Окремий батальон «Вовки да Вінчі» імені Дмитра Коцюбайла — добровольчий підрозділ, що з 2014 року стоїть на захисті незалежності України. Сьогодні бойова група є однією з найдосвідченіших та найефективніших бойових підрозділів у Збройних силах України.
Бійці використовують сучасні методи боротьби та інноваційне озброєння, щоб завжди випереджати ворога. Безпека військових у підрозділі ставиться на перше місце: воїн не допускається до роботи, допоки не буде на 100% готовим до виконання завдань.
Добровольчий підрозділ також має власну медичну службу — «УЛЬФ».
Шеврон окремого батальйону «Вовки да Вінчі» імені Дмитра Коцюбайла. Фото: Facebook Окремий батальйон «Вовки да Вінчі»
З початком повномасштабного вторгнення бойова група «Вовки Да Вінчі» стала батальйоном, що офіційно вступив до лав ЗСУ. Брали участь у боях на Донеччині: у Соледарі, Берестовому, Серебрянці, Володимирівці та Бахмуті; на Луганщині — у Сєвєродонецьку, Лисичанську, Білогорівці, Кремінній. Також брали участь у звільненні Харківщини — Балаклії, Ізюму, Куп’янська.
Аби підтримати підрозділ, AIN у партнерстві з благодійними фондами KOLO та Shields у квітні 2024 року анонсували великий збір на 25 мільйонів гривень для закупівлі технологічного обладнання. Разом із партнерами ми за чотири місяці повністю закрили збір та зібрали на таке обладнання:
- Комплекс крило ГОР — 1 одиниця;
- Оптичні приціли для крупнокаліберної зброї — 5 одиниць;
- Тепловізійні дрони Mavic 3T — 20 одиниць;
- Пристрої нічного бачення (PVS 14 та ін.) — 30 одиниць;
- Тепловізори та тепловізійні приціли — 130 одиниць;
- Рації — 100 одиниць.
Комплекс «ГОР» вартістю 7,2 млн гривень дозволить бійцям вести аеророзвідку на далеких дистанціях — до 160 км, 20 тепловізійних дронів Mavic 3T допоможуть коригувати вогонь вночі, ПНБ і тепловізори дадуть змогу штурмовикам ефективніше помічати та знищувати ворога, а рації — тримати стабільний звʼязок у бойових умовах.
Також ми поговорили з кількома військовими з батальйону та ділимося їхнім досвідом служби в підрозділі та порадами для тих, хто тільки планує приєднатися війська.
APA
Вадим Баглай. Фото: Facebook Окремий батальйон «Вовки Да Вінчі»
Вадим Баглай, військовий із позивним Apa, до вторгнення у січні 2021 року закінчив навчання в університеті, а вже 27 лютого 2022 року долучився до захисту Батьківщини. Для тих, хто готується захищати Україну, радить вчитися всього, що тільки можна вивчити: тактична медицина, керування дронами, технічні особливості техніки. «Чим більше знаєш, тим більше шансів вижити», — каже чоловік. У розмові з AIN військовий ділиться, що зараз на фронті важко, бо ворог активно використовує дрони для скидів по українських позиціях, тож підрозділу дуже не вистачає засобів, що можуть протидіяти ворожим дронам. Також зараз, зі слів військового, підрозділу потрібні засоби РЕБ, прилади нічного бачення, тепловізійні приціли та дрони.
Борсук
Артем Борсук до повномасштабного вторгнення працював у приватній службі охорони. Вторгнення почалося для нього о шостій ранку, коли він завіз родину в укриття і поїхав на роботу, а вже ввечері записався в територіальну оборону.
Артем Борсук. Фото: Facebook Окремий батальйон «Вовки Да Вінчі».
«Але зброї на мене не вистачило, і потім мене кликали в територіальну оборону, коли я вже вирішив йти в "Гонор". Я пішов туди, бо там були друзі, знайомі і просто однодумці, які знали, що саме вони прийшли захищати. З такими людьми гарно воювати».
Військовий радить майбутнім мобілізованим не боятися брати на себе відповідальність, вчитись і проявляти себе у тій сфері, в якій вони мають компетенції. На думку Артема Борсука, піхотинцем може бути кожен, але для того щоб стати гарним оператором дрона, механіком, снайпером, техніком, треба працювати і показати свої здібності. «Роботи тут вистачає», — каже військовий. Серед потреб для продуктивної роботи батальйону не вистачає автівок, дронів, РЕБів, тепловізорів і, звичайно, FPV-дронів.
Олександр Ябчанка
Ябчанка долучився до підрозділу в лютому 2022 року, до цього працював викладачем Українського католицького університету, речником у Міністерстві охорони здоров’я, спільно з громадським сектором займався реформою медичної системи, а до Революції Гідності працював у Львові педіатром у дитячій спеціалізованій лікарні.
Олександр Ябчанка. Фото: Facebook Окремий батальйон «Вовки Да Вінчі»
«Перший день вторгнення я зустрів у Львові і одразу поїхав до Києва. У мене було розуміння, з ким пліч-о-пліч воюватиму — це були мої друзі із добровольчої групи "Гонор". Ми зустрілися з ними 25 лютого в Києві. Пам'ятаю, на всіх дорогах були страшні затори, від Житомира до Києва я їхав по узбіччю, бо шість смуг їхали від столиці в західному напрямку».
Офіційно Олександр підписав документ про вступ до війська 1 травня 2022 року, до цього він із друзями виконував бойові задачі у складі добровольчої групи. Уже влітку він долучався до бойової роботи в Силах спеціальних операцій разом із «Вовками Да Вінчі». Нині Олександр служить в роті «Гонор» батальйон «Вовки Да Вінчі» 59 ОМБр ім. Якова Гандзюка.
Олександр у коментарі AIN радить майбутнім військовослужбовцям уважно підійти до вибору бригади чи батальйону, у якому вони хочуть воювати. На його думку, зараз вистачає рекрутингових центрів, які гарантують можливість потрапити туди, де людина може себе найкраще проявити. Наприклад, у «Вовків» є кілька рекрутингових центрів у Києві та Львові. «Також людям, які готуються піти в армію, рекомендую не затягувати з цим, не тягнути до моменту, поки це рішення стане примусовим», — каже Ябчанка.
«На фронті, принаймні там, де ми перебуваємо, на Покровському напрямку, зараз відбувається жорстке протистояння. Наш противник не жаліє особового складу, і хоча ми завдаємо в рази більше втрат ворогу, ніж несемо самі, але це дуже жорстке протистояння — багато чого вирішує характер військовослужбовця, вміння і технічна забезпеченість. Ми по всіх цих пунктах намагаємося бути кращими за нашого ворога».
За словами Ябчанки, зараз підрозділу не вистачає розвідувальних безпілотних літальних апаратів, особливо нічних засоби, наприклад, мавіків 3Т, а також роботизованих наземних комплексів, які добре себе проявили в роботі.