.
Симулятори й навчальне програмне забезпечення: в умовах непередбачуваності
Навчання має вирішальне значення для військової підготовки, і в цьому контексті на хакатоні Precision були продемонстровані передові тренажери та навчальні програми, які використовують доповнену реальність для занурення солдатів у реалістичні сценарії бойових дій.
Наприклад, тренування на тренажері призначеному для удосконалення умінь із відпрацювання бойового ПЗРК Stinger. Так, команда SKIFTECH представила тренажер, який дозволяє військовим відпрацювати навички з наведення та захоплення цілі в умовах максимально наближених до реальних.
«Наша основна мотивація — це усвідомлення того, що наші тренажери допомагають Силам оборони у війні та рятують життя на полі бою», — розповіли в команді.
Команда вже здійснює випробування системи та готується до кодифікації виробу згідно зі стандартами НАТО.
Окрім цього, тренажери призначені для відточення навичок протиповітряної оборони за допомогою застосунку на Android для прицілювання по рухомим повітряним цілям з урахуванням упередження на ціль або прискорення підготовки пілотів за допомогою 3D-миші.
Симулятори для відпрацювання автономних завдань допомагають солдатам орієнтуватися в середовищі з великою кількістю перешкод, а системи розвідки в реальному часі покращують координацію дій між наземними командирами та операторами БПЛА та НРК.
Програмно-апаратні комплекси із віртуальною симуляцією забезпечують навчання на базі реального бойового озброєння, а комплексні авіасимулятори — спільні навчання членів екіпажів БпАК. Ці інновації значно підвищують якість підготовки й забезпечують готовність бійців до виконання реальних бойових завдань.
Автономні та напівавтономні системи: новітня зброя в сучасній війні
Автономні та напівавтономні системи стають незамінними в сучасній війні, зменшуючи втручання людини та підвищуючи ефективність і надійність. Це і
автономні дрони або роботизовані системи оснащені можливостями високоточного ураження та напівавтономні системи, які можуть допомогти людям-операторам у прийнятті швидких і точних рішень щодо наведення на ціль у складних бойових ситуаціях.
Одним із таких рішень, презентованих на хакатоні, став дистанційно-керований бойовий модуль «Хижак», який можна встановити на наземні роботизовану платформу.
Він може вести вогонь у русі по рухомих цілях, як наземним, так і повітряним, за допомогою машинного зору та системи гіростабілізації. Модуль можна встановлювати на рухомі автономні та керовані наземні та надводні платформи або використовувати, як стаціонарну турель.
У найближчі місяці команда Dons, яка є автором цього рішення, планує провести польові випробування модуля та почати серійне виробництво.
Читайте також: Український Swarmer залучив грант в розмірі 2 млн грн від Brave1
Вражають також портативні, автономні й захищені від РЕБ камери відеоспостереження на полі бою, що фіксують пересування ворога і його координати, системи для моніторингу повітряного простору, що виявляють малі БПЛА типу «Mavic» та знищують їх на певній відстані підльоту, і модулі автономності, що інтегруються з будь-яким існуючими FPV камікадзе.
Системи автономності останньої милі забезпечують точну навігацію безпілотників, а піхотні турелі, оснащені оптичними блоком, вражають повітряні цілі. Універсальні платформи трекінгу й розпізнавання автоматично вражають цілі, а централізовані системи ідентифікації на основі штучного інтелекту класифікують об’єкти й цілі.
У наших реаліях автономні та напівавтономні системи стають ключовими елементами оборони, адже дозволяють підвищити точність ураження, залучаючи переваги автономності.
Мережецентричні засоби ведення бойових дій: вдосконалення координації для нанесення високоточних ударів
Також на хакатоні Precision активно проводилися дослідження інструментів, які покращують обмін даними щодо наведення на ціль між різними платформами й підрозділами, уможливлюючи скоординовані високоточні удари та зосередження на вдосконаленні систем командування та управління для спрощення процесу прийняття рішень нанесення високоточних ударів.
Інновації включали системи РЕБ, які призначені виключно для глушіння FPV, радіодетонатори — розумне мінне поле, кероване за допомогою десктопних або мобільних застосунків, а також лінійка трекерів для відстеження БПЛА.
Комплекси керування зенітним вогнем (ККЗВ) візуально виявляють і супроводжують повітряні цілі, а пеленгаційні бази покращують ідентифікацію цілей у діапазоні 600–1150 МГц. Ці інструменти та інновації значно вдосконалюють продуктивність та надійність систем, що забезпечує ефективність виконання завдань.
Хакатон «Precision» продемонстрував величезний потенціал інтеграції передових технологій у військові операції. Від систем наведення на ціль із застосуванням штучного інтелекту до автономних безпілотників — ці інновації здатні кардинально трансформувати сучасні методи ведення війни, підвищивши точність, ефективність і водночас гарантуючи надійність і безпеку. Впроваджуючи ці надсучасні технології, ми прокладаємо шлях до більш захищеної і вдосконаленої оборонної інфраструктури.
Читайте також: Український стартап Frontline отримав 2 млн грн на розвиток військових дронів