Telegram, месенджер, який був запущений у 2013 році, набув популярності як для звичайного спілкування, так і для поширення теорій змови чи організацій заворушень. 

Нещодавно французька влада висунула звинувачення генеральному директору Telegram Павлу Дурову за нібито не вжиття заходів для запобігання кримінальному використанню платформи. Компанія заявила, що дотримується європейських законів.

Bloomberg у своєму матеріалі пояснює, чому Telegram став популярним інструментом для поширення ненависті, теорій змови та інших екстремістських ідей, а також — чому потрапив під пильну увагу урядів багатьох країн.

Що взагалі таке Telegram

Це текстовий чат-сервіс, який трохи схожий на WhatsApp, з додатковими функціями, подібними до тих, які можна знайти на X або Facebook. Telegram-чат використовується сотнями мільйонів людей по всьому світу.

Користувачі також можуть публікувати історії, створювати групи для обговорення або встановлювати так звані канали. Канал може залучити мільйони підписників і стати впливовим місцем для новин та інформації.

Нові користувачі повинні погодитися не надсилати спам або шахрайство користувачам, не пропагувати насильство і не публікувати незаконний порнографічний контент. Але на практиці модерація контенту є меншою, ніж у великих американських соціальних мережах.

Наскільки Telegram є приватним

Ступінь шифрування Telegram залишається незрозумілим. Хоча конкуренти WhatsApp і Signal використовують наскрізне шифрування за замовчуванням, що вважається одним із найкращих способів захисту повідомлень користувачів, та Telegram цього не робить. 

Замість цього платформа пропонує наскрізне шифрування тільки для користувачів, які починають «секретний чат», які забезпечують повну конфіденційність. Telegram також покладається на власні протоколи шифрування, що означає, що, на відміну від Signal, експерти з безпеки не можуть перевірити і підтвердити, що робить компанія.

Чому Telegram такий ефективний для екстремістів

На відміну від платформ типу X, TikTok чи Facebook, Telegram не підбирає контент для користувачів на основі їхньої активності. Це означає, що екстремістський контент може легко поширюватися без будь-яких фільтрів. 

Один зі способів, як ненависть і дезінформація можуть ставати вірусними на Telegram, — це перехресне розміщення контенту між каналами. Наприклад, якщо ви підписані на канал, який підтримує колишнього президента США Дональда Трампа, вам можуть пропонувати підписатися на інші канали з радикальнішим політичним вмістом. 

Якщо ви перейдете за цими посиланнями, можете потрапити в спільноти з ще більш «екстремальними» поглядами. 

Чому уряди країн так стурбовані Telegram

Telegram виявився дуже складним для відстеження екстремістів, які приєднуються до платформи та поширюють неправдиву або підбурювальну інформацію безпосередньо людям або в чатах і каналах. 

Правоохоронні органи мають більше важелів впливу на Meta, власника Facebook і WhatsApp, щоб допомогти їм ідентифікувати користувачів, які займаються незаконною діяльністю, оскільки платформа є публічною компанією зі штаб-квартирою в США. Однак правоохоронці виявилися практично безсилими, коли справа доходить до Telegram, який базується в Дубаї. 

Проросійські акаунти особливо активно поширюють у Telegram дезінформацію, спрямовану на підрив підтримки України. Спецслужби рф використовують його для вербування, зокрема для здійснення саботажних актів у європейських столицях. 

Крім того, Telegram також використовується багатьма українцями, включаючи президента Володимира Зеленського. 

Роль Telegram у заворушеннях у Великій Британії

Bloomberg пише, що Telegram використовувався для підбурювання та координації антимігрантських заворушень у Великій Британії на початку серпня. Після вбивства трьох молодих дівчат у Саутпорті, що на півночі Англії, 29 липня, екстремісти використовували канали Telegram для розпалювання ненависті проти мусульман, поширення місць розташування та цілей для дій і поширення практичних порад для потенційних бунтарів.

У відповідь на роль платформи у заворушеннях у Великій Британії речник Telegram заявив, що модератори «активно відстежують ситуацію та видаляють канали та публікації, які містять заклики до насильства». Моніторинг передбачає прямий нагляд за публічними частинами платформи, використання інструментів ШІ та повідомлень користувачів.

Прем'єр-міністр Великої Британії Кейр Стармер у відповідь пообіцяв боротися з соціальними мережами, які сприяли розпалюванню заворушень.

Хто створив Telegram

Telegram був створений російським підприємцем Павлом Дуровим і його братом Миколою, програмістом і математиком. Вони збагатилися, створивши у 2006 році російську соціальну мережу «ВКонтакте». Павло втік із країни та продав свою частку «ВКонтакте». Саме тоді виникла ідея Telegram, а Микола розробив системи передачі даних для платформи.

Павло, якого іноді називають російським Марком Цукербергом, продовжує жити в самовигнанні. Він часто потрапляє в заголовки новин завдяки своєму багатству, з чистим капіталом понад $10 млрд.

Платформа стала нерозривно пов'язана з криптовалютами та провела власне первинне розміщення токенів у 2018 році під назвою Telegram Open Networ.

Як Telegram заробляє гроші

Дуров повідомив про плани монетизації платформи у 2020 році після того, як відзвітував про нульовий дохід з моменту її створення. У 2022 році з'явилася Premium-версія, що базується на підписці. Користувачі могли платити за покращений досвід використання Telegram, включаючи швидші завантаження та більші розміри файлів. 

Також була запроваджена система винагород, яка дає можливість творцям контенту заробляти 50% доходу від реклами на своїх каналах. Однак більша частина фінансування платформи все ще надходить від самих засновників. 

Читайте також: «Уявіть, що майже в кожного українця стоїть прослуховування». Ярослав Ажнюк — про небезпеку Telegram