Google підписала першу у світі корпоративну угоду про купівлю ядерної енергії від кількох малих модульних реакторів для забезпечення потреб штучного інтелекту. Про це йдеться в блозі компанії.

Договір, укладений між технологічним гігантом і компанією Kairos Power, передбачає запуск першого малого модульного реактора Kairos до 2030 року, а потім і додаткові введення в експлуатацію до 2035 року.

Компанії не розголошують фінансових деталей угоди, як і місце будівництва електростанцій у США. Google планує закупити загалом 500 МВт потужності від шести-семи реакторів, що менше за потужність сучасних атомних електростанцій.

Reuters зазначає, що цього року технологічні компанії підписали кілька угод з ядерними енергетичними компаніями на тлі зростання попиту на електроенергію через розвиток штучного інтелекту.

У березні Amazon придбала центр обробки даних, що працює на атомній енергії, у компанії Talen Energy. Минулого місяця Microsoft підписала угоду з Constellation Energy щодо відновлення роботи одного з блоків атомної електростанції на Три-Майл-Айленд у штаті Пенсильванія, де у 1979 році стався найсерйозніший інцидент в історії атомної енергетики США.

За оцінками Goldman Sachs, до 2030 року споживання електроенергії датацентрами у США приблизно потроїться і вимагатиме близько 47 ГВт нових генеруючих потужностей. Передбачається, що цю потребу задовольнять в основному завдяки природному газу, вітровій і сонячній енергіям

Kairos Power ще має отримати всі необхідні дозволи на будівництво та проєктування від Комісії ядерного регулювання США, а також місцевих органів влади, що може зайняти роки.

Наприкінці минулого року Kairos отримала дозвіл на будівництво демонстраційного реактора в Теннессі.

Малі модульні реактори розробляються як компактніші, ніж сучасні реактори, до того ж їхні компоненти будуть вироблятися на заводах, а не на будівельних майданчиках, що повинно знизити вартість будівництва.

Проте критики зазначають, що малі модульні реактори можуть виявитися дорогими, оскільки їм може не вдасться досягти економії на масштабах, яку забезпечують великі електростанції. 

Крім того, вони, ймовірно, вироблятимуть довготривалі ядерні відходи, для яких у країні ще немає остаточного сховища.