Ще 2023 року росія розпочала виробництво нового ударного безпілотника дальнього радіуса дії під назвою «Гарпія-А1» з використанням китайських двигунів та деталей. Про це повідомляє Reuters з посиланням на джерела з європейської розвідки та документи, які включають контракт на виробництво, корпоративне листування про виробничий процес та фінансові документи.
У період з липня 2023 року по липень 2024 року Іжевський електромеханічний завод «Купол», дочірнє підприємство російського державного виробника зброї «Алмаз-Антей», виготовив понад 2500 таких дронів.
Джерела у розвідці повідомили Reuters, що росія використовує «Гарпію» проти військових та цивільних цілей в Україні, завдаючи шкоди критичній інфраструктурі, а також цивільним та військовим жертвам.
Про існування нового російського безпілотника з китайськими технологіями раніше не повідомлялося.
ІЕМЗ «Купол» і «Алмаз-Антей» не відповіли на запити агентства про коментарі щодо цієї інформації. Міністерство оборони рф також проігнорувало відповідь.
Однак у МЗС Китаю надали Reuters заяву про те, що Пекін суворо контролює експорт товарів із потенційним військовим застосуванням, включаючи безпілотники. Зазначивши, що не було жодних міжнародних обмежень на торгівлю Китаю з Росією.
Експерти вважають, російська розробка нового безпілотника «Гарпія» вказує на можливість зменшення залежності від іранських технологій та перехід на власне виробництво або співпрацю з Китаєм.
Іран з початку вторгнення у лютому 2022 року постачав росії понад тисячу дронів-камікадзе «Шахед». Вони були використані для виснаження української протиповітряної оборони та ураження інфраструктури, яка знаходиться далеко від лінії фронту. Іран неодноразово заперечував, що відправляє безпілотники до рф.
Безпілотник «Гарпія» дуже схожий на «Шахед», але має кілька відмінних рис, зокрема унікальний плавник на болтах і двигуни Limbach L-550 E. Двигун, який спочатку був розроблений і виготовлений німецькою компанією, тепер виробляється в Китаї місцевою фірмою Xiamen Limbach.
Злітна вага «Гарпії» становить менше 300 кг, а максимальна дальність польоту — 1500 км — приблизно така ж, як в іранських безпілотників «Шахед», які росія активно використовує проти України.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг минулого тижня закликав Китай припинити підтримувати війну росії в Україні, заявивши, що допомога Пекіна є значним фактором її продовження.
Вашингтон неодноразово попереджав Пекін щодо його підтримки російської оборонної промисловості. Він запровадив сотні санкцій, спрямованих на обмеження можливостей москви використовувати певні технології у військових цілях.
Нагадаємо, раніше Китай заявив, що з 1 вересня почне посилювати правила експорту безпілотників.