У квітні 2023 року запустили кластер оборонних технологій Brave1. Його ціль — пришвидшити розвиток технологій, які допомагатимуть на полі бою й даватимуть змогу відповідати росіянам. Тиждень тому Brave1 збільшив суми грантів для Defense Tech-розробок і запускає нові — на 4 та 8 млн грн. Раніше максимальна сума була 2 млн грн.

Наталія Кушнерська, керівниця Defense Teech кластера Brave1, в авторській колонці для AIN розповідає, як працює кластер, а також — про Defense Tech Valley, перший міжнародний інвестиційний саміт української індустрії Defense Tech.


Понад $12 000 000. Саме стільки було інвестовано в молоді українські Defense Tech команди з початку 2024 року. Це вдвічі більше, ніж за весь минулий рік. І йдеться не про державні інвестиції, які зараз переважно спрямовуються у великий ВПК, а про приватний сектор.

Такий результат в умовах повномасштабної війни, коли інвестиційний клімат, м’яко кажучи, несприятливий, вражає.

Що за цим стоїть? Успіхи українських інноваторів. Вітчизняні розробки демонструють свою ефективність безпосередньо на полі бою і постійно вдосконалюються відповідно до реалій війни. Це яскраво контрастує із ситуацією в країнах-партнерах, де оборонні інновації переважно вирощуються значно довше й у тепличних умовах.

Та й будьмо відверті, інвестувати в український Defense Tech зараз значно дешевше, ніж у європейський чи американський.

Проте не умовами єдиними. Ми в кластері Brave1 працюємо над тим, щоб на ці умови був накладений чіткий roadmap, як українські та іноземні інвестори можуть вкладати кошти в оборонні інновації та як вітчизняні розробники можуть стати привабливими для інвестицій. Ось декілька треків, на яких ми працюємо.

Метчинг розробників з інвесторами

Тут ключову роль відіграють Invest Demo Days. Це заходи, які регулярно організовує Brave1, де українські розробники можуть запітчити свої рішення перед вітчизняними та закордонними інвесторами.

Провели вже сім Invest Demo Days, де свої рішення презентували понад 60 команд розробників. Що цікаво, переважна більшість інвесторів, які брали участь у пітчингу — закордонні. Йдеться про більше як 100 інвестиційних партнерів, серед яких як великі венчурні фонди, так і приватні інвестори.

Уже маємо конкретні результати цих пітчингів. Наприклад, українська команда Ailand Systems, яка створила дрон ST1 для виявлення мін, познайомилася зі своїм інвестором, фондом Nezlamni, саме на Invest Demo Days. Це знайомство дозволило компанії залучити $200 000 на розвиток свого рішення.

І такі приклади не поодинокі. Вони не потрапляють у публічний простір тільки тому, що багато інвесторів і команд хочуть зберегти максимальну конфіденційність. Можу тільки сказати, що саме зараз ще три українські команди перебувають у процесі укладання інвестиційних угод на $1,5 млн.

Для кращого орієнтування інвесторів в українських оборонних інноваціях ми створили pitch book, який налічує 110 українських розробок. Це технологічні рішення від вітчизняних компаній, які зацікавлені в інвестиціях і які потребують їх для подальшого розвитку. Найбільше таких рішень у сферах БПЛА, наземних роботизованих комплексів і штучного інтелекту. Це якраз одні з пріоритетів Brave1 на цей рік.

Від команд інженерів до успішних бізнесів

Щодо допомоги з організацією бізнес-процесів, то тут нашою ціллю є допомога командам у їх трансформації з інженерних команд у повноцінні бізнеси. Бізнеси, які мають чітку візію розвитку, фінансове планування, стратегії маркетингу та продажів.

Для цього ми запустили влітку менторську програму. Уже понад 35 українських та іноземних менторів включені в програму. Це фахівці зі створення бізнес-плану, побудови стосунків з інвесторами, фінансового моделювання, організації стратегії продажів і фандрейзингу.

Ці ментори вже працюють із 20 українськими компаніями. Плануємо тільки збільшувати кількість компаній. Чим більше вітчизняних розробників розумітимуться на бізнес-плануванні своєї діяльності, тим потужнішою буде індустрія як із погляду залучення інвестицій, так і з позиції створення сучасних технологічних продуктів.

Defense Tech Valley

Щоб мобілізувати інвестиційну спільноту 3-4 жовтня проводимо міжнародний інвестиційний саміт про український Defense Tech — Defense Tech Valley. Збираємо іноземні венчурні фонди, приватних інвесторів, українських і закордонних виробників.

Ми хочемо, щоб іноземні інвестори могли наочно побачити, яка є сучасна Defense Tech індустрія, яких успіхів вона досягла, які розробки виробники можуть запропонувати Україні та світу. Одна справа — розповідати про успіхи через пітчдек і різні онлайн-формати, зовсім інша — вибудовувати живе партнерство, яке базується не тільки на інтересах, але й на довірі та персональних зв’язках.

Під час саміту українські команди зможуть запітчити свої проєкти перед іноземними інвесторами та потенційно залучити кошти у свій розвиток. Іноземні ж інвестори зможуть оцінити масштаби українського Defense Tech і, як ми сподіваємось, зрозуміти, що інвестиції в Україну — це всерйоз і надовго.

Наша ж ціль незмінна — забезпечення військових ефективними технологічними рішеннями. Але щоб досягнути цього, недостатньо мати класні команди інженерів. Такі команди можуть створити інноваційне рішення, але нам потрібно багато інноваційних рішень. Для цього потрібна спроможна та економічно успішна індустрія. Без інвестицій це зробити неможливо.

Наші Сили безпеки та оборони потребують мати за спиною економічно успішну Defense Tech індустрію.

Авторка: Наталія Кушнерська, керівниця Defense Tech кластера Brave1