Навесні 2024 року відбувся аудит Генерального Штабу ЗСУ. Результатом перевірок стало виведення Управління інноваційної діяльності Збройних сил України в окрему структуру, розформування Центру геопросторових даних і реформування Центру масштабування технологічних рішень (ЦМТР). Втім, про серйозні зміни стало відомо лише нещодавно.
AIN поспілкувався з представниками Управління інноваційної діяльності ЗСУ, Управління розвитку автоматизації ЗСУ та Центру масштабування технологічних рішень.
Чим займатимуться нові управління
Управління інноваційної діяльності ЗСУ займатиметься виявленням проблем в Збройних силах, пошуком ефективних рішень, їхніх тестувань у штучно створених умовах та експериментальних підрозділах. До аудиту команда новоствореної структури входила до Центрального воєнно-наукового управління ГШ ЗСУ. Про це повідомив начальник Управління інноваційної діяльності ЗСУ полковник Віталій Добрянський.
Управління розвитку автоматизації ЗСУ відповідатиме за впровадження IT-технологій на полі бою, розповів тимчасовий виконувач обов’язків начальника цієї структури Ігор Томченко. За його словами, саме це відомство відповідає, зокрема, за реалізацію армійського програмного комплексу для планування, розрахунків та орієнтування «Кропива». «Вже проведена дослідна експлуатація [ПЗ] та планується штатна», – заявив Ігор Томченко.
Що з ЦМТР
Розформування Центру масштабування технологічних рішень, який розробляв «Резерв+» та «Армія+», керівник цієї структури Валерій Чуркін спростовує. За його словами, ЦМТР продовжує займатись розробкою програмного забезпечення та оборонних технологій. Нагадаємо, наприкінці вересня 2024 року в мережі почали ширитися чутки про розформування Центру.
Водночас начальник управління інноваційної діяльності ЗСУ Віталій Добрянський підтвердив інформацію про розформування іншої структури — Центру геопросторових даних. Він заявляє, що всі продукти ЦГД збережені, а команду розподілили по різних військових частинах «відповідно до військово-облікових спеціальностей».
Додатково в IT-структурах ЗСУ стверджують, що розробка застосунку «Армія+» коштувала б державі в вісім разів дорожче, якби її замовляли приватним компаніям, щодо решти армійських IT-проєктів — у чотири рази.
Крім цього, співрозмовники редакції повідомили про плани перейняти досвід інноваційний центрів при бригадах, як-от центру NOVA в Третій штурмовій. Проте для цього треба змінити організаційно-штатну структуру низки підрозділів.